Top události a místa v roce 2014

Móda… to jsou nejen značky, kterých se urodilo opravdu hodně, ale také události a místa. Nejvýznamnější událostí se opět ukázal být Prague Fashion Weekend. Pod novým kreativním vedením Lukáše Loskota ovlivnil českou scénu hned dvakrát, a to nejen velkolepým svátkem v budově Právnické fakulty UK, ale i pre- akcí, kde byl nový koncept představen. Vývojem prošel také Unique fashion week (dříve Dreft fashion week), který si  upevnil svou pozici na poli komerční módy. Koloběh vzniku a zániku představuje koncept Shooting Fashion Stars a na jehož místě roste Sci-fi Safari a možná rok, který přichází, ukáže, která z událostí dospěje do plnohodnotního nástroje podpory mladých návrhářů.

Na poli Vintage a retro módy své místo zaujal Prague Vintage Fair a zdá se, že má ambici se rozvíjet se pokračovat i dál. Nejenom ve znaku komerce se nesou novinky, u kterých bychom si přáli pokračovaní. Skvělý designSUPERMARKET je již klasikou, ale letos se objevilo hned několik nových prodejních designových přehlídek – od PRAGUE DESIGN WEEKu až po Brick and Chic. Enormní úspěch letošní kolekce City Souls  jen potvrdil, že lidé se začínají stále více zajímat ne jen o to, jak to co mají na sobě vypadá, ale i jaká je k tomu cesta a kde by to mohlo pomoci.

Projekt Local Icons, se rozjíždí pod vedením Veroniky Ruppert a Kataríny Král, dvou žen jejichž jména budeme slýchat stále častěji. Local Icons vybírá to nejlepší, co se v českch zemích vyrobí, nikoli však pod rukama malých značek a samostatných návrhářů, ale z celkové produkce kdysi silného oděvního, obuvnického a kožedělného průmyslu. Z menších záležitostí je pak možné zmínit projekt Zástěrka, který běží v V Bistro&obchod no 19. nebo žhavou novinku, Black Pin – otevřenou dílnu pro návrháře pod záštitou La Gallery Novesta.

Dalším projektem, který může mít zajímavou budoucnost, je WEARE/ – první alternativní teamový blog na lokální scéně. Kreativní, krásné a talentované autorky už stihly proniknout do podvědomí a jsou hybnou silou na pomezí nezávislých a bloggerských světů.

Nakonec však zpět k tomu, co má kamennou základnu, k obchodům a showroomům.  Lazy Eye otevřela butik na Vinohradech, hned vedle na Korunní ulici mají své nové obchody a dílnu Mirka Horká a Yana Thal a je zde taktéž letos otevřený obchod NILA s udržitelnými bytovými doplňky a módou. Na Starém Městě se otevřel Showroom Petrská 10, kde svou tvorbu prezentuje Luciela Taschen. Svůj showroom má od jara také Jana Mikešová (MiK) spolu s Kateřinou Čadovou a Lindou Zabilkovou.

Premiéru na nové adrese má za sebou obchod Botas 66 a na Malé straně byl otevřen obchod s Maďarskou lokální módou 7 design Store. Nejenom v Praze to žije. V Brně se rozjela RE:Paráda, kde si za členský poplatek můžete půjčit až 12 kousků měsíčně.

A jak to je mimo módu? Pro milovníky kvality a krásy u hraček je tady Hugo chodí bos, nejen na nádherné vlasy bez znečištění přírody je zaměřen Eco salon Rolland na Francouzské ulici. Každého kdo míří na večírek či ples potěší ryze české beauty studio Probuď labuť ve Školské ulici, které nabízí makeup, hairstyling, lokální vlasové doplňky a kouzelný interiér, hned vedle květinářství Zahrada na niti.

Letošek byl na nové prostory a události hodně bohatý.  Ve Fashion MAP jsme se rozhodně nenudili a těší nás nejen to, že roste konkurence, ale že si můžeme lépe vybírat a naše scéna začína nabízet skutečné bohatství a heterogenitu. Skvělé věci se ale staly i na návrhářské scéně – vznikly nové kolekce, přibyla nová jména a překvapila jména zavedená. Připravujeme pro vás přehled – víc již za pár dní! 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...