Úcta k historii, ale s odvážným krokem vpřed. Boris Kráľ představil novou kolekci

Píše se rok 1847 a ve Vítkovicích v kontrastu s okolní industriální architekturou vzniká Rothschildův zámeček. Noblesní stavba, kterou nelze přehlédnout a která se hned při prvním pohledu každému zapíše hluboko do paměti. O téměř 180 let později by se dalo říci to samé o nové haute couture kolekci talentovaného návrháře Borise Kráľe. „Když se zamyslím, každá dávnější doba by mě asi dokázala více nadchnout než ta dnešní,” netají se návrhář a jeho inspirace minulostí byla znát v každém detailu jednotlivých modelů.

návrhář
Foto: Kuba Zeman

Sobotní pozdní odpoledne se pro mě neslo procházkou rázným a industriálním městem – Ostravou. V Dolní oblasti Vítkovice vzniklo centrum s unikátní atmosférou, která se stala lákadlem pro nejrůznější kulturní akce, vystoupení a festivaly.

A právě v rámci letošního prvního ročníku fest1valu byla největším lákadlem ona Borisova přehlídka nové kolekce. Odehrávala se v netradičním prostředí Rothschildova zámečku, který je běžně veřejnosti nepřístupný.

Kolekce byla značně ovlivněna samotnou lokací a její historií. Výrazné střihové prvky byly inspirované husarskými saky a jejich zdobením. Zámek kdysi patřil rodině Rothschildů a při navrhování jsem si představil, co by asi madame Rotschild nosila na zahradní večírky a formální večeře,” okomentoval návrhář.

Zhruba před měsícem jsem s Borisem Kráľem, jehož jméno na české i slovenské módní scéně čím dál více rozonuje, vedla rozhovor. Už tenkrát mi bylo jasné, že se nová kolekce dočká precizního zpracování protkaného historií, sofistikovaností, elegancí, ale také nového a svěžího pohledu. Tedy propojení, které mám s Borisem bezesporu spojené a díky kterému také letos právem získal ocenění Czech Grand Design v kategorii módní designér roku.

Vybavuji si, jak měl v ateliéru na pracovním stole rozpracovaný model nové kolekce. Boris mi s úctou a pokorou k řemeslu ukazoval růžovou látku, ze které jsem nemohla spustit oči. Vedle na stolečku ležely dva poslední sloupečky bílé čokolády s kousky stejnobarevných růžových malin a já jsem si v duchu pomyslela, že to snad Boris sladil úmyslně. Při jeho smyslu pro estetiku a perfekcionismus by mě to upřímně ani nepřekvapilo.

Látku návrhář opěvoval právem. V nové kolekci využil primárně materiály z Itálie a ze Španělska, které si sám vybral. Využil například i vlněný double crepe, což jsou dvě textilie, které když se tkají, tak se rovnou zatkávají dohromady. Nechyběl ani pro Borisovu tvorbu typický samet, modely navíc oživily také rukavice od Bohemia gloves.

A tak se při sobotním západu slunce, v atmosféře zámečku ve slohu empíru, všem hostům přehlídky zatajil na pár minut dech. Velkými dobovými dveřmi prošlo deset modelů, které doplňovaly krystalové aplikace od Preciosy. Ty se odrážely od světel, lámaly ve skleničkách šampaňského a třpyt dominoval celému prostoru zámecké zahrady. Jako by se na chvíli snesla hvězdná obloha na zem.

Modely byly bohaté na různorodost forem i střihů. Vyzdvihla bych model se žlutou nabíranou sukní, která si z historie přebírá siluetu, avšak novým, modernějším způsobem. V kombinaci s temně fialovým sametovým topem se stojáčkem a zelenými rukavice tak celý komplet působí neotřele. V kolekci lze najít kromě bohatých modelů také minimalismus – například v podobě sakového kompletu s výraznými klopy ve vínové barvě. Finální look návrhář doplnil béžovými rukavicemi.

návrhář
Foto: Kuba Zeman

A tak díky spojení Borise Kráľe s platformou Virvar, která je patronem uvedené kolekce, vznikly nejen do detailu vyladěné modely, ale také skvěle produkčně odvedená show, která posouvá hranice českého módního rybníčku zase o něco dál.

návrhář
Foto: Kuba Zeman

Podobné texty

Sweetribs – totemická mini kolekce od Vona

S létem přicházejí podivná očekávání. Sweetribs - nová kolekce...

Metamorfóza nové generace módních návrhářů aneb čeho se dotkl Dotek?

V sobotu se uskutečnil dlouho očekávaný 12. ročník fashion...

II.díl vintage tipů: jaké prodejny byste neměli minout?

Poradíme, kde nakoupit vintage a nešlápnout vedle Druhý díl tipů...