Kalifornský sen o nakupování bez igelitek

Kalifornie je líhní enviromentálních zákonů a není to jen díky politikům, kteří jsou ochotni tyhle zákony posouvat dál. Jde hlavně o aktivitu občanských sdružení, které si vytyčí cíl a prosazují ho nezávisle na tom, jak velká a drahá je lobby velkých korporací. A to je opravdu inspirující. Když mi někdo řekne, že něco nejde, a že změna by byla příliš komplikovaná nebo, že jsme bezmocní vůči politikům a zájmům firem vím, že to není pravda. Kalifornie a její občané jsou toho zářným příkladem. Takže nebuďme lhostejní a přestaňme se vymlouvat na to, že to přece nikdy nevyjde…

Kalifornie se snažila zavést zrušení plastových sáčků na státní úrovni, bohužel byl ale díky silné lobby zákon pozastaven do konce roku 2016, kdy se o něm bude znovu hlasovat. Občané ale měli silnější hlas ve více než stovce měst, kde se jim zákon podařilo prosadit. 

První z nich bylo San Francisco již v roce 2007. Také Evrposká unie vyvíjí podobné snahy, zatím ale v mnohem mírnější podobě. Cílem je, aby se používání plastových tašek snížilo na 40 kusů za rok na osobu do roku 2025. Jak to už ale s některými evropskými pravidly bývá, zákon je víc administrativní snahou, než reálným opatřením. Již dnes je totiž například Dánsko ve spotřebě igelitek na 4 kusech na osobu. Oproti tomu ale například Polsko se Slovenskem spotřebují kolem 466 kusů na osobu za rok. 

Zpět do Států. Už v roce 1987 zavedla Kalifornie zákon podporující recyklaci všeho odpadu a do roku 2013 těmito zákony dosáhla 85% míry recyklace, což je opravdu obdivuhodné. V roce 2015 se také v San Franciscu podařilo úspěšně zakázat prodej vody v plastových lahvích o obsahu menším než 620ml, a to je pořádný pokrok. Je navíc velká šance, že se brzy připojí i kanadský Vancouver.

V roce 2007 San Francisco navíc zakázalo používání polystyrenových obalů na jídlo, které se nedají dálé recyklovat a obrovským dílem přispívají k znečištění oceánů. Spousta dalších kalifornských měst se připojila a příští měsíc vstoupí stejný zákon v platnost také v New Yorku. Jak je možné, že se u nás polystyren stále používá, když navíc do jídla prokazatelně uvolňuje toxické chemikálie?!  

Další zákon není čistě enviromentální, ale přesto je skvělou zprávou pro občany města Barkley. Kalifornie se snažila zavést daň ze slazených nápojů, ale bohužel neuspěla. Ve městě Barkley se jim to ale podařilo…

Skvělým zdrojem informací o tom, o co všechno můžeme společně usilovat, najdete tady. A jak jste na tom vy? Kolik igelitek vám projde rukama každý měsíc?

 

Podobné texty

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek