8 světových fashion momentů roku 2014

Smrt Oscara de La Renty

V roce 2014 zemřel velký muž světových přehlídkových mol Oscar de la Renta. Ve svých 82 letech prohrál boj s rakovinou. Módní svět přišel o miláčka, kterým byl nejen mezi celebritami a významnými osobnostmi jako je například první dáma Michelle Obama. Designér, který se narodil v Dominikánské republice, se po přestěhování do Paříže učil od nejlepších. Předtím než založil vlastní značku, pracoval pro jména jako Balenciaga nebo Lanvin. V Oscarových modelech se vždy promítaly latinské kořeny a temperament ve spojení s evropskou sofistikovaností ve střizích.  Nahradí ho někdo?

Karlův supermarket

Karl Lagerfeld je bezesporu panem návrhářem. Řídí svou vlastní značku a spolupracuje se značkami Fendi a Chanel, ve které působí na pozici kreativního ředitele. Jeho Počinem letošního roku byla módní přehlídka značky Chanel. Hosté na ní před samotným zahájením dostali jako pozornost věci denní spotřeby obrandované značkou Chanel. Kolekce inspirována pop artem a Andy Warholem byla zasazená do prostředí supermarketu. Proč zrovna supermarket a umění? Karl vysvětluje: „Tím uměním byl právě supermarket, protože umění se stalo produktem. Samozřejmě je nutné to brát s nadhledem a dávkou humoru.“ Inovativní skvělá fashion show? Nebo kýčovité divadlo, které kompletně zastínilo celou kolekci? Ať už si myslíte cokoliv, jedno je jisté, přehlídka vzbudila rozruch, zájem veřejnosti a médií a to je to, čeho je v dnešním světě zahlceném módou stále těžší dosáhnout.

 

Návrat Johna Galliana

Po tříletém fashion exilu se John vrátil zpět a to přímo jako kreativní ředitel pro módní dům Martin Maison Margiela. V roce 2011 byl návrhář propuštěn značkou Dior a to kvůli antisemitským výrokům. Jako trest, kromě vyhazovu, dostal i tučnou pokutu v řádech desetitisíců euro. O to víc byl jeho návrat na takový post překvapením.

Spolupráce Alexandra Wanga a H&M

Na kolaborace se světovými designéry jsme u H&M zvyklí. V dostupné cenové relaci si můžete koupit kousky od světových návrhářů jako Karla Lagerfelda, Isabely Marant nebo Martina Maison Marigely. V letošním roce módní řetězec představil spolupráci s Alexandrem Wangem. Sportovní kolekce, kterou si sice do posilovny neobléknete, je  povedená a trochu futuristická. Navíc kolaborace mají mezi zákazníky H&M pořád velký úspěch a jinak tomu nebylo ani u Wangovi kolekce. V Čechách byla během několika pár hodin vyprodána.

Transparentní luxus

Rihanna si na výběru outfitu pro udělování cen CFDA Fashion Awards dala záležet. Kontroverzní (a zcela transparentní) model od návrháře Adama Selmena, který byl posetý 230 000 Swarovski krystaly, rozhodně vzbudil rozruch a ukázal novou vizi o róbě určené na červený koberec. Posune svou tvorbu designér v dalších letech ještě „dál“?

Královna Lupita

Herečka Lupita Nyong’o, kterou proslavila role ve filmu 12 let v řetězech, byla podle řady světových médií korunována na nejvíce glamour ženu roku 2014. Mexičanka po svém dětství stráveném v Keni vystudovala prestižní Yale univerzitu a v současnosti se svou elegancí a lehkostí září na nejedné filmové premiéře nebo večírku a to vždy ve skvěle padnoucích, stylových a vkusných róbách.

 (Ne)nové trendy roku 2014

Stálice trend žebříčků jako kožená biker jacket nebo boyfriend džíny byly letos doplněny o nové kousky. Pokud rok 2013 byl ve znamení značky Nike a bot Air Max, pak rok 2014 patřil Adidasu. Velký návrat totiž zažily za dobu své čtyřicetileté produkce původně na tenis určené boty Adidas Stan Smith. Blogerský svět je jimi zaplaven a „ostatní“ po nich šílí. Módní svět nám nabídl i dvě verze, kam uchovat naše každodenní nezbytnosti. Velkým trendem jsou ruksaky. Překrásné kousky jsou v Čechách k dostání od  Alexmonhart nebo Filipa Hieke. Ve světě se rok 2014 naopak nesl ve znamení ústupu od velkých tašek a na řadu přišly miniaturní kabelky. Za trendem těchto malých pokladů stojí se svou kabelkou „Lady Dior“ módní dům Dior.

#normcore

Boyfriend džíny, tílko a tenisky? Unisexová móda a „normální“ vzhled? Jeden z letošních trendů. Fashion ulice zaplavil styl normcore, kdy modelky, celebrity i módní osobnosti namísto lodiček, drahých blůz a luxusních kousků volily pohodlnou módou, základní tvary, monochróm, mikiny a džíny…  Inspiraci a více o normcore najdete například tadyVe Fashion MAP máme radost! Normcore může představovat trochu pokory a rovnováhy v občas přehnaném světě módy.

A která událost byla pro vás nejvíce důležitá, zajímavá nebo překvapivá?

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...