Fashionable Coffee

Káva je jistě součástí módy. Například ve filmu Ďábel Nosí Pradu se slovo Starbucks objevilo víc než slovo Chanel. Kávu servírují v koncept storech, kávu pijí nakupčí nad plánováním nových kolekcí. Kává podléhá trendům stejně jako módní kolekce. V minulém roce se však káva stala součástí módy v mnohem hlubším slova smyslu. Světlo trhu spatřila kávová vlákna.

Ano, není to vtip. Vlánka se dají vyrobit z konopí, z mléka a teď už i z kávy. Jedná se o ‚by-product‚, tedy vedlejší produkt. Vlánko se získává z odpadu po přípravě pressa. Za vysokého tlaku a nízké teploty se odstraní nežádoucí složky a vzniknou granule tmavé barvy. Ty je možno zvláknit stejně jako polyester nebo viskózu. 

Kávová vlánka mají veliký úspěch a rychle pronikla do kolekcí značek Timberland, Hugo Boss, Asics, Babolat a mnoha mnoha dalších. Z materiálu z recyklovaného kávového odpadu mají uniformy i … ano, jistě, vaši baristi ve Starbucks. Jedná se o velmi fukční vlákna, která absorbují pach, rychle schnou a chrání před UV zářením. Káva je navíc obnovitelný zdroj a vlánka vznikají z odpadu. Zdá se to být naprosto ideální koncept, že? 

Ale – alespoň z našeho pohledu – má své mouchy. 

Začněme u toho, že kávové vlánko nemůže tvořit 100% oděvu. Pro kvalitu a vlastnosti musí být smícháno s polyesterem. Taiwanská firma Singtex Industrial, která se výrobou těchto vláken zabývá, mísí granule extrahované z kávy s PET lahvemi určenými k recyklaci. Vzniknou tak granule v barvě ‚latté‘ (dojemná historka 😀 ). Tato vlákna jsou používána většinou na funkční oděvy a mohou nahradit například husí peří v zimních bundách. Na jednu takovou bundu je potřeba dvanáct plastových lahví a odpad ze tří šálků kávy. Problém nastane v okamžiku, kdy se bunda onosí, košile zašpiní atd. Co teď s ní? 

V jednom z minulých článků jsem představila koncept CradleToCradle, v němž jsou všechny předměty, budovy a systémy navrhovány tak, aby se – až doslouží – mohly navrátit do jednoho ze dvou systémů: organického nebo syntetického. V organickém cyklu to znamená, že svůj starý produkt hodíte na kompost, pohnojíte s ním pole a nakrmíte tak přírodu při jejím vlasním tvoření. V syntetickém cyklu dekomponujete starý produkt a od sebe oddělené materiály (polyester, aluminium, všemožné druhy plastu atd) dál použijete.

Představte si svět bez odpadu, kde nikde nedojde žádný materiál, všichni mají všeho dost. Tato vize mě pokaždé vede k otázce: a dá se ten materiál dál recyklovat? Pokud vezmete kávový odpad a hodíte ho na kompost, příroda se nakrmí a vyrobí novou kávu. Pokud z plastových lahví uděláte bundu, můžete jí potom opětovnou recyklací přetvořit na novou bundu nebo jiný oděv. Ale pokud je smícháte bez znalosti toho, jak je recyklovat, jaké je řešení?

Doufáme, že příští sezónu nám kolegové ze Singtex na veletrhu Premiere Vision dají odpověď a udělají krok směrem CradleToCradle. 

Podobné texty

FEBEN, IAMISIGO a Rave Review sa stali finalisty Zalando Visionary Award 2025

Dánská módní mekka znovu ožije v lednu. Kromě stálic...

Jaké make-up trendy ovládly TikTok?

S příchodem chladnějších měsíců obměňujeme nejen naše šatníky, ale...

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...