Fashion for Fokus -jiná móda

Fashion for Focus je událost, která se od jiných módních akcí výrazně liší a přece, je jim svým upřímným pojetím mnohem bližší, než velkým benefičním večerům. Druhý ročník charitativní módní přehlídky s podtitulem „zaostřeno na osobitost“ umožnil veřejnosti příjemné setkání s patronkou akce Vicou Kerekes, zejména jim však představil často obecně téměř neznámé módní návrháře a značky. Odivi, Jana Mikešová, Tereza Otáhalíková a Maroš Baran měli prezentovat své kolekce úplně jinému publiku a v jiném kontextu, než na který jsou zvyklí z české módní scény. Se zjevně ne tak snadným úkolem se každý vypořádal po svém.

Jana Mikešová je, co se Fashion for Focus týče, veterán. „Byla jsem oslovená Jolanou Haismanovou, která je prostředním mezi Fokusem a mladými designéry a bylo to hned jasné. Minulý ročník se vydařil a ráda podpořím i další, takže jsem byla ráda, když mě oslovili znovu.“ Jana prezentovala hlavně kolekci Vesna, která je právě v prodeji a byla představena už na MBPFW v září. Zatímco v budově Právnické fakulty jsme mohli vidět show spíše romantické, na Fashion for Focus měla celá kolekce větší energii a napětí. Kalhoty, bermudy a obecně větší důraz na styling a práci s kšilty z dílny Kateřiny Čadové zasadily kolekci do nového, streetového kontextu. Sama autorka k tomu říká: „ Jedná se o část kolekce, obohacenou o menší kusy. Je to takové plynulé pokračování k nové kolekci, na které už pracujeme.“ Jsme tedy zvědavi na směr, kterým se Jana bude dále ubírat.

I Odivi team předvedl remix s minimem nových kousků. Nejsou to ani dva týdny, co byla prezentována zimní kolekce, léto je právě v prodeji a zdálo by se tak, že není možné ukázat nic zajímavého. Díky konzistenci značky a výraznému rukopisu Ivy Burkertové se však povedlo překvapit. Promyšlený styling, výběr modelů a jejich kombinace potěšily jak ty, kteří modely viděly poprvé, tak „znalce“.

Terezka Otáhalíková letos zakončuje svá studia na UTB ve Zlíně a oslovena byla na základě své kolekce prezentované na Unique Fashion Weeku.  I když kvůli diplomce neměla moc času, do spolupráce s Focus Praha se pustila naplno. „Pro tuto příležitost jsem se rozhodla navrhnout úplně novou kolekci, která je zčásti nositelná. Na doplňcích jsem spolupracovala s firmou NAPA, která mi na zakázku vyráběla rukavice.“ Zdá se tedy, že spolupráce s výrobci nemusí vycházet jen ze zadání vyučujících, ale může přijít i od návrháře samotného. Terezina kolekce je plná třásní a střapců s kůže, oblečení je postaveno na úpletech a jejich vlastnostech. Vynikající jsou doplňky, nad kterými se nám chvílema rozbušilo srdce.

Nakonec se prezentoval Maroš Baran. Vrchol večera se nesl v duchu performance a na publikum udělal dojem.

Charitativní módní přehlídky si obvykle spojujeme s kýčem. Fashion for Fokus je ale upřímný počin, který si na nic si nehraje. Pokud vás akce zaujala, můžete se také zapojit. Fokus Praha je nezisková organizace zaměřená na pomoc a poskytování podpory lidem se zkušeností s dlouhodobým duševním onemocněním. Výtěžek z letošního Fashion for Focus jde na provoz nízkoprahového svépomocného klubu Mosty. Pokud je vám blízká nejen česká móda, ale i pomoc potřebným, neváhejte. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...