MBPFW – CO PŘINESL PRVNÍ DEN NA ŠTVANICI?

Na ostrově Štvanice se MBPFW koná už podruhé a produkce opět využila místní sportovní zázemí. Zatímco minule to byly velkolepé prostory skateparku, letos se přehlídky odehrávají na ochozu tenisového dvorce. A je to povedené. Ochoz je krytý před deštěm a molo dostatečně dlouhé – takže místo s výhledem je tady pro každého stojícího i sedícího diváka. Dlouhé schodiště a dobrá organizace omezují fronty před vstupem a tak má celá akce vzdušnou a pohodovou atmosféru.

 

I když leckterý fashionista by v tomhle počasí uvítal spíše vnitřní lokaci, nižší teploty jsou aspoň příležitost pro první provětrání podzimního šatníku. Při pohledu na návštěvníky si říkám, jestli tohle jsou jen “kostýmy” a nebo tihle lidé dbali na doporučení a oblékli to, co nosí obvykle – a na MBPFW se prostě jen přirozeně koncentrovali. Pokud máte volnou neděli a jste v Praze, můžete se zastavit nachytat podzimní inspiraci přímo od hostů. Na Štvanici vás doveze tramvaj č. 14 a od ní už rovnou za nosem po pohodlném chodníku. Inspiraci ostatně můžete chytat i přímo z přehlídek. Když si vezmete dalekohled, z prostoru před vchodem je vidět až na molo.

 

Třeba se vám i takhle na dálku povede zachytit hlavní trendy letní sezony. Podle návrhářů, kteří své kolekce představili v sobotu, se toho zase tolik nezmění. Rozhodně se proto nezbavujte nabíraných šatů a halenek s odhalenými rameny a vůbec všeho, co má rozevlátě bohémský 70s vibe. Co to znamená v praxi?

 

MBPFW otevřela pánská kolekce Adam Kost. Klasická pánská krejčovina dostala minimalistický kabát – a i když s globálním oteplováním pánové kabáty vynosí asi jen brzo na jaře, tuhle značku by měli mít “v merku”. Nás nejvíc pobavily miniaturní límečky a bílé modely s grafickým potiskem. No a zapomenout nesmíme ani na boty, které vznikly ve spolupráci s firmou Baťa.

 

V prvním bloku prezentoval kolekci i Zoltán Tóth, loňský vítěz VAN GRAAF JUNIOR TALENT CARD 2017. Kolekce odkazuje na oděvní tradici modrotisku, netradičně použitého na hedvábí místo plátna. Zoltán zároveň nezapře svou profesi a tak jsou modely něco jako mokrým snem stylisty, který má za úkol ztvárnit 70. léta. Na všechny ty mašličky, vzory, vázačky, rozevlátost a fajn styling se hezky dívá a skvěle budou vypadat i na fotkách.

 

Podobně stylovou kolekci v druhém bloku předvedl i Miro Sabo – až by se u některých modelů mohlo zdát, že od sebe kluci trochu opisovali. Po sérii super silných sezon působily modely nesourodě a samotné publikum vypadalo zaskočeně a ne úplně šťastně. Miro použil své osvědčené prvky, barvy, metody a kvalitní materiály. Celou kolekci spojil použitím lesklých kamínků a krystalů – ale na potlesk při defilé to bohužel nestačilo. Naštěstí to ale nic nemění na tom, že některé šaty jsou prostě must have.

 

Na nedostatek konceptu si rozhodně nemůžeme stěžovat u Lukáše Krnáče, který to pojal ve velkém stylu. 7 hříchů, skvělá hudba, výborný styling, vlastní modelky… show měla neskutečnou energii a ani prezentované modely není jednoduché zapomenout. Lukáš se, se svým nezaměnitelným rukopisem, opřel do dnešní doby. Drancování přírody, touha po kráse, lenost, všudypřítomný sex, válka-neválka… Vtip a nadsázka ve stylingu pomáhaly zlehčit vážná témata – a přitom je drtivě kritizovat. Show, cirkus, divočina – i když tentokrát Lukášovy modely asi nebudou kasovním a street style trhákem, emoce zůstaly – stejně jako temné myšlenky o tom, kdo vlastně jsme a jak žijeme. Mimochodem, všechny kožené a kožešinové prvky byly recyklované. Tak to má být.

 

Závěrečný blok otevřel Michael Kováčik. Mladý návrhář je stálicí MBPFW i šatníku leckteré celebrity. Michalovy věci jsou tradičně sexy, lesklé, rafinované, odhalující… no, ale tentokrát bychom kolekci neradi shrnuli jen tak, protože i Michal vykazuje progres. Tradiční kombinování mužských a ženských prvků dostalo nový rozměr, ubylo saténu a přibylo krejčoviny. My bychom hlavní inspiraci hledali ve filmu Hrabě Monte Christo. To, jak si Michal pohrál s klasickou košilí na francouzské manžety nás baví. Oversized nabírané rukávy a celková rozevlátost od košile odvozených modelů jsou tak akorát na hraně mezi avantgardou a romantickým kýčem a fakt nás baví.

 

Vrcholem prvního dne se nakonec stala přehlídka značky Alter Era – kterou konečně můžete koupit i v ČR (hurá!). Inspirace Afrikou se nedala zapřít, rozhodně však nečekejte nějaké etno. Návrhářky se drží osvědčeného základu a hrají si s detaily. Přidáním paspulek saka i košile přestávají být striktně seriózní. Nechybí nové střihy s odhalenými rameny, světříky, zavinovací sukně i něco opravdu afrického. Celek spojuje promyšlený styling a vzory, a pokud vás pracovní povinnosti nutí dodržovat dress code, tahle půvabná a optimistická kolekce vám rozhodně zlepší každodenní rutinu. Schválně, podívejte se na fotky – nakupování očima se asi neubráníte.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...