LETEM FASHION SVĚTEM #2

Wearable v hlavní roli

Ještě před pár lety byste o tento novotvar označující nositelné technologie ani nezavadili, dnes je všechno jinak. Fashion spojuje síly s technologii a vytváří cosi, o čem bylo doposud možné dočíst se akorát ve sci-fi literatuře. Právě v těchto dnech (13. – 17. března) je tento nový trend vášnivě probírán v Texasu. Proč právě tam? Austin je dějištěm SXSW Interactive Conference, která letos zařadila nový tematický okruh – Fashion & Wearable Tech. Nejvíce propagované jsou pochopitelně Apple Watch, ale během více než 70 přednášek jsou prezentovány i mnohem revolučnější vize. Dron, který bude udržovat hlavu svého majitele v suchu během deště. Filtr, který bude poletovat před ústy a pročisťovat vdechovaný vzduch. Další možnosti využití 3D tisku. To je jen několik „hot topics“. Slovy analytika Rogera Entnera: „Pomalu se dostáváme do bodu, kdy technologie bude schopna splnit sliby nastolené autory sci-fi. A vy ty první kroky vidíte. Jsme ve stadiu, kdy se realita střetává s imaginací.“

Pro více detailů zavítejte sem nebo rovnou na Fashiontech konferenci v rámci našeho Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu.

 

Czech Grand Design zná vítěze

Pro letošek už máme ceny pro české designéry rozdané. Pro ty, kteří náhodou nestihli sobotní přenos na ČT Art – cenu hlavní (tedy za Nejlepšího módního návrháře roku) si odneslo trio LaFormela. Dalšími zajímavými jmény jsou pro nás Janja Prokić, která byla za kolekci „Hidden Place“ vybrána jako Designér šperku a Milan Pekař, jehož „Krystalické vázy“ si získaly srdce veřejnosti. A kam se podle odborné poroty vydat za nákupy? Do Kuratoru! Sledujte náš Fashion Map kalendář a vždycky budete v obraze, jaká instalace je momentálně prezentována.

Skvělý dokument o tom, jaký příběh mají naše šaty…

I tento týden tu máme jedno etické okénko. Půl roku starý dokumentární projekt, který ale znovu přitáhl pozornost po nasdílení odkazu uznávanou textilistkou Helenou Loermans. 20 minut a 18 lidských příběhů – v krátkých skečích vidíte vedle sebe dětské sběrače bavlny v Uzbekistánu a catwalk v Šanghaji, otrockou práci u tkalcovských stavů ve Vietnamu a švadlenky ve Španělsku, které při společném pletení v