Jak umět šít za jeden týden?

Šicí stroj se nezastavil téměř v žádné postkomunistické domácnosti a stejné to bylo u nás doma. Doba se ale změnila. Šít není nutnost, ale spíš vyjádření tvůrčích pocitů  a schopností. Do školy šití Clarisse jsem proto šla plná očekávání. Byla jsem zvědavá, jak výuka funguje, ale nejvíc mně zajímalo: „Dá se za jeden pracovní týden ( a to 5 dní! ) naučit skutečně šít?

První den :V pondělí začínáme brzy ráno s malou skupinkou nadšenkyň. Na úvod jsme dostali jemnou exkurzi stylů, materiálů a návrhářů jednotlivých dekád. Bylo zajímavé dozvědět se nová fakta. Věděli jste například, že na konci 19. století mělo kopec žen piercingy v bradavkách, aby jim korzety při chůzi dělaly malé potěšení.

Kromě historie, se ale řešily i praktičtější věci. Výběr materiálů, obchody, kde se dají různé zajímavé látky sehnat, kde jsou jaké ceny, kolik stojí metr, a kde vám  ochotně poradí a naopak, kam vůbec nevkročit.

Druhý den:Pavel Berky a jeho lekce módní kresby. Ano, kreslení je součástí navrhování. Rozvíjí tvůrčího ducha, inspiruje k novým siluetám, a hlavně je to také zábava. Každý návrhář má svůj rukopis a obrázky od Pavla byste si nejraději vzali sebou a zarámovali. Při hodinách kreslení zjistíte, že to není jen tak. Pravidla a poměry velikostí, středová osa a také to, jak docílit, aby vaše postavička vypadala co nejvíce fashionable a co nejmíň jako vesmírný přistěhovalec.

Na konci druhého dne jsme dostali zadání. Pro člověka, který nikdy nešil, bylo zadání “saka” poněkud úsměvné. Ale kdo se bojí, nesmí k šicímu stroji. 🙂 

Den třetí: Zadání, jak jsem zjistila, se dává hlavně proto, aby si s ním student dokázal pohrát, rozvinout ho po svém, vybrat určité prvky, které jsou nezbytné, inspiroval se tím, co bylo a nechal se unášet novými možnostmi. Pro úplné nováčky to má velkou výhodu – nevíte, že něco nejde, nebo je to těžší. Možná proto se dokážete pustit i do věcí, které by polo-profesionály odradily hned na poprvé. Například Zuzčiny šaty (jedna z absolventek kurzu) si půjčily od saka typické klopny a díky společné konzultaci s Pavlem byly nakonec tvořeny z více než 50ti kusů.

Pavel Berky a celá škola Clarisse je výjimečná hlavně způsobem navrhování, který si Pavel přinesl ze studií v zahraničí. Wrapping! Ve zkratce se jedná o vytváření střihu přímo na figuríně pomocí špendlíků, nůžek, trpělivosti a přesného oka. Takže když moc nekreslíte, nezoufejte!

Den čtvrtý: Jde se šít! První seznamování s ovládáním šicího stroje proběhlo už v pondělí a dnes se jde na to. V představách laika, si sednete za šicí stroj, sešijete jednu stranu, druhou, třetí, zahnete, odstřihnete a je to. V životě by mě nenapadlo, kolik jiných věcí se “šitím” souvisí. Žehlení samotné by se dalo považovat za velkou část dobře ušitého celku. Zažehlování částí, vyžehlování povrchů…vše je třeba pečlivě dotahovat do detailů. Díky Pavlovým konzultacím a nápovědám jde i tato “skládačka” líp, než jsem si myslela. Kusy látky nabírají tvary a pomalu se začíná krystalizovat oděv. Alespoň jeho první fáze.

Den pátý: Konečné finalizování a “obhajoby”. Kromě nás se přišla na výsledek našeho snažení podívat i česká televize, která o Pavlovi točí dokument. Po pár dnech je před každým z účastníků jeden kus oblečení, který zvládl ušít víceméně sám. Každá z holek tak vytvořila za týden něco originálního. Převládaly šaty, ale ty zkušenější stihly i overal nebo kabátek, všechno s prvkem saka.  Já jsem domů odcházela se svými vrstvenými šaty, které budu v létě hrdě nosit.  Je to neuvěřitelný pocit. Najednou tak nějak chápu, jakou skutečnou hodnotu a cenu má i obyčejné triko z módního řetězce. Představuju si, jakou práci dalo vyrobit látky, nabarvit je, vymyslet tvary, siluety a pak dát vše dohromady.

Dá za týden naučit šít? Asi ne. Ale dá se naučit ušít jednu věc, získat základní vědomosti a praktické rady. V Clarisse dokážou za pár hodin nadchnout člověka,  a taky mu ukázat, že šití a navrhování není nic, co by nemohl zvládnout.

Díky týdnu na kurzu šití dokážu lépe rozumět návrhářům a pochopit je. Dívat se na látky jinak a hlavně vím, kam se vrátit pro další zručnosti. Clarisse je jako rodina, do které se může člověk kdykoliv přijít podívat na návštěvu a pochlubit se svými pokroky. Není to jen škola šití. Lidé, kteří ji tvoří, dokážou svým zanícením seskupit celou komunitu. A možná právě tak motivovat další a další lidi k lásce k módě.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek