#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve které vám představíme české i zahraniční značky od zajímavých tvůrců. O značce Bode se říká, že vytváří módu 20. století pro lidi ve 21. století – a něco na tom bude. Tato americká značka totiž pracuje se sentimentem a historií prostřednictvím osobních příběhů, starých látek a tradičních technik. Nejen proto si ji oblíbily celebrity jako je Harry Styles, Zayn Malik či zpěvačka Lorde.

Bode

Ale hezky od začátku. Píše se rok 2016 a značka Bode je oficiálně uvedena na trh s kolekcí oděvů složených výhradně ze starožitných textilií za účelem zachování ducha americké pánské módy – a orientaci na čistě menswear módu si Bode udržela až do roku 2023, kdy uvedla svou první dámskou kolekci – to už ale předbíháme.

Zakladatelka Emily: Skládejte si šatník na celý život

Za značkou stojí návrhářka Emily Adams Bode Aujla. Narodila se a vyrůstala v Atlantě a po studiích ve Švýcarsku se přestěhovala do New Yorku, kde absolvovala Parsons School of Design a Eugene Lang College s dvojím titulem BA/BFA v oboru pánského oděvního designu a filozofie.

S Bode začínala původně v podobě couture studia s konceptem, který jde proti představám o masové produkci. Oděvy jsou totiž složené výhradně ze starožitných textilií za využití historických technik – ať už jde o japonské sashiko (dekorativní technika podobná výšivce), záplatování, patchwork či prošívání. Emily prosazuje myšlenku ekologického přístupu k oblékání – tedy že svůj šatník nemáte jen pro chvilkový trend, ale naopak na celý život – a třeba i pro další generace.

Emily Adams Bode Aujla
Emily Adams Bode Aujla

Dva roky po otevření studia se Emily stala první ženou návrhářkou, která předváděla na NYFW: Men’s. Dalo by se tak říct, že vydláždila nelehkou cestu podnikatelkám v pánském oděvním průmyslu. O další rok později pak značka otevírá svůj první kamenný obchod v New Yorku.

Dalším posunem bylo loňské uvedení první dámské kolekce oděvů. „Zaznamenali jsme velkou poptávku po oblečení na společenské akce. Bylo nutné, abychom pro tento účel přišli s návrhem nových siluet,“ uvedla ke kolekci Emily. Dámská řada se ale od té pánské příliš neodklání – byla navržena tak, aby lichotila širšímu spektru ženských těl. Obsahuje hedvábné topy, sukně, spodní prádlo a úplety, od hrubých svetrů až po kardigany v neotřelých barvách.

Bode
Ukázka z dámské kolekce Bode

Přesto je Bode stále spojována hlavně s pánskou módou a odpovídá tomu také jejich hlavní tvář – zpěvák Harry Styles.

Manšestrové kalhoty v americkém Vogue magazínu

Asi nejznámějším počinem Harryho v kolaboraci s Bode jsou legendární žluté manšestrové kalhoty, které se objevily v americkém Vogue magazínu v čísle 12/2020. Bode je vyrobila na zakázku a využila v nich symboly z Harryho života. Tvůrci tak vzkřísili tradici, kdy kreslení vzpomínek na žluté manšestrové kalhoty začalo jako vysokoškolský zvyk maturantů na Purdueově univerzitě v Indianě v roce 1904. Vypráví se, že jeden student se rozhodl být kreativní a začal čmárat na prázdné plátěné kalhoty a brzy se celá třída maturantů oblékla do takto upcyklovaných kalhot. Studenti si tak vytvářeli vzpomínky na svá vysokoškolská léta – od kreslení interních vtipů až po rozvrhy hodin – a někteří šli dokonce tak daleko, že si pro tento účel zaplatili profesionální ilustrátory.

Harry Bode kousky vynosil také v některých svých videoklipech, například v písních Watermelon Sugar, Daylight, Adore you nebo Golden.

Harry Styles
Bode overal s mašlemi ve videoklipu Daylight
Harry Styles
Bode set ve videoklipu Adore you
Harry Styles
Bode šortky ve videoklipu Golden

Lorde v Bode outfitu na Met Gala

Druhou celebritou, která si Bode oblíbila, je zpěvačka Lorde. Na Met Gala v roce 2021 (téma „In America: A lexicon of fashion”) vynesla model ve stylu Karly Welch v jemně zdobeném dvoudílném looku. Vzhled byl doplněn výraznou čelenkou a její šperky byly vyrobeny newyorským klenotnictvím Prounis Jewelry, které používá recyklované 22karátové zlato.

Lorde
Lorde v doprovodu Emily na Met Gala 2021
Lorde
Lorde

Poslední celebrita, kterou zmíníme, má kromě spojitosti lásky ke značce Bode spojitost také s výše zmíněným Harrym Stylesem. Jedná se o zpěváka Zayna Malika, který s Harrym a dalšími třemi členy tvořil kapelu One Direction. Zayn si z Bode kolekcí oblíbil zejména barevná saka.

Zayn Malik
Zayn Malik a Gigi Hadid

Kromě zmíněných celebrit si Bode oblíbili třeba také herci Donald Glover a Lakeith Stanfield. Všechny doposud uvedené kolekce Bode si můžete prohlédnout tady, nakoupit na Bode webových stránkách nebo navštívit kamenné prodejny v New Yorku či Los Angeles.

Podobné texty

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...

Startuje UMPRUMSHOP

Ve čtvrtek 7. prosince se otevřou brány každoroční oblíbené...