8 UPCYKLOVANÝCH MÍST V PRAZE, KTERÁ ŽIJÍ KULTUROU

1. Jatka / SASAZU / RockOpera / LaFabrika

Areál bývalých jatek a dobytkárny, který hlavní město vybudovalo na přelomu století. Od roku 1993 je tzv. Pražská tržnice kulturní památkou a pro nás až ikonickou vietnamskou tržnicí. Posledních pár let se Pražská tržnice s podporou města Prahy mění na ryze kulturní instituce.

 

2. Forum Karlín / Economia / Eska

Původně historický objekt kotlárny někdejších závodů ČKD, kde byly od roku 1908 vyráběny moderní parní kotle pro celé Rakousko-Uhersko. Dnes je sídlem kulturního projektu Forum Karlín. Taky zde najdete restauraci a pekárnu Eska, která zachovává tradice a opravdu ctí klasické suroviny a přístupy. Economia je vydavatelská firma vydávající ekonomická a odborná periodika v České republice.

 

3. Radlická kulturní sportovna

Bývalé železniční depo, které dlouhá léta ,,žilo” ve velmi zanedbaném stavu v ústraní Smíchova, kde si útočiště našli bezdomovci. Nyní je depo přetvořeno k nepoznání ve velké kulturní místo s názvem Radlická kulturní sportovna, kde se odehrávají nejen různé kulturní akce, ale také si můžete přijít jen tak zacvičit.

 

4. Kavárna co hledá jméno

Nejmladší a zároveň sesterský projekt Radlické kulturní sportovny. Na místě bývalé truhlárny stejná skupina lidí vytvořila prostor, který na Smíchově chyběl. Netradiční kavárna, jejíž součástí je i galerie, ateliér pro umělce, multifunkční místnost k pronájmu a obrovský dvůr. I za tak krátkou dobu toto místo doslova ožilo kulturou.

 

5. MeetFactory

MeetFactory je neziskové mezinárodní centrum současného umění založené v roce 2001 umělcem Davidem Černým. Organické kulturní místo, které zastřešuje nejrůznější kulturní projekty a podporuje umění napříč všemi sférami. Původně toto místo sloužilo jako továrna na výrobu broušeného skla a byla postavena ve 20. letech minulého století. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna, jen krátce sloužila jako zázemí pro dělníky při stavbě tunelu Mrázovka.

 

6. Karlín Studios

Bývalá tovární hala ČKD v pražském Karlíně zahrnuje 500 m2 výstavních prostor vedených týmem FUTURY a 17 ateliérů, které jsou pronajímány za příznivou cenu českým a zahraničním umělcům nejméně po dobu 1 roku. KARLIN STUDIOS taky poskytují plochu pro dokumentační centrum Nadace pro současné umění, což je rozsáhlý archiv českých současných umělců a dvě nezávisle na sobě provozované galerie.

 

7. The Chemistry gallery / Forbidden spot / Scholastika / Footshop

The Chemistry gallery – galerie současného umění; Forbidden spot – ateliér, showroom, umělecká galerie a LIP office; Scholastika – projekt, který je novou vzdělávací platformou v oblasti výtvarného umění, užitého umění a designu; Footshop – sneakers shop, který realizuje nespočet kreativních eventů. To vše a mnohem více na adrese: Bubenská 1. Bývalá budova Elektrických podniků hl. m. Prahy, která patří mezi nejvýynamnější stavby funkcionalistické architektury v Praze. Pro její atmosféru si zdejší kanceláře oblíbili nájemci z řad architektů, módních návrhářů, designérů a umělců.

 

8.  PETROHRADSKÁ 1.2.3.

Tento projekt je prvním z putovních projektů spolku PETRHOHRADSKÁ KOLEKTIV, který dočasně využívá budovu bývalé čokoládovny v pražských Vršovicich. Je místem pro tvůrce, začínající mladé umělce i studenty vysokých uměleckých škol. Hlavní ideou projektu je vzájemná komunitní médiová výměna, kdy se střetává hudba, malba, film, grafika, fotografie atp. pod jednou střechou a vzniká zde inspirativní prostředí, které umožňuje seznámení se s individualitou každého jedince a prostor pro případné propojení tvorby.

 

Zdroj: Secondround.cz 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...