Young Talent Selection a jiný pohled na fashion week

UFW splňuje představu obecné veřejnosti o tom, jak má asi fashionweek vypadat. Mimo pátku byla na programu události alespoň jedna módní přehlídka denně, “dámy ze středních a vyšších tříd” se fotily před logoboardy a nezapomněly na krátké sukně a ultra vysoké podpatky. Lesk, velké značky, bulvár, missky a bulvární krása. Žádné podivné figury v šedém a černém, nebo v divokých barevných kombinacích, rozcuchaní a zmalovaní. Samí lidé krásní podle průměrných ženských časopisů. Počin BB media a agentury Unique One plní média výrazněji, než už dávno ne konkurenční MBPFW. Čím to je?

 

Na sexy událostech, které se skutečné české autorské módy a udržitelnosti netýkají, jsme si dovolili chybět. O to více jsme se těšili na sobotu a na přehlídky mladých designérů. To, co jinde chybělo. Po náročném řetězci fashion talků a představování vybraných studentů z vysokých škol zaměřených na oděvní design, přišla na řadu přehlídka tří mladých designérek – Hany Prchalové, Petry Kubíkové a Terezy Havránkové. Škoda, že se nám nepovedlo zjistit kdo selekci pod názvem Young Talent Selection by Renault skutečně prováděl.  

 

Úvod show patřil Petře Kubíkové a její propracované kolekci plné nejen optických klamů. „Inspirací je spektákl, šalba, fotografie módních kampaní, které zobrazují něco, co ve skutečnosti vůbec neexistuje. V kolekci jsou naznačeny různé věci, které neexistují, třeba kapsy.“ Dodává Petra.  Materiály, ať matné nebo lesklé jsou poctivě a precizně vyztužené a návrhářka je vrství, převléká přes sebe a jednotlivé střihy prolíná, až vzniká vizuálně jednoduchý a silný celek, nad kterým se nám ale trochu zavařila hlava. (Pyžamový kabátek se vlévá do kabátu a zpět, zapínání je dvouřadé, nebo vlastně jednořadé, ne, je zavinovací, modelka má ruce v kapsách, vlastně ne, to není kapsa, to je přinechaný materiál, ale hloupost, to je přece vystřižený kus, který chybí…) Petře Kubíčkové se povedlo spojit precizní krejčovinu, do detailu dotaženou inspiraci a nejnovější trendy 70’s. Teď ještě, aby to zaujalo klienty. My jsme spokojení.

 

Tereza Havránková prezentovala pod značkou SHIU kolekci z netkané textilie, inspirovanou českými a moravskými kroji a motivem kruhu. Volány, kanýry, nabírání a límce jsou vrstvené a plastické, nechybí práce s materiálem a jeho perforace. Tereza s touto kolekcí už v roce 2014 vyhrála titul Arcolor Fashion Designer a i když je to hezké a zejména čepce jsou skutečně špičkové, napadá nás taková myšlenka … nic lepšího, novějšího, než rok starou okoukanou kolekci Tereza nemá?

 

Blok završila Hana Prchalová s něčím, co asi není možné nazvat jinak než show. Vynikající hudba vycházející z raných počítačových a digitálních her, nadšené modelky, styling a hlavně, výborná kolekce spravily náladu po náročném dni. Promíchejte poslední kolekce Chatty a Petry Ptáčkové a přidejte trochu ODIVI, a modely Hany Prchalové, pracující s nadměrností a jeansovinou, zaplaví molo. Naddimenzovanost se týká tu batohu (do kterého by se školák pohodlně vešel celý), tu laclu u lacláčů, tu kapes, rukávů, nohavic. Spojujícím prvkem jsou oversized kšiltovky, všechno je na tělech tvarované stříbrnými sponami a nechybí ani ruční prošívání, výšivka loga a roztřepené okraje. „Hanin Gang“ odprezentoval obrovskou porci energie a elánu. Děkujeme, bylo to skvělé.

Podobné texty

Předchozí článek
Další článek