Dobudou zajeté maďarské značky někdy Evropu?

Anda přestavila kolekci s inspirací přelomem tisíciletí, nadějemi vesmírných programů, minimalistickým futurismem i drobnými sportovními odkazy. Digitální fotopotisk měsíčního povrchu s krátery doplnily promyšlené oversized a variabilní střihy. Topy i šaty měly vystřižená záda, zahalená síťkou nebo volná, tuniky a prodloužené vesty zakulacený přední i zadní díl. Nechyběly basic šaty, balonové modely z bílého popelínu se sdrhováním ve spodním lemu a sofistikované „kapsáče“ se sníženým sedem. Obrat do budoucnosti signalizovaly také plexisklové náhrdelníky – obojky a stojáčky, stejně jako použití detailu černých obdélníků připomínajících suché zipy pro připevnění jmenovky. Nejzajímavější ale nakonec byl ne úplně čekaný motiv zástěrek a zástěr, zavazování sukní i topů, stužkami umožňujícími tvarování. Příjemně nostalgická kolekce.

Konsanszky naopak vnímá jaro a léto 2016 romanticky. V jemném hedvábném saténu, s povlávajícími stužkami sdrhování a nabíranými kapsičkami jsou některé kousky vyloženě minimalisticky rozkošné, a jiné spíše sportovní. Konsanszky kombinuje i různé materiály, základní barevnost bílé/smetanové, černé a zelené připomínající broučí krovky je dodržena v celé kolekci, stejně jako motiv sdrhování. Ať už se šaty jeví na první pohled zcela banálně, napříč zády se táhne a výstřih zakončuje opakující se prvek, který jinak známe spíše ze sportovních kalhot. Širší guma uvnitř ještě uzpůsobitelná stužkou. Tak jsou zakončeny kalhoty, rukávy bundiček i pasy. Co je na kolekci, mimo ucelenost zajímavé? Variabilní kožené bundičky. Ty mají buď poutka a popruhy, aby je bylo možné nosit i jako kabelku, a ne jen přes ruku, nebo jsou oboustranné. Ne však ve smyslu podšívka-líc ale část kolem těla se může proměnit na límec a naopak. Osvěžující nápad.

Nanuschka je dospělá značka, která trend 70. let pojala přesně podle očekávání, minimalisticky, se zaměřením na detail a materiál. Kožené oblečení nebudeme moc komentovat a ani střihy nepřinesly, až na detaily, větší inovace. Nebýt jednoho drobného prvku, kompletně celou kolekci bychom už za deset dnů klidně mohli koupit v Zaře. V čem je kouzlo? Nanuschka si vybírá nejen kvalitní, ale také krásné materiály, strukturované tkaniny. Ty na okraji třepí, částečně začišťuje lemovkou nebo přímo zdobí třásněmi. Speciálním prvkem je navíc použití ažury, která kombinuje vytřepené a plné plochy s výšivkou. Je krásná. Na druhou stranu, nebýt jí, trendy kompletně převálcovaly všechno ostatní. 

Aeron se svou letní kolekcí plynule navázal na předchozí show, snad jen trochu přitvrdil v bezohlednosti vůči zvířatům. Alespoň polovina kolekce byla kožená a nebýt tohoto materiálu, těžko bychom dokázali rozlišit, zda se jedná o Aeron a nebo Zaru či COS. Kouzlo se naštěstí skrývá v detailu a tady nabývá podoby věštecké koule. Kovové zipy s jezdcem zakončeným kolečkem a tunýlky s gumičkou a sdrhováním jsou tak 90’s prvky, že se jistě brzo dočkáme toho, co jsme zatím znali od našich rodičů. Oblečení a prvky našeho mládí, které jsme tak rádi zahodili, se opět vrátí do našich šatníků.

Ani značka Use Unused, předposlední prezentující dne, se neodklonila od trendu 70. let. Dokázala ho ale skvěle propojit s novými pohledy. Košilové šaty, úplet, střapce, propínací sukně, zapínání na zlaté cvočky a široké kalhoty s vysokým pasem nechybí ani tady. Rozdíl je v pojetí. Unused kombinují materiály a hrají si s nimi i se střihy.

Pruhované bílé šaty jsou sešívané ze dvou různých materiálů tak precizně, že je to na první pohled těžké rozeznat, zakázková strojová pletenina má vzor křížků, béžový úplet je leptaný do pravidelného cákaného vzoru. Košilové šaty si u střihu hrají s prvkem zavinování, ať už jen v náznaku nebo reálu, límečky košil jsou miniaturní. Jednoznačnou hvězdou kolekce jsou šaty s V výstřihem, na tenounkých ramínkách tak dlouhých, že reálně zakrývají ne více, než bradavky modelky. Křehkost vrchní části je kouzelná a nahotu vyvažuje podvlečení podobně subtilními barevnými bolerky. A co může být více, než když se tento střih spojí s aplikací střapců, model se při každém pohybu zavlní a rozpohybuje? Tím vyvrcholila kolekce, která ukázala, že i ready to wear může být pojata s myšlenkou, kreativně a aktuálně.

 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...