11.11.2013

Krymská ulice na pomezí Vršovic a Vinohrad má další lákadlo. Už zítra své dveře naplno otevře Strojovna, kreativní projekt Martiny Novotné. O co se jedná, na co se můžete těšit a jak služby využít nebo naopak jak se stát spolupracovníkem? Přečtěte si krátký rozhovor se zakladatelkou Martinou Novotnou.

Strojovny jsme si poprvé všimli na Hithitu. Jak to dopadlo?
Hithit je úspěšně ukončen už asi týden, částku se podařilo vybrat. Ale kdyby to nevyšlo, hledali bychom jiný způsob. :-)

Co všechno strojovna umí? Můžu přijít, když mi upadne knoflík u kalhot, nebo když si koupím v secondhandu kabát a potřebuju vyměnit podšívku? Nebo třeba šít z vlastní donesené látky?
Všechno a ještě něco navíc. V strojovně jsou různé šicí stroje, overlocky, průmyslové stroje i stroj na kůži. Takže kdokoli může přijít a na dostupných strojích si cokoli ušít, vždy je k dispozici člověk, který poradí. Mnohem častější ale je, že lidé nosí věci na opravu a správky si nechají udělat od nás. A pak je třetí, nejzajímavější možnost, můžete se přihlásit do dlouhodobějšího kurzu, a vlastně se od základů naučit šít. A pak už vás to třeba inspiruje k tomu, že si koupíte vlastní stroj...

Jaké máte kurzy?
Šicí kurzy ještě nemáme vypsané, ale začínáme kurzem háčkování, který by měl být poprvé příští středu. Kurzovné stojí cca 200-250 Kč na hodinu, záleží i na tom, jestli s materiálem, nebo bez.

Jinak je naše první akce zítra, 12. Listopadu, a to bude přednáška s promítáním. Je to cesta po Indonésii zaměřená na techniku textilní batiky a tkaní ikatu. Kamarádka dva roky cestovala a zkoumala jednotlivé techniky a vzory na jednotlivých ostrovech, takže má přehled. Vstupné je dobrovolné, hlavně budeme testovat, kolik se vejde lidí, protože prostor není moc velký.

Když by někdo přišel s nějakou textilní technikou, kurzem, který ještě nenabízíte, jsou možnosti spolupráce?
Jsme otevření, a právě teď se to děje docela často. Lidé nás oslovují s tím, že něco umí, a jestli by nemohli něco učit. Takhle vlastně vnikl i kurz háčkování. Ozvala se starší paní, kterou baví háčkovat a chtěla by to někoho naučit, takže jsme se potkali, domluvili se, a kurz je na světě. Takže se tomu vůbec nebráníme, naopak.

 

Máte v plánu i nějaké zásoby materiálu? Nebo máte nějakou spolupráci?
Zatím tam mám moje vlastní zásoby, ale nakupovat materiál, když je nejisté, jestli se využije, to nebudeme. Ale jednu spolupráci už máme. Se slečnou, která dováží látky z Japonska a USA, jsme domluvení na spolupráci, časem bude malá výstava látek a budou k dispozici vzorníky. Pak bude možné si něco objednat, jedná se o potištěné látky, zajímavé vzory a nikdo jiný to tady nemá. A hned za rohem jsou Látky Mráz, to taky doporučuju.

 

A kdyby nějaký začínající návrhář potřeboval ušít model, je to možné? Zprostředkujete služby?
To by taky šlo, mám vystudovanou textilní oděvní školu, mám kontakty na spolužáky a kamarády, kteří se v tom pohybují. Takže určitě.

U práce vyhládne… nabízíte i něco k svačině?
Nejsme kavárna, takže nabízíme jenom čaj a kávu, ale občerstvení si můžete klidně přinést, to nám nevadí. :-)

PS:  Jste šikovní? Šijete? Pletete? Háčkujete? Nebo někoho takového znáte? A chcete si přivydělat? Zastavte se ve Strojovně a nabídněte svou pomocnou ruku!

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.06.2017
Ve Fashion průmyslu jsme se ocitli ve fázi, kdy se ze žáků stávají učitelé. A tak se fresh způsob myšlení a ...
18.06.2017
Miesto – mesto tvojho života. Chceme vedieť, kde ťa to berie za srdce a preto sa tam radaa vraciaš.  Na prvním...
06.06.2017
Outfit 1 Krajkové šaty – SOBJE (info o ceně u návrhářů); hedvábný pyžamový top a hedvábné kalhotky – Zuzana Kubíčková...
02.06.2017
Rebelion store Tento concept store vznikl v roce 2015. Jeho zakladatel Jaroslav Bičan chtěl vytvořit místo, kde se...
30.05.2017
Giles Deacon. Znáte tohle jméno? Víte, kdo se za ním skrývá? A co takhle, když se vás zeptáme na šaty, které měla Pippa...
22.05.2017
1. Rockspring Český brand, který momentálně najdete v 25 zemích na 4 kontinentech světa.  Jednoduše boty, které...
  •  
  • 1 z 105
  •