Eko fashion, slow fashion, udržitelná fashion – co to má jako být?

Ve Fashion MAP si myslíme, že právě porozumění a pochopení je cestou k tomu, aby jsme mohli módu vnímat jako celek. Nezakrývat před její „temnou stránkou“ oči, ale naopak. Brát ji jako její součast s tím, že nežádoucí věci můžeme nějak ovlivnit i my sami. Ať se nám to líbí nebo ne, skutečnost je ta, že masivní nadměrné nakupování nejenže zasahuje naše peněženky, ale taky i náš ekosystém. Zemi, kde by ještě pár stovek let někdo rád bydlel.

Zásoby čisté vody jsou používané na zavlažování bavlníkových polí. Fosilní paliva jsou používána na přepravu materiálů a textilií. Nebo z druhé strany- módní průmysl vyrábí čím dá tým víc umělých sloučenín, pesticidů a syntetických vláknen, což jenom zvyšuje jejich trvalou přítomnost v přírodě. Zmírnit riziko všech těchto faktorů je právě cílem Slow Fashion. Na to, aby mohla být slow fashion skutečně udržitelná a férová, musí se postupně začlenit do našeho každodenního života. Jde hlavně o několik zásad, kterým se budeme podrobněji věnovat. Každý týden popíšeme některé z principů a přizveme si postupně i odborníky, kteří nám pomohou pochopit souvislosti. Ve zkratce se budeme zabývat základními tezemi, které sebou slow fashion uvažování přináší.

  1. Změnit přístup -méně konzumovat
  2. Vidět celou produkci v širším smyslu – co všechno ovlivňuje a jaké stopy po ní zůstavaji všude je přítomna a co vše ovlivňuje
  3. Různorodost – podporuje různorodost v odvětví: místní ekologickou, sociální a taky kulturní
  4. Fair trade – respektovat  a férově ocenovat lidi, kteří za celou produkcí stojí
  5. Vytvářet vztahy – spolupráce s lokánimi návrháři a značkami a tím vytváříet silnější pouto v komunitě
  6. Materiály – nahradit kůži a laciné materiály
  7. Second hand/ vintage –  materiály znova využívat a nevyhazovat

Slow fashion je podle nás spíše uvědomění toho, jak a co konzumujeme. Nemá se stát nějakou „ věroukou“. Má lidem přinášet radost z nakupování dobrých a trvalých věcí s pocitem, že udělali něco, aby tenhle svět byl o trochu lepší. S Fashion MAP chceme přispět naším malým kouskem také. Ať už to zní jakkoliv pateticky.

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek