Green clicks: 5 tipů na udržitelné online nakupování

Ve zrychlené době, splašených algoritmech a záplavě e-shopů může být občas trošku matoucí vybrat udržitelnější alternativy online nákupů. Proto přinášíme pět tipů na e-shopy, které se nám osvědčily a díky kterým můžete oživit svůj šatník malinko zodpovědnější, ale přesto stylovou cestou.

1. Oblíbený Vinted – jak na něm nakupovat zodpovědněji?

Kdo by neznal Vinted? Tento online obchodní portál vznikl v Litvě už v roce 2008, u nás potom o tři roky později s původním názvem VotočVohoz.cz. Tato platforma poskytuje uživatelům prostor pro výměnu, nákup a prodej zejména oblečení, ale také doplňků, kosmetiky či knížek. Principu, na kterém Vinted funguje, se říká tzv. collaborative consumption neboli spoluspotřebitelství. Kromě již zmíněné Litvy funguje také v Německu, Francii, USA, Velké Británii a Polsku. Právě s Polskem česká platforma spolupracuje, je tudíž možné objednávat také z této země. Stránka je známá za své zásluhy ve snižování textilního odpadu.

Na Vinted je možné zakoupit také oděvy od high-end značek, valnou většinu však tvoří secondhandové fast-fashion oblečení. Široká uživatelská základna je jednou z největších výhod Vinted. Díky ní máte šanci objevit unikátní kousky oblečení, které byste v jednom obchodě nikdy nenašli.

I když je udržitelnější koupit vintage kousek z Vinted než úplně nové oblečení z fast-fashion řetězce, i tady platí heslo „nakupovat s rozmyslem“. Nízké ceny a funkční algoritmy lákají k nekonečnému pořizování dalších a dalších věcí. Rozmyslete si, co opravdu potřebujete – místo do prodejny rychlé módy si můžete jednoduše vyfiltrovat na Vinted dané požadavky, od barvy, střihu, materiálu až po finální cenu.

Platforma nabízí také dopravu, do vyhledávání ale můžete jednoduše napsat také město, ve kterém byste si oblečení mohli osobně vyzvednout bez nutnosti přepravy. Stejně tak platforma nabízí také nákup v setu, kdy vám produkty daný uživatel zabalí do jedné objednávky a vy tak ušetříte nejen peníze za další dopravu, ale také ekologickou stopu. Pokud jste také aktivním prodejcem, doporučuji si obaly, ve kterých vám produkty přišly, schovávat a následně opět využívat při odesílání vašich objednávek, ať zbytečně nevytváříte další odpad z obalového materiálu.

Vinted byl několikrát kritizovaný kvůli nedostatečnému zabezpečení. Je proto důležité být obezřetný a dodržovat několik zásad jako například kontrolu prodejce (jeho hodnocení a recenze), bezpečnost platby (neplaťte přes nezabezpečené kanály mimo platformu) a obezřetnost při poskytování osobních údajů (neposkytujete telefonní číslo nebo číslo bankovního účtu).

Vinted

2. Luxusní značky z Vestiaire Collective

Pokud sháníte vintage klenoty od luxusnějších značek a designérů, určitě mrkněte na online platformu Vestiaire Collective. Podobně jako na Vinted i tady můžete nakupovat či prodávat módní kousky. Jelikož se ale Vestiaire zaměřuje na high-end módu, nabízí také službu ověření pravosti daných produktů, tak, abyste se vyvarovali padělkům. Kromě klasického ověřování na dálku, kdy systém rozpoznává dané prvky produktu, jako jsou štítky, loga a sériová čísla, je také možné za příplatek nechat danou věc osobně zkontrolovat přímo expertním týmem.

Jejich tým zkušených odborníků je školen a specializuje se na různé značky a typy módních produktů. Tito experti mají znalosti o designech, materiálech, technikách výroby a detailů, které jsou charakteristické pro každou značku. Vestiaire Collective navíc spolupracuje s mnoha luxusními značkami a má přístup k interním zdrojům a informacím, které pomáhají při ověřování pravosti produktů. To umožňuje rychlé a přesné ověření autenticity, zejména pokud jde o novější modely.

