24.04.2015

(text: Silvia Haupt Kozonova, Eva Marie Lišková) 

Dnes zaplaví celý svět o něco více selfies než obvykle. Vloni poprvé uzřelo světlo světa focení s převráceným trikem naruby. Jednoduchý akt, který má upozornit na podmínky výroby oblečení, které si běžně kupujeme a taky na obrovskou nadspotřebu, kterou na našem kontinentu vytváříme. Fashion revolution. Letos se podpora této věci rozrůstá. Nebo nekontrolovatelně šíří? Zapojují se různé celebrity, ale je možné jim věřit? Jde cez lajky a selfíčka udělat skutečnou změnu? A jsou všichni kteří se dnes pod Fashion revolution prezentují skuteční nositelé těchto myšlenek? 

 

Někdy i dobrá myšlenka a skvělý záměr nezíská důvěru pokud ji přináší lidé, kteří se v realitě chovají úplně jinak.

Fashion Revolution je samo o sobě super idea. Protože něco se skutečně změnit musí. A jako se vším, tím nejsprávnějším místem, kde to vše může začít je naše mysl a vědomí.  Těžko se uvažuje nad něčím o čem nevíme. Proto je skvělé , že se o Fashion Revolution mluví stále více a zapojují se i lokální známe osobnosti. Někdy se ale z podpory dobré myšlenky lehko stane póza, která slouží jenom na budování vlastního proma, posilování ega nebo chtíče začlenit se do určité skupiny. 

Boj proti nekorektním pracovním podmínkám pro dělníky, jde ruku v ruce s bojem proti nekvalitním laciným materiálům, masovosti a průměrnosti. Je pak paradoxem, když zrovna tyto myšlenky prezentují celebrity, jejichž tvorba je tak trochu synonymem pro vše, co v módě vystihuje levnou konfekci. Stejně jako ve fashion, kde velké řetězce vykrádají nápady známých návrhářů, tak i například v hudbě si můžete propůjčit trochu melodie bez toho, aby vás někdo žaloval, pak doplnit povrchním textem a laciným videoklipem. Výsledek? Okopírovaný průměr, nic zvláštního a rozhodně nic, co by tuto planetu o něco obohatilo. Můžou být právě takoví interpreti důvěryhodnými tvářemi módní revoluce?

My o tom  pochybujeme! Rádi bychom věřili, že právě zapojení do této akce je přiměje k zamyšlení a možná že příští rok už nebude jejich účast vyznívat tak  komicky, ve spojení s uvědomělým tématem jako je původ našich věcí.

Někdy i dobrá myšlenka a skvělý záměr nezíská důvěru pokud ji přináší lidé, kteří se v realitě chovají úplně jinak. Věříme, že naší československé Fashion revoluci se to nestane, ale cítíme, že se z ní stává tak trochu PR nástroj lidí, kteří s udržitelnou módou nemají vůbec nic společného.

Možná teď mají všichni, kteří se na krásných vyretušovaných celebritních fotkách ukazují, šanci dokázat jak to s oblečením a nakupováním skutečně mají! Jestli se o odpovědnou módu zajímají jenom dnes, nebo když si jdou udělat hezkou fotku do bulváru. Možní se začnou dívat na složení a  původ? Přestanou být nástrojem marketingu velkých značek? Nebo se začnou skutečně zajímat o lokální značky bez ohledu na to jestli jim designér něco daruje?

Nespoléháme, ale dáváme šanci. A občas se na všechny budeme dívat. Jak jejich dnešní deklarace funguje v realitě. Mezitím víme, že nositelem změny a těmi nejdůležitějšími jste vy! Vy, kdo čtete Fashion MAP, nakupujete v lokálních buticích nebo se jednoduše zajímáte o to, co se dá dělat jinak a lépe. Fashion revoluce není jenom dnes. Je každý den. Závisí na nás, co děláme a jestli jsme její součástí.

Pokud se chcete do Fashion Revolution zapojit i jinak než fotkou, máte na to dnes spoustu příležitostí. Na různých místech v Česku i na Slovensku proběhnou přednášky, workshopy, promítání dokumentů, nebo třeba focení v oblečení naruby s označením #whomademyclothes, čímž dáte najevo značkám, které nosíte, že vám není lhostejné, v jakých podmínkách jejich zaměstnanci pracují. Kam tedy konkrétně zajít za osvětou a pomalou módou v pátek 24.4 2015?

Praze se bude na  Fashion Revolution podílet obchod Nila s bohatým programem v průběhu celého dne. Na dotazy kolem certifikátů a vůbec textilního průmyslu jako takového vám ráda odpoví sama majitelka Eva Urbanová..

Ku příležitosti dvouletého vyročí  pádu se bude promítat dokument  The cost of shirt on your back Na Hollaru , dokonce  si znalosti textilního průmyslu můžete otestovat v následném kvúzu a změnit tak edukaci na zábavu.Další event pod záštitou FR se bude konat v Brně v klubu Šestá větev a na svědomí ji má Freshlabels.cz ..

Ani Slovensko není pozadu a v Zóně Refresher na Náměstí SNP v Bratislavě pořádá akci, kde se pomocí dokumentů a diskuzí dozvíte o slow fashion vše potřebné. Na podobnou akci můžete vyrazit i do Kontaktu.

Přejme vám hezký revoluční den! 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

13.10.2017
„používanie kože v módnom priemysle je zastaralé.“ Marco bizzari Zdá sa, že v oblasti luxury brands je to...
12.10.2017
Již druhým rokem se v Brně konal festival věnovaný designu všeho druhu. Tento projekt vznikl pod taktovkou Alexandry...
11.10.2017
Pražští možná znají CLAF jako zkratku obchodíku Czech Labels and Friends, který se nachází v centru města. Když se...
09.10.2017
Prestížna talianska univerzita otvorila nový odbor Fashion Retail Management v spolupráci s Gucci. Pre fanúšikov...
13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
11.09.2017
Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou...
  •  
  • 1 z 109
  •