Kdo překvapil a kdo spíše zklamal? Výběr 2014!

          1.    Petra Ptáčková

Petře se v roce 2014 dařilo – pařížská odhodlanost, dobré a jedinečné kolekce, podpora ze strany Not just a label, respekt profesionálů, kteří ji doposud vnímali jen okrajově, účast na Fashion Clash v Maastrichtu a také zájem nákupčích z Barcelony. To zní jako hodně dobrý rok. Jsme zvědaví, kam se Petra posune, co dalšího zažije, a jak se ji bude ve velkém fashion světě dařit razit si svou cestu. Držíme moc palce!

 

2.       Jakub Polanka
Bezesporu nadaný designér a jedno z klíčových jmen lokální scény. Představil kolekci, která znamenala bohatství a progres, nové materiály a tvary. Jakub nás překvapil a dokázal, že vytváří módu nejen pro víly. Jeho kousky se ale bohužel dostanou jen k vyšším příjmovým skupinám. Velkou radost máme z jeho kolekce tenisek Prestige, již teď se dají zakoupit v La Gallery Novesta.

 

3.       La Formela
Jedinečná formace designérů a trojice skvělých lidí, kteří se nebojí experimentovat, být sví, a přesto pokorní a nositelní. Na MBPFW představili punkovou kolekci, která je zařadila mezi nejlepší jména. La Formela je unikátní i tím, že je schopna nabídnout ze své tvorby něco pro podnikatelky, dospělé úspěšné ženy, stejně jako pro párty girls. A pořád zůstávají vizuálně zajímaví, odlišní a progresivní.

 

4.       Chatty
Chatty mají za sebou dobrodružný rok. Díky crowdfundingu na postálu Hit hit se dostali na veletrh PREMIUM v Berlíně, oslavily 10. výročí vzniku značky a stihli představit dvě kolekce. Dobrodružství a expanzi vyvážila opatrnost. Předcházející sezóny jsme byli u Chatty zvyklí na větší pestrost, experiment a odvahu. Co si pro nás po vydatném roce připraví letos? Jsme více než zvědaví!

 

5.       Marshal Apparel
Značka, která vznikla koncem roku 2014, má za sebou první basic kolekci a pár týdnů prodeje. Tento streetwearový počin je ale zajímavý něčím jiným, než klasickým designérským přístupem. Nepřinesl nové tvary, výjimečný design nebo příběh. Postavil vše na propracované strategii, PR, jasném vizuálním konceptu a zacílení na konkrétní skupinu spotřebitelů. Učit by se od něj mohly i zavedená jména. Tvořit kolem sebe hype na jedné straně ale nestačí. Ve Fashion MAP jsme zvědaví, co dál nám značka nabídne. Skvělá věc je, že MA využívá lokální produkci a věříme, že u ní zůstane.

 

6.       Monika Drápalová
Grand designérka, která za rok 2014 stihla nejen přebrat ocenění, ale vymyslet novou performance a barevnou kolekci, udělat výstavu vlastních obrazů, připravit potisky s náboženskými motivy a také rozvinout předešlé kolekce a vyrobit jedinečné tašky. Neúnavně pracovala na rovnováze umělce a „oděváka“. Skvělý příklad kdy designér nemusí opustit uměleckou duši, a přitom může lidi obléct a odlišit. Tleskáme a držíme palce, ať je pro Moniku další rok také stejně hodně tvořivý! A snad se podaří vyrobit i něco ze skvělé kolekce na kolo! 🙂

 

7.       Local Icons
Iniciativa na podporu domácího průmyslu s ambicí redesignovat ikonické produkty a propojit současné designéry s tradiční výrobou. Nemá za sebou ucelenou kolekci, ale to stejně nebude záměrem. Již teď známe první redesigny kabelek, které holky představily na design SUPERMARKETU a v novém roce jsme zvědaví na další designérská jména a na to, kam se projekt posune.

 

8.       Awkward
Značka a designérske duo, které bysme v roce 2013 označili za jedno z nejsilnějších. Na MBPFW vyhráli cenu pro mladé designéry a očekávání byla veliká. Výsledek byl ale rozpačitý a neznáme nikoho, kdo by jasně odčítal, jak se tvorba vyvíjí a kam návrhářky směřují. Možná chtěly vnést trochu nadsázky a legrace do skutečných kolekcí, které na mole následovaly, ale ve Fashion MAP si myslíme, že i protestní performance se dá udělat sofistikovaně.

 

9.       Fiorina Fury
Pánská značka, která vznikla a vnesla naděje do lokální mužské módy. Delší dobu jsme ale o ní neslyšeli, a ani na jejích stránkách se minulý rok neobjevily žádné novinky. FF tak po poměrně hlasném startu zůstala někde v časoprostoru a to je nám za všechny pány líto. Bude se s ní tedy dít něco dál?

 

10.   Martin Havel
Nadějné jméno, které se vrátilo a překvapilo jasnou kolekcí. Vloni se ale designér opět odmlčel. Bude mít v roce 2015 prozměnu zase co říct?

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...