Úkolem piaristy je spíše než číst pouze vybraná média, mít přehled o všech. Zaměřujeme se na PR v oblasti kultury, designu a umění, a tak je přímo naší povinností mít povědomí o všech titulech a rubrikách, které o tomto dění u nás informují. K tomu já osobně používám aplikaci Feedly, do které je možné vložit všechny weby, blogy či jednotlivé rubriky, které vás zajímají a máte jistotu, že vám nic neuteče. Pokud bych však měla doporučit několik tipů na inspirativní čtení na české mediální scéně, zmínila bych tyto.
Když si chci přečíst něco o designu, koupím si Dolce Vitu. Jeden z mála časopisů u nás, který tvoří opravdoví odborníci. Každý měsíc přináší porci informací o českém a zahraničním designu a architektuře a člověk je po přelouskání vždy v obraze. Nedávno mě zaujal také redesignovaný web czechdesign.cz. Již nyní je zde několik zajímavých článků a rozhovorů a doufám, že budou jen přibývat. Baví mě také český magazín pro tablety Architual, který před časem spustil i web architual.cz. Dále bych doporučila třeba přílohy deníků jako jsou Esprit Lidových novin, ZEN a Proč ne?! Hospodářských novin. Dva poslední jsou spíše lifestylové magazíny, ale dá se zde najít i fajn rozhovor nebo článek.
Pokud si chci přečíst něco o umění koupím si Flash art, Art & Antique, noviny A2 nebo jdu na arttalk.cz. Ráda si v kavárně vezmu i kulturní měsíčník Artikl, který přináší tipy na dění ve městě, rozhovory a autorské texty na vybraná témata. V televizi bych pak doporučila třeba pořad Artmix na ČT Art, jehož všechny díly můžete zhlédnout v archivu online. V rádiu třeba pořady Čajovna nebo Mozaika na Českém rozhlase Vltava.
Abych věděla, co se děje v odvětví, ve kterém pracuji, sleduji mediar.cz, občas si koupím Marketing & Media nebo Marketing Sales Media. A když se chci nahecovat přečtu si Forbes :).
Obecně mě ale hodně baví i různé fanziny, občasníky nebo weby, které informují o zajímavých projektech. U nás bych zmínila třeba OKOLO magazín, jehož poslední číslo OKOLO in Laussane mapuje designovou scénu v okolí tohoto Švýcarského města a tím pádem nesmím opomenout ani okoloweb.cz. Dále ráda kouknu na cake-czechoslovakia.com, který přináší informace o lidech a jejich projektech v Čechách a na Slovensku. A chtěla bych doporučit také čtvrtletník Electronic Beats, který navazuje na stejnojmenný hudební festival a přináší rozhovory, články a reportáže nejen z oblasti elektronické hudby.
A když se podívám vedle postele, najdu zde rozečtenou knihu „Věci a slova“, která vyšla nedávno jako publikace ke stejnojmenné výstavě v galerii UMPRUM a představuje užité umění a průmyslový design v českém prostředí a jejich proměny od konce 19. století do šedesátých let 20. století.
Obecně se v českých médiích snažím hledat zajímavý redakční obsah. Často weby pouze kopírují tiskové zprávy, ne že by mi to jako piaristovi tolik vadilo :), ale mimo práci se spíše snažím najít obohacující text.