DIY – udělej si čepici

Venku už pořádně přituhlo, proto jedna z prvních věcí, které se nám zdají praktické pro nadcházející roční dobu, je pořádná čepice, podle motta našich babičiek „hlava a nohy v teple“. Máte doma starou mikinu, sveter, triko? Výborně. Cesta k našemu prvnímu DIY práve začíná.

Co budete potřebovat?

Základem je starý svetr nebo mikina s nezničenýcm spodním okrajem a co největší hřejivostí, a vaše oblíbená čepice. K zahození není křída a špendlíky, neobejdete se bez nůžek, nitě a jehly, nebo šicího stroje.

1) Svou oblíbenou čepici přeložte napůl tak, aby vrchní „kulatá“ část vytvořila „špičku“.

2) Svetr přeložte tak, že boční švy přiložíte na sebe, takže napravo bude přední díl a nalevo zadní díl. Částa napravo přeložte jestě jednou, takže budete mít čtyři vrstvy látky.

3) Čtyři vrstvy oblíbené čepice přiložte na čtyři vrstvy starého svetru a obkreslete křídou. Může se stát, že čepice bude širší, než složená část svetru, ale pokud nechybí více než 3 cm, není třeba mít obavy. Pletenina je elastická a aspoň bude čepice lépe sedět na hlavě.

4) Materiál vystřihněte podle obrysu křídou. Pokud se rozpadl na dvě části, nevadí, buď budete mít na čepici dva švy, nebo to zkuste znova na zadním dílu svetru. 😉

5) Dejte materiál rubovou stranou nahoru a sešpendlete nejdelší šev a jeho protilehlý krátký šev v budoucím vrcholu čepice.

6) Sešijte. Pokud šijete v ruce, nejlepší je asi hustá obnitka, pokud máte šicí stroj, nastavte si obnitkovací steh na něm, spíše kratší a širší. Šijte blízko okraji.

7) Sešpendlete a sešite zbylé dva švy.

8) Ostříhejte niťe, vytáhněte špendlíky a hurá, čepice je hotova! 🙂

Ps: Pokud nemáte vhodný svetr, zajděte si do secondhandu a kupte nějaký pánský svetr, ideálně s vysokým podílem vlny, nebo dokonce kašmírový. Skvrny na prsou a roztrhané rukávy nebo průkrčníky, které jsou u podobných kousků obvyklé, projektu nijak nevadí. Důležitý je spodní okraj asi do výšky 25 cm.

PPS: Pokud budete šít z ručně pleteného svetru který není zplstnatělý, je možné, že se bude párat. Vybírejte proto raději hustou, jemnou strojovou pleteninu.

 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...