16.01.2015

Jak může "normální" člověk žít udržitelný život v době plné kosmetických novinek, reklam na super důležité produkty, neustálých sale-ů, cool trendů a must have pieces? Rovná se snaha dbát o naše prostředí batikovaným trikám a mastným vlasům? Ve Fashion MAP se pouštíme do velikého experimentu. Celý rok pro nás bude psát, ale hlavně žít skutečný BIO život Martina, kterou můžete znát i z jejího blogu dannyrosefashion.com. Pokud vaše snaha končí na farmářských trzích a v bio potravinách, protože hledat alternativy je příliš náročné, ve Fashion MAP budeme pátrat za vás. Jaké to bude? Zvádne to Martina celý rok vydržet a je to vůbec v našich podmínkách možné? Každé dva týdny budete číst a vidět její kroky, pocity a nástrahy toho, když začne být s každým nákupem skutečně ohleduplná. Bude si vůbec mít čím čistit zuby? Kolik ušetří? Nebo jí to bude naopak stát mnohem víc?

Nevíme - ale rozhodně to jdeme zjistit a budeme moc zvědaví! Představujeme vám Martinu.

Masová produkce prostě ekologii zrovna nepřeje, ale pro nás jako spotřebitele je vlastně docela jednoduché věci změnit...
 

Už je to pár let, kdy jsem jednou pro vždy vyměnila obyčejné prášky na praní a prostředky do domácnosti za ekologické a začala se zabývat tím, jaké mají tyhle věci dopad na životní prostředí i moje zdraví. Bylo to ale také na počátcích mého módního života, kdy jsem byla hluboce ponořená do svého blogu, posledních módních kampaní a s nadšením dítěte jsem hltala každý nový trend, a tak moje ekologické snahy i přesto, že už tehdy byly, končily u mého silného odhodlání následovat každý nový trend, koupit si alespoň jednou měsíčně něco z Asosu a z showroomu si odnést tolik, kolik jen člověk dokáže odtáhnout. Že jsem si toho za tu dobu nashromáždila opravdu hodně nasvědčuje i to, že jsem se za poslední rok zbavila asi sedmi obrovských tašek věcí a další tři se mi doma ještě povalují.

Neberu to jako něco špatného, ale byla to etapa mého života, kterou jsem prostě musela časem překlenout. Myslím, že za to vděčím svému příteli Jurajovi, který u mě změnu přístupu nastartoval cvičením a stravováním. Říká se, že jedna pozitiví změna v našem živote dokáže nastartovat kaskádu dalších. U mě to určitě fungovalo, začala jsem cvičením a těší mě, že se ten kruh zase krásně uzavřel a vrátil se zpět k ekologii a k tomu, jak být šetrnější k našemu prostředí. 

Za poslední rok jsem tedy přirozeně začala přemýšlet o tom, odkud věci pocházejí, ale také, jak se vyrábí i zpracovávají a došlo mi, o kolika věcech člověk ani nemá tušení, protože jsou pro nás tak banální a samozřejmé, že nás ani nenapadne se jimi zabývat. Masová produkce prostě ekologii zrovna nepřeje, ale pro nás jako spotřebitele je vlastně docela jednoduché věci změnit. Hlasujeme svými pěnezi každý den, a když si budeme žádat ohledulplnější přístup a podporovat výrobce, kteří ho mají, nabídka se bude měnit. Krom toho se snažím šetrnější přístup aplikovat i v kosmetice a péči o svůj zevnějšek. Koncem roku jsem úspěšně přestala používat šampón a nahradila ho přírodními a domácími alternativami, tomu se ale budu podrobněji věnovat v jednom z následujících článků, protože to není téma na pár řádků. Tohle hledání lepšího pro nás i pro přírodu, které jsme součástí, s vámi budu celý rok sdílet.

Nejtěžší pro mě ale bude hledat ty modní alternativy a být na sebe přísnější v tom, co si kupuji na sebe, jestli to opravdu potřebuji a odkud to pochází. Nebudu vám lhát, že není lehké si odpírat hezké věci, když si je můžete dovolit a je to součást vaší práce. Jsem ale odhodlaná na sobě něco změnit, a proto bude tento rok moje módní odvykačka, ale zároveň rok objevování lokálních talentů a “slow fashion”. Nemůžu vám slíbit, že nikdy neselžu, ale když ano, rozhodně vám o tom nebudu kecat. 

Doufám, že vás to bude bavit, a že se rádi necháte inspirovat.

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
12.11.2017
Petra Kubíková Dizajnérka zďaleka nie je vo svete módy nováčikom a na svoje konto si môže pripísať už mnoho ocenení a...
10.11.2017
Co vás napadne když se řekne konopí? Když opomenete první asociace, zjistíte, že konopí má na trhu již hodně dlouho...
  •  
  • 1 z 112
  •