Změní selfie svět? Má Fashion revolution smysl?

Fashion Revolution je samo o sobě super idea. Protože něco se skutečně změnit musí. A jako se vším, tím nejsprávnějším místem, kde to vše může začít je naše mysl a vědomí.  Těžko se uvažuje nad něčím o čem nevíme. Proto je skvělé , že se o Fashion Revolution mluví stále více a zapojují se i lokální známe osobnosti. Někdy se ale z podpory dobré myšlenky lehko stane póza, která slouží jenom na budování vlastního proma, posilování ega nebo chtíče začlenit se do určité skupiny. 

Boj proti nekorektním pracovním podmínkám pro dělníky, jde ruku v ruce s bojem proti nekvalitním laciným materiálům, masovosti a průměrnosti. Je pak paradoxem, když zrovna tyto myšlenky prezentují celebrity, jejichž tvorba je tak trochu synonymem pro vše, co v módě vystihuje levnou konfekci. Stejně jako ve fashion, kde velké řetězce vykrádají nápady známých návrhářů, tak i například v hudbě si můžete propůjčit trochu melodie bez toho, aby vás někdo žaloval, pak doplnit povrchním textem a laciným videoklipem. Výsledek? Okopírovaný průměr, nic zvláštního a rozhodně nic, co by tuto planetu o něco obohatilo. Můžou být právě takoví interpreti důvěryhodnými tvářemi módní revoluce?

My o tom  pochybujeme! Rádi bychom věřili, že právě zapojení do této akce je přiměje k zamyšlení a možná že příští rok už nebude jejich účast vyznívat tak  komicky, ve spojení s uvědomělým tématem jako je původ našich věcí.

Někdy i dobrá myšlenka a skvělý záměr nezíská důvěru pokud ji přináší lidé, kteří se v realitě chovají úplně jinak. Věříme, že naší československé Fashion revoluci se to nestane, ale cítíme, že se z ní stává tak trochu PR nástroj lidí, kteří s udržitelnou módou nemají vůbec nic společného.

Možná teď mají všichni, kteří se na krásných vyretušovaných celebritních fotkách ukazují, šanci dokázat jak to s oblečením a nakupováním skutečně mají! Jestli se o odpovědnou módu zajímají jenom dnes, nebo když si jdou udělat hezkou fotku do bulváru. Možní se začnou dívat na složení a  původ? Přestanou být nástrojem marketingu velkých značek? Nebo se začnou skutečně zajímat o lokální značky bez ohledu na to jestli jim designér něco daruje?

Nespoléháme, ale dáváme šanci. A občas se na všechny budeme dívat. Jak jejich dnešní deklarace funguje v realitě. Mezitím víme, že nositelem změny a těmi nejdůležitějšími jste vy! Vy, kdo čtete Fashion MAP, nakupujete v lokálních buticích nebo se jednoduše zajímáte o to, co se dá dělat jinak a lépe. Fashion revoluce není jenom dnes. Je každý den. Závisí na nás, co děláme a jestli jsme její součástí.

Pokud se chcete do Fashion Revolution zapojit i jinak než fotkou, máte na to dnes spoustu příležitostí. Na různých místech v Česku i na Slovensku proběhnou přednášky, workshopy, promítání dokumentů, nebo třeba focení v oblečení naruby s označením #whomademyclothes, čímž dáte najevo značkám, které nosíte, že vám není lhostejné, v jakých podmínkách jejich zaměstnanci pracují. Kam tedy konkrétně zajít za osvětou a pomalou módou v pátek 24.4 2015?

Praze se bude na  Fashion Revolution podílet obchod Nila s bohatým programem v průběhu celého dne. Na dotazy kolem certifikátů a vůbec textilního průmyslu jako takového vám ráda odpoví sama majitelka Eva Urbanová..

Ku příležitosti dvouletého vyročí  pádu se bude promítat dokument  The cost of shirt on your back Na Hollaru , dokonce  si znalosti textilního průmyslu můžete otestovat v následném kvúzu a změnit tak edukaci na zábavu.Další event pod záštitou FR se bude konat v Brně v klubu Šestá větev a na svědomí ji má Freshlabels.cz ..

Ani Slovensko není pozadu a v Zóně Refresher na Náměstí SNP v Bratislavě pořádá akci, kde se pomocí dokumentů a diskuzí dozvíte o slow fashion vše potřebné. Na podobnou akci můžete vyrazit i do Kontaktu.

Přejme vám hezký revoluční den! 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...