Zuzana Kubíčková v nové kolekci vsadila na tři B: baroko, barvy a  blízkost

Pět centimetrů za sekundu – rychlost, kterou padají sakurové květy na zem. Zároveň také název mého oblíbeného poetického filmového díla původem z Japonska. Proto není divu, že mé srdce zaplesalo, když jsem začala číst úvod k představení nové kolekce Couture 2024 od známé české návrhářky Zuzany Kubíčkové. „Jak pozdě sakura rozkvetla,” začíná citováním veršů. Tyto řádky básně buddhistického mnicha Šótecu však nebyly zvoleny k uvedení kolekce jen náhodou – módní přehlídka, kde modely Zuzana prezentovala, se totiž uskutečnila v barokním sále Národní knihovny v Klementinu, který je symbolem tvůrčího a duchovního života. Zároveň ona inspirace asijskými končinami částečně prostupuje napříč kolekcí, ať už formou květinových potisků, při práci se střihy a siluetami nebo využitím hedvábných látek.

Zuzanu Kubíčkovou, zlínskou rodačku, netřeba sáhodlouze představovat. Obléká známé české tváře, jako například Terezu Maxovou, Janu Plodkovou, v poslední době si ji oblíbila také třeba Linda Bartošová. Každoročně netrpělivě očekávané uvedení Couture kolekce má své opodstatnění – odehrává se totiž už tradičně na zajímavých místech – v minulosti třeba ve dvoraně paláce Rudolfinum nebo neobvykle přímo na ulici noční Letné.

Pokud byste si ale mysleli, že velká akce kolem vybrané lokace odvrátí pozornost od samotné tvorby návrhářky, jste na velkém omylu. Ačkoliv tomu tak u některých přehlídek bývá, rozhodně to není Zuzanin případ. Ta, jako každý rok, zúročila své designérské zkušenosti nejen z Paříže, Milána a Reykjavíku, ale také popustila zase o něco víc uzdu své fantazii. Tentokrát, oproti loňské primárně černobílé kolekci, tato fantazie nabyla mnohem více barev. A s ohledem na to, co se v současnosti ve světě děje, to prospělo nejen portfoliu návrhářky, ale také všem hostům.

Toto směřování potvrdil hned první model, který okamžitě otevřel dechberoucí prostor. Jde o sytě zelené asymetrické šaty, na kterých je znát práce s objemem a konstrukcí oděvu způsobem, který dává vyniknout ženské siluetě. To je nakonec pro Zuzanu typické – zaměření na vyzdvihnutí ženské krásy a křehkosti, čemuž dostála i v této kolekci. O něco více než jindy se soustředila také na motiv struktur přírody, ať už tvarem oděvů či samotným květovaným vzorem látek. Ty na potisku, za kterým stojí autor Juraj Straka, evokují právě asijskou inkoustovou malbu. Textilní designér mimo jiné navrhuje pro světové značky jako jsou Schiaparelli, Yves Saint-Laurent nebo Lanvin.

Korzetové modely skutečně zapadly do barokního prostoru a obhájily jejich popularitu, která se jim v posledních dvou letech napříč módním světem dostává. Vyzdvihují kontrast úzkého pasu, návrhářka pracuje s vrstvami a aplikuje korzety na tyrkysové, žluté a fialové průsvitné roláky. Právě hedvábné a průsvitné látky dodaly celé kolekci na éteričnosti.

Couture 2024 je tak rozmanitou kolekcí, ve které najdeme splývavé střihy z lehkých materiálů, oproti tomu ale také třeba modely, které ozvláštňují prostorově vykonstruované veliké 3D květy složené z bohatých, pečlivě vytvořených, okvětních lístků. Oděvy se Zuzana rozhodla doplnit páskovou obuví z dílny Jimmy Choo, která nově otevírá butik právě v Praze. Lodičky nechaly primárně vyniknout kráse rozmanitých modelů, kterými Zuzana, jako každý rok, potvrdila svou zaslouženou dominantní pozici na české módní scéně.

Foto: archiv Zuzana Kubíčková

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...