Květen ve znamení Křehký Mikulov

Jako každý rok i letos nás čeká stálice na poli designu – poslední květnový víkend totiž nabídne na jižní Moravě výjimečnou přehlídku sběratelského designu, tvůrčí workshopy i prostor pro vzdělávání – Křehký Mikulov.

Foto: archiv Křehký

Víkend na Moravě

Už podvanácté ožije Mikulov pod taktovkou české značky Křehký sběratelským designem. Noblesní zámecké prostory obsadí designérské instalace s nabitým doprovodným programem v podobě tvůrčích dílen, prezentací designérů a aktivit pro celou rodinu, jako je tradiční opékání buřtů na Kozím hrádku nebo nedělní výšlap s piknikem na Svatém kopečku. Značka Křehký uvede novinky od trojice tvůrců – Body Horáka, Veroniky Jirouškové, a Nely Krulišové. Doplní je limitované festivalové edice od Daniela Piršče a Romana Šediny. S novými objekty se představí vizuální umělkyně Veronika Drahotová, studentky pražské UMPRUM Ema Harmanová a Karolína Kučerová a designér Josef Tomšej. Nejlepší klauzurní práce vystaví ateliéry keramiky a porcelánu tří českých a jedné slovenské univerzity.

Hvězdy designu

Hlavními hvězdami dvanáctého ročníku festivalu budou designéři Bóda Horák a Daniel Piršč. Jednomu z nejvýznamnějších současných českých designérů porcelánu, Danielu Pirščovi, bude patřit hlavní výstava s názvem Whiteout v Gajdošově sále Zámku Mikulov. Spoluzakladatel legendárního uskupení Atika a legenda české postmoderny Bohuslav Horák rozšíří sběratelské portfolio značky Křehký o misku z ohýbaného kovu ve tvaru větvičky s přiléhavým názvem Křehká a Mikulovskou Venuši, jejíž možné formy teprve vznikají. „Projekt mísy Křehká pro mne symbolizuje slovní hříčku s podstatou značky Křehký, ale také vyjadřuje charakter mé dosavadní práce. Projekt Mikulovské Venuše je parafrází na nedaleko nalezenou Věstonickou Venuši, ale zároveň oslavuje zdejší víno, hrozny, vinice a jedinečnou atmosféru Mikulova,“ poodhalil Horák.

Festival Křehký Mikulov se koná od 24. do 26. května 2024, program i výstavy jsou otevřeny veřejnosti zdarma.

Podobné texty

Ceny Czech Grand Design znají vítěze

Ve Stavovském divadle byly předány ceny Czech Grand Design...

Začíná Milano Design Week s ojedinělým projektem Made by Fire

Dnešním dnem startuje Milano Design Week a s tím...

Stěhování roku: Designblok mění Gabriel Loci za Veletržní palác

Letošní edice už tradiční přehlídky designu se představí ve...