II.díl vintage tipů: jaké prodejny byste neměli minout?

Poradíme, kde nakoupit vintage a nešlápnout vedle

Druhý díl tipů na sekáče a upcycling obchody je tady, tentokrát zavítáme i mimo Prahu. Nakupování z druhé ruky je nejen ekonomické, ale přispívá také k udržitelnějšímu životu. Navíc přibývá prodejen, které vintage kousky dále upravují a pracují s použitým oděvem jako s novým materiálem, ze kterého tvoří nové originální oděvy. Podívejte se, jaké vintage shopy by vám neměly uniknout.

Alois Ficek
Foto: archiv Alois Ficek

1. Vintage NoIntroduction

Začneme vintage sekáčem NoIntroduction, který má své kořeny v Brně, od prosince ale otevřel také novou pobočku v Praze. Za projektem stojí Filip Blažek, který pečlivě vybírá jednotlivé kousky a zaměřuje se zejména na značky, které sám rád nosí, jako třeba Carhartt, Dickies, Levis, Patagonia, The North Face a spoustu dalšího. NoIntroduction je unikátní v tom, že nabízí také trička s potisky kultovních kapel či filmů, zejména z 80. a 90. let. Právě na tričkách Filip původně začínal, proto dodnes v jeho nabídce dominují. Sběratelské kusy Filip většinou získává přímo od jejich původních majitelů, nejčastěji ze zahraničí (převážně z Ameriky, Británie či Japonska).

V prodejně si tak určitě vybere náročnější sběratel, ale i zákazník, kterého baví vintage estetika. Najdete tady také upcyklované věci, kožené bundy či pohodlné svetry. I když  se jedná o známé a často dražší značky, ve Filipových prodejnách či na e-shopu můžete sehnat tyto originální věci za polovinu ceny. V Brně se kamenná prodejna nachází na adrese Milady Horákové 14, v Praze potom na Heřmanově 7.

2. Alois Ficek

Ateliér ilustrátora Jana Trakala, který vlastní oděvní značku s názvem Alois Ficek (odvozen od jména Janova pradědečka), najdete v Praze na Nerudové 24. Jedná se o vintage značku, která pracuje se staršími věcmi z kvalitních materiálů (původem například z Japonska či USA) a vyrábí z nich nové unikátní kousky. V tomto případě o to více platí označení slow fashion, kdy poctivým a kvalitním řemeslem vznikají jedinečná díla většinou z přírodních materiálů. Cedulky jsou šité ručně, etikety tvořeny knihtiskem a některé kousky mají ručně vyšité detaily. Koncem loňského roku navíc na Malé Straně Trakal společně s Theodorou Ter-Akopowou otevřel nový obchod s názvem Erwin Schuster. V sortimentu najdete zajímavé starožitné dekorace, nádoby, pracovní oblečení či doplňky.

Alois Ficek
Foto: archiv Alois Ficek

3. Pohel Úhledu

Ostrava, město s bohatou industriální historií, skrývá mnoho pokladů. Jedním z nich je vintage butik s názvem Pohel Úhledu, který sídlí na ulici Přívozská 5. Pohel nabízí unikátní zážitek pro milovníky retro stylu, vintage a upcyklované módy. Každý kus má svůj vlastní charakter a příběh. Oblečení pochází od evropských dodavatelů, které ručně kus od kusu vybírá majitelka obchodu Eva Šindlerová, absolventa VOŠ designu oděvu v Brně. Eva se snaží vybírat jedinečné oděvy z kvalitního materiálu, rafinované střihy s důrazem na jejich estetické a společenské funkce. „Chtěla jsem vytvořit místo, kde se kamarádky mohou scházet a cítit se jako v královské komnatě. Oázu klidu a pozitivní ženské energie, kam se budou vždy rády vracet,“ popisuje motivaci k založení obchůdku Eva.

Oblečení, které nese známky poškození, v butiku restaurují – od drobných úprav až po větší zásahy v podobě zkrácení, zúžení nebo změny střihu. Zakoupit můžete taky ručně šité bavlněné šaty s názvem “Evino”, které jsou k dispozici v několika barvách.

Pohel Úhledu
Šaty „Evino“. Foto: Pohel Úhledu

4. POP-UPy Ikony Vintage

V době, kdy drobné vintage prodejny v Brně válcují velké second handové řetězce, spustily studentky Kateřina a Sofi projekt Ikony Vintage. Holky se potkaly na střední škole při studiu designu oděvu a láska k oblečení je spojila i na další společné cestě. V Brně pořádají oblíbené pop-upy s výběrovými vintage kousky, které samy nakupují, třídí, perou, žehlí, fotí a přešívají. Lokality se různí, naposledy uspořádaly pop-up například v kavárně Paměti národa, v minulosti také třeba ve Falk Brno nebo Kavárně Trojka. Skrze pop-upy se snaží mimo jiné také edukovat, v říjnu loňského roku na pop-upu zazněla přednáška od Anny Lazarové o budoucnosti módního průmyslu či od Karoliny Raimund o identitě z druhé ruky.

5. Malé černé

První pražská prodejna Malé černé vznikla jako rodinný podnik v roce 2014.  Předchůdcem prodejny byl v devadesátých letech úspěšný second hand Smoking woman, na který rodina volně navázala. V prodejně najdete pečlivě vybrané oblečení a doplňky z kvalitních materiálů, jako je například vlna, hedvábí či kašmír, obvykle s původem z Německa či Anglie. Na Haškově 2 se nachází krámek s dámským sortimentem, v únoru 2019 vznikla další pobočka zaměřená ryze na pánskou módu, a to nedaleko na Haškově 16. Kromě toho najdete Malé černé i online na jejich e-shopu.

Přečtěte si také první díl našich tipů

Podobné texty