Můj bio život: Tipy

Článků a knih jsou spousty. Na některé dostanu doporučení, ale většinu objevím jednoduše tak, že se snažím zjistit, co dalšího bych mohla ve svém životě dělat jinak. Tento měsíc jsem se snažila uspořádat seznam článků a stránek s návody, které vám pomůžou začít přemýšlet o tom, jak tvořit méně odpadu. Zní to možná jednoduše, ale už jste někdy přemýšleli kolik pytlíků s odpadkama vlastně vyhodíme? A co z toho by se dalo nahradit nebo použít znovu ?

http://www.enviweb.cz – české webové stránky s domácími i zahraničními zprávami ze světa ekologie se spoustou článků a tipů na tohle téma. Navíc je tam hodně informací o akcích, které se dějí ve vašem okolí. V Příbrami například tento týden otevřeli nový sběrný dvůr jehož součástí je i kompostárna, skvělý důkaz toho, že pokrokové věci najdete v každém koutě republiky.

http://www.zerowastehome.com – stránky pro trochu pokročilé, zato hodně inspirativní. Příklad rodiny, která žije bez vytváření odpadu je fascinujícím důkazem toho, že to jde  i u těch, kteří nežijí sami. Ne všichni si můžeme na sídlištích dovolit kompostovat, ale to neznamená, že tahle stránka není plná skvělých tipů na život bez odpadu. Bez odpadu taky navíc znamená nejíst průmyslově zpracovaná jídla, a to je samo o sobě velká výhra hlavně pro naše zdraví. 

bezobalu.org a opobchod.cz jsou dva obchody nabízející to stejné – nakupovat (i ve velkém) bez obalů. Bezobalu.org je ten pražský a můžete u nich nakoupit i látkové pytlíky, které si pak můžete nosit znovu a znovu na každý další nákup. Opobchod.cz má pobočku v Brně, ale zasílá do celé České republiky. Můžete jim navíc poslat vlastní obaly a oni vám za to odečtou část poštovného, skvělé! Oba obchody mají většinu sortimentu v bio kvalitě a za dobrou cenu. A navíc, jejich bio sušená rajčata jsou nejlepší na světě. Do papírových pytlíku můžete také nakupovat suroviny na váhu v Country Lifu na Dejvické a pytlíky používat opakovaně. Dnes jsem si tam koupila kakaové máslo a kakaovou hmotu, takže si udělám bio domácí čokoládu za zlomek ceny, kterou bych utratila za kupovanou.

Ikeu a skutečnou udržitelnost si moc lidi nespojuje, ale právě teď přišel tento švédský řetězec s kampaní pro úspornější domácnost. I když jde hlavně o podporu produktů, na stránkách najdete i kalkulačku pomocí které si můžete spočítat, kde byste mohli ještě ušetřit – vaší peněžence i životnímu prostředí. Nemáte myčku na nádobí, ale rádi by jste ušetřili vodu? Zkuste použití perlátoru na baterii – mísí vodu se vzduchem, takže můžete ušetřit až 50% spotřeby. Ikea taky doporučuje vyskládat si všechen nákup ven předtím, než ho začnete dávat do lednice, abyste jí nemuseli opakovaně otvírat a zavírat. Tipy které Ikea nabízí, se ale rozhodně neomezují jen na kuchyni.

Příště o ekodrogerii a kde ji (levně) sehnat. Ale hlavně o tom, jak jsem začala hledat alternativy lepšího žití a co všechno mne v lednu potkalo… Máte se na co těšit!

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...