Jelikož se jedná o mezinárodní platformu, doporučuji vyfiltrovat omezení na Českou republiku nebo střední Evropu tak, aby konečná doprava ve finále neudělala větší ekologickou stopu než zakoupení nového produktu.

Vestiaire

3. Digitální móda: Metarials.studio

Za projektem Metarials.studio stojí Katarína Mydliarová – digitální módní návrhářka, která působí v Praze. Věnuje se zejména pánské módě, často ale navrhuje také ženské kousky. Studovala módní design a průmysl ve Velké Británii a Jižní Koreji, absolvovala také odbornou praxi v Německu. V loňském roce se na Mezinárodní soutěži Best in Design, která je součástí festivalu Zlin Design Week, umístila na třetím místě v kategorii Fashion Design, a to právě s kolekcí Metarials Studio pop. up vol 2. Inspiraci pro svou kolekci čerpala z dystopických světů a je šitá na míru každé postavě.

Metarials studio díky digitálním aktivům umožňuje snižování ekologické stopy a omezení výrobního odpadu. Jednoduše si na stránkách nahrajete vlastní fotografii, zadáte kritéria a systém vás „digitálně obleče“ do vybraného kousku, přičemž digitalizace umožňuje vizualizovat vysněné oblečení na jakémkoliv typu postavy.
 
Výsledný návrh si můžete následně objednat také ve fyzické podobě, po osobní domluvě je možné výsledný produkt také upravit (například barevné kombinace nebo detaily).

4. Freshlabels

Freshlabels je e-shop v jehož sortimentu najdete více než 2/3 produktů od značek, které získaly tzv. Sustainable Tag. Ten platforma uděluje na základě splnění nadpoloviční většiny kritérií, kterými hodnotí různorodé aspekty udržitelné výroby (např. materiály šetrné k životnímu prostředí, barvy přírodního původu, dodržování férové mzdy a lidských práv apod.). U značek, které tag nedostaly, jsou rovněž transparentně zobrazeny všechny informace, můžete si tak rozmyslet, jaký aspekt udržitelnosti je pro vás při koupi zásadní. Je tedy na vašem rozhodnutí, koho svým nákupem podpoříte.

Na stránce je možné využít také funkce Freshlabels Loop. Pokud jste dříve na e-shopu zakoupili produkt, který už pro vás nemá využití, můžete jej vrátit. E-shop ho dále využije a vám vrátí kredit na nákup nového.

Na Freshlabels můžete najít značky jako například Patagonia, Fjällräven nebo Veja. Produkty si můžete přijít také sami vybrat do jedné ze dvou pražských prodejen.

5. Nila

Za projektem Nila stojí Eva a Pavel Urbanovi. Na jejich e-shopu nabízí více než 120 vybraných značek z celého světa. Základem portfolia je móda, která je šetrná k přírodě. V nabídce jsou i varianty pro vegany, bio kosmetika a fairtrade produkty.

V Nila se zaměřují na vysokou kvalitu produktů tak, aby dané oblečení v šatníku vydrželo co nejdéle. Každý produkt proto pravidelně hodnotí a ve spolupráci se zákazníky sledují i jeho životnost a užitnou hodnotu. Speciálním programem podporují lokální tvorbu a design, do nabídky zařazují také autentické řemeslné produkty.

Všechny produkty jsou vyráběny etickým způsobem – ti, kteří se na jejich výrobě podílejí, dostali spravedlivou odměnu a pracují v bezpečných podmínkách. Žádný z produktů nebyl testován na zvířatech, což platí pro produkt jako celek i jeho jednotlivé složky. Tyto skutečnosti Nila ověřuje pomocí prohlášení dodavatelů a certifikací.

E-shop disponuje také kamennými prodejnami na pražských Vinohradech, v Karlíně a na Letné.

Podobné texty