Cestujte časem s Prague Vintage Fair

Kromě vintážní módy nabídne i sekci zvanou Vintage Match, kde se představí například Galerie Funkce (restaurátorská dílna zaměřující se na funkcionalismus a art deco) nebo česká firma Kolovrat, která se zaobírá tvorbou luxusních žakárových tkanin.)

Celková stylizace se dotkne také občerstvení. K dispozici bude modernistický bar, dílo architekta Girsy ze 70. let, kde budou nabízeny prvorepublikové dorty, makrónky a další zákusky.

A jak vůbec vznikl nápad uspořádat v Čechách takový projekt? Jeho autorka Mgr. Tereza Schmoranz čerpala inspiraci hlavně ze svého vztahu k vintážnímu oděvu, o který se dle vlastních slov zajímá zhruba dvacet let. „První přelomový bod nastal, když mi někdy kolem desátého roku jedna rodinná známá darovala kufr šatů po své tetě.“ Pak už to šlo ráz na ráz, začala pro svou rodinu pořádat módní přehlídky, na maturitní ples šla v maminčiných svatebních šatech upravených na její postavu a na svou vlastní svatbu také sáhla po vintage modelu. Za asi poslední zlomový bod považuje šaty, které dostala od svého manžela z obchodu Bobbyho Garnetta. Od chvíle, kdy se jí v hlavě zrodila představa projektu, pak uplynul pouhý jeden den a už začínal nabírat konkrétnějších obrysů…

Kolem Terezy Schmoranz se nakonec seskupil 14 členný tým, který pracuje bez nároku na honorář. Navíc internet obletěla zpráva vyzývající studenty nejen uměleckých oborů, aby se k PVF také připojili jako dobrovolníci.

K projektu se také hlásí řada zajímavých osobností z různých oblastí. Za všechny jmenujme letošní vítězku Czech Grand Design Moniku Drápalovou, která exkluzivně pro PVF vytvoří limitovanou vintage kolekci. „Oslovila jsem na podzim pět nebo šest návrhářů, jejichž práce se mi líbí. Monika Drápalová byla číslo jedna a vyšlo to.“ říká autorka projektu o spolupráci s designérkou roku.

Monika Drápalová se s podobnými akcemi setkávala i v zahraničí, a proto se rozhodla do projektu vstoupit. „Ráda bych vytvořila malou speciální kolekci pro tuto příležitost a pokusila se převést modely z minulých let do současného kontextu.“ vyjadřuje svoji vizi.

Nejde však jen o propojení vintage a současné módy. Prague Vintage Fair má i ambice stát se dalším propagátorem tzv. sustainable (slow) fashion. „Na výstavě a všech doprovodných akcích chceme jasně ukazovat, že i do módy lze investovat, že oděv by měl vydržet víc než několik nošení, že je stále možné za mírné ceny pořídit skutečnou kvalitu, a že není nutné podporovat nevratné poškozování životního prostředí ani práci v nehumánních podmínkách.“  Podle Terezy Schmoranz  by měla být akce určena taky pro všechny, kteří z větší části rezignovali na kvalitu materiálu i zpracování.

Že se nejedná o pouhý „výstřel do tmy“ autorka dokazuje řadou doprovodných událostí. Vlajkovou lodí byla módní akce Gentlemani do ulic, kde byla uvedena kolekce pánských ozdob do klop z dílny Hannah Saleh Gregori. 3. dubna představila Rebecca Eastwood vintážní kolekci jarních a letních šatů S/S 2014, v kině Ponrepo proběhne promítání a autogramiáda knihy Móda v ulicích protektorátu Miroslavy Burianové a dva dny před vypuknutím samotného PVF bude socha Elišky Krásnohorské na Karlově náměstí oblečena do vintage roucha v rámci happeningu za udržitelnou módu nazvaného Slamák pro Elišku.

Ve Fashion Map rozhodně držíme palce. A pokud máte taky nějaký dobrý projekt, určitě chceme o něm slyšet 😉

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...