/ II. DÍL / LOKÁLNÍ VÁNOCE – šály z merino vlny, vyšívané obrazy nebo prsteny s texturou

Do Vánoc zbývají dva týdny a my přicházíme se slibovaným druhým dílem ze série Lokální Vánoce. V tomto článku vám opět ve čtyřech kategoriích (fashion, šperky, design a beauty) zMAPujeme lokální české tvůrce, kteří podle nás stojí za povšimnutí. Pojměte letos Vánoce udržitelně a místo nákupního centra vyražte do butiků některého z designérů nebo objednejte české výrobky na e-shopech z pohodlí domova.

Lokální Vánoce

KATEGORIE FASHION

Hřejivé barevné šály Cindy K

Co takhle potěšit někoho praktickým a funkčním dárkem, který je ale zároveň stylový? To nabízí značka Cindy K od designérky a grafičky Cindy Kutíkové. Ta uvedla novou limitovanou kolekci Parallel knitwear s 60% obsahem merino vlny, o které jsme už psali v reportu z Designbloku. Zero waste kolekce, která se skládá ze svetrů, šál ve dvou rozměrech, kalhot a kabelky, je kompletně vyrobena v České republice. Cindy tvoří fúzi grafiky a módy, kdy do pleteniny převádí pixelové zobrazení. Kromě nové kolekce je možné na e-shopu zakoupit i pár kousků z předešlé řady.

Cindy K
Foto: Samuel Alexander Petráš

Populární háčkované kabelky značky Alfreda

Trend háčkovaných kabelek neutichá, ba naopak. Za povšimnutí stojí mladá značka Alfreda, kterou založila designérka Adéla Hezinová. Ta háčkuje kabelky a tzv. pouches (drobné vaky na mobil, klíče či peněženku) z udržitelného materiálu – využívá zbytkovou tričkovinu, kterou odebírá z různých továren. Její tvorba se vyznačuje minimalismem a typická je pro ni odejímatelná karabina, která umožňuje změnu délky ucha kabelky a její převedení na crossbody variantu. V nové kolekci, kterou Adéla brzy uvede na svém Instagramu, pracuje se saténem a šusťákovinou.

alfreda
Foto: archiv Alfreda

Pohádky jedině v domácím pohodlném kompletu od Laclu

K Vánocům neodmyslitelně patří rodinné sledování oblíbených pohádek. Co některou z vašich blízkých na pohádkový maraton pořádně vybavit? Česká značka Lacl, za kterou stojí influencerka Nikola Čechová alias ShopaholicNicol, která se spojila s módní designérkou Markétou Kaplanovou. Kromě červených kompletů Lacl nabízí další kousky protkané estetikou volánků a mašlí. Laclové výrobky jsou  šité lokálně na Moravě za použití velmi kvalitních materiálů od evropských výrobců. Mrkněte na jejich e-shop a dopřejte někomu blízkému, jak sama značka radí, aby byl „o Lacl více svůj”.

Lacl
Foto: archiv značky Lacl

Když komerci vystřídá upcyklace od Slowtrashion

I v tomto díle vám představíme jeden projekt, který se zabývá upcyklací. Jedná se o značku Slowtrashion, za kterou stojí Ivica Káčerová, která navrhuje výraznou módu a textilní doplňky zásadně jen s využitím starých oděvů či látek. Ty sama vybírá v sekáčích nebo vykupuje ze starých továren. Jak sama říká, upcyklace je pro ni jedinou možnou odpovědí na otázku smyslu výroby nových objektů ve světě přeplněném věcmi. Výsledkem jsou originální kousky v podobě šatů, košil, doplňků a mnoho dalšího. Na e-shopu je kromě těchto jedinečných věcí možné zakoupit také poukaz, který poskytuje obdarovanému svobodu ve výběru kousku přímo pro něj.

Slowtrashion
Foto: Tomas Carl Allen

KATEGORIE ŠPERKY

Eva Brzo Jewelry

Už třetím rokem funguje značka Eva Brzo jewelry od mladé šperkačky Evy Brzobohaté. Ve svých kolekcích se designérka snaží o propojení řemesla s konceptuálním uměním. Z Eviných vizí tak vznikají nadčasové a unisexové šperky, které lze nosit samostatně nebo je dle libosti vrstvit. K dostání jsou jak minimalistické kousky, tak výrazné šperky s barevnými kameny. Eva často pracuje s motivem květu, který vkusně zasazuje do jednotlivých šperků, ať už jde o prsteny, náušnice nebo náhrdelníky. Šperky lze objednat na Eviném Instagramu nebo na stránkách OBJECT concept storu, který sídlí na Údolní v Praze.

Eva Brzo Jewelry
Foto: Kai Mittak/Moodphotography

Anna Baum

Šperkařka Anna je druhou generací zlatníků v rodině Baum. Po stopách svého otce, který ji k řemeslu inspiroval, vkročila do šperkařského světa. Její ručně vyrobené šperky jsou především z ryzích kovů – zlata, stříbra a platiny. Podle šperkařky by výsledné dílo nemělo sloužit jenom jako ozdoba majitele, mělo by ale nést určitou message. Zajímavé je, že Anna ve tvorbě nepoužívá žádné formy ani šablony – šperky neodlévá. Je zkrátka věrná řemeslu. Kompletní nabídku její práce si můžete prohlédnout na jejím Instagramu nebo webových stránkách.

Anna Baum
Foto: Anna Baum

UNFINISHED PROJECTS

Značka UNFINISHED PROJECTS, kterou před dvěma lety založil Kien Nguyen, v listopadu představila kolekci ručeně vyráběných prstenů WITHIN. Kolekce se vyznačuje výraznými texturami a kontrasty mezi čistotou lesklého šperku a prasklinami, které se v něm objevují. To symbolizuje vizi hledání krásy v nedokonalostech. Dalším inspirativním zdrojem je prostředí továrenských budov, ve kterých se nachází dílna značky. Jednotlivé prsteny je možné prohlédnout a objednat na webových stránkách.

UNFINISHED PROJECTS
Foto: archiv UNFINISHED PROJECTS

KATEGORIE DESIGN

BRO.

BRO. je značka od designérky Ivany Kocmanové, která se věnuje vyšívání. Inspiruje se z fotografií a skrze ruční výšivku reflektuje současný svět s určitou nadsázkou. Její tvorba je ovlivněna městským životem, subkulturami a pouliční módou. Zabývá se tématy osobní svobody, mateřství a feminismu. Pestrobarevné výšivky je možné zakoupit na e-shopu, na kterém jsou k dostání třeba i hravé povlaky na polštáře či printy jednotlivých motivů, jenž zaručeně oživí jakýkoliv interiér.

BRO.
Foto: archiv BRO.

Klimchi

Za krásnými skleněnými produkty značky Klimchi stojí mladý podnikatel Lukáš Klimčák, který značku založil před čtyřmi lety v srdci takzvaného Křišťálového údolí v Kamenickém Šenově, sklo je v této oblasti totiž k vidění na každém rohu. Značka na svém e-shopu nabízí české ručně foukané sklo v podobě uměleckých objektů, ale také funkčních předmětů určených zejména do kuchyně. Jedná se tak o estetický, ale také praktický dárek.

Klimchi
Foto: archiv Klimchi

Milan Pekař

Pokud na Vánoce pořídit vázu, tak jedině od keramického designéra Milana Pekaře. Ten se specializuje na výrobu porcelánových váz a pracuje s barevnými krystalickými glazurami. Jsou výjimečné tím, že jejich vrchní vrstva je narušena nejrůznějšími chemickými látkami. Výsledkem tohoto procesu jsou originální vzory. Barevné kombinace, které se mu podařilo vytvořit, kombinuje se zajímavým tvarem váz. Ty pak dávají vyniknout široké barevné škále.

Milan Pekař
Foto: archiv Milana Pekaře

KATEGORIE BEAUTY

Almara Soap

Své blízké můžete potěšit také roztomilými přírodními mýdly. Ručně vyráběná mýdla pokožku šetrně čistí, nevysušují ji, naopak o ni pečují a nenarušují její ochrannou bariéru. Mýdlo je navíc ekologický a zero waste produkt. V nabídce Almara Soap najdete mýdla různých designů, barev a vůní, mimo jiné také s vánoční tematikou. Všechna mají promyšlené složení, které je vždy přizpůsobeno na míru danému typu pokožky.

Almara Soap
Foto: archiv Almara Soap

Kvitok

Ručně vyráběná kosmetika Kvitok má původ ze Slovenska a pyšní se přírodním složením. Značku spojuje moderní věda, tradiční aromaterapie a čistá příroda – tři pilíře, na kterých je brand postavený. Značka splňuje přísná kritéria Cruelty Free International Leaping Bunny programu. Každý produkt je určený na jiný typ pokožky, s výběrem vám může pomoci průvodce, který mají na webových stránkách. Kvitok nabízí široký výběr pro muže i ženy z oblasti péče o vlasy, tělo či pleť.

Kvitok
Foto: webové stránky Kvitok.sk

PIGMENTARIUM

​I v tomto díle vám závěrem představíme značku vůní. Jedná se o parfumérský dům PIGMENTARIUM, za kterým stojí kreativec Tomáš Ric. V PIGMENTARIU vnímají parfémy jako určité umělecké vyjádření, kdy je za každou vůní ukrytý celý svět složený z příběhů. V parfémech naleznete pouze ty nejkvalitnější esenciální vonné oleje a raw materiály, a to ve vysoké koncentraci, díky které se po dobu několika dní podoba vůně vyvíjí a mění. Použitá pižma způsobují, že se vůně přizpůsobují svému nositeli. Jedna vůně na dvou lidech tak nikdy nebude vonět zcela totožně. Parfém je rozhodně osobitým dárkem, který by pod stromečkem neměl chybět.

PIGMENTARIUM
Foto: archiv PIGMENTARIUM

Podobné texty

Opuštěné pláže a vůně citrónů jako inspirace nové kolekce značky Leeda

Lucie Kutálková představila novou kolekci Leeda Flow inspirovanou Sicílií....

Power dressing podle Zuzany Kubíčkové

Co je power dressing? Tento módní styl v 70....

Sweetribs – totemická mini kolekce od Vona

S létem přicházejí podivná očekávání. Sweetribs - nová kolekce...