Jak daleko má móda od designu? Milan design week 2015…

Isaloni ( tedy design week)  v Miláně byli příkladem společného propojení různých přístupů. Nábytek jako z galerií, sklo, které bychom v životě nechtěli upatlat, protože by to byla jednoduše škoda, židličky z recyklovaných materiálů a kuchyně, které by se daly pokládat za umělecká díla. Když k tomu připočteme návrat k tradici a řemeslům, nebo zrcadlení trendů ze světa módy do designu, je to to pravé místo pro Fashion MAP. Základem pro nás bylo všímat si nových trendů, materiálů a načerpat inspiraci.  

 

Trendy

Stejně jako fungují každou sezonu v módě nové trendy, tak je to i v designu. Pro nás bylo zajímavé propojení zipů, které jsou nyní i v nábytku. Zipovací skříně a komody různých barev vám mohou doma vytvořit podobný colorblocking, jaký právě máte na sobě.

 

Šperk a design mají k sobě možná ještě o něco blíž. Některé formy a materiály se dají pokládat za hezkou ozdobu na stěnu nebo za krásný podstavec. Pokud přidáte provaz objekt změní funkci. Přesně tak nám připadali minimalistické šperky od Mariny Stanimirovic. Mohou zůstat viset na stěně, jako zajímavý doplněk vašeho obýváku, stejně jako se stanou super doplňkem na vás!

Mramor. Už několik sezon je mramor v oděvních kolekcích v kurzu, jako žádný nerost předtím. Jak se tato surovina dostala na všechny potisky, doplňky a oblečení nám není úplně jasné, ale usb z mramoru? Mramorové sticks, které jsme v Miláně viděli, je jasnou zprávou, že design a móda jdou ruka v ruce.

Nové materiály

Stejně jako jsou v módě velkým tématem nové materiály a eko udržitelné zdroje, i v produktové sféře jdou tvůrci podobnou cestou. V designu funkčních předmětů se tak například z lisované obilniny dá vytvořit nová židle. Přírodní vzhled, nejrůznější tvary, eko nezávadnost a pevnost! Jen tak si sedět na seně budete třeba někdy moci v jiné podobě i v těch nejrůznějších a drahých restauracích.

 

Nové materiály všude, kde se podíváte. Díky organizaci Transnatural, která se zabývá new age materiály, jste se tak v Miláně mohli podívat na vázy z hub, kde podhoubí vytvoří různé druhy, velikosti a tvary váz – něco jako přírodní 3D tisk od Itala Maurizia Montali. Z Británie zase pocházely listy, které dokáží dýchat. Ve skutečnosti se jedná o nový materiál, který slouží jako okrasa na stěnách, a kromě toho okysličuje ovzduší jako rostliny. Nina Van Den Broek z Nizozemska chce zase omezit využívání/ zneužívání slonoviny. Myšlenka využívání lidských a zvířecích zubů na podobné účely je nejen sustainable, ale i fashionable. 

V Miláně nechyběli ani čeští a slovenští zástupci. Zuzana Gombošová se svým růstem organického materiálu z bakterií, nebo Koncern s jejich konceptem “Velkého bratra”, který vás slyší, vidí a monitoruje každý váš pohyb.  Mezi světly se blýsknuly i ty české od Preciosy. Miláno bylo skutečně mezinárodní a pokrokové. Dokonalou inspirací nejen pro designové nadšence, ale i pro fashion lovers.

A když jste se tak porozně koukali na citlivě zvolené barevné kombinace a na super oblečené lidi z celého světa, měli jste dokonce možnost spatřit i batoh od tuzemské Alex Monhart. 😉

 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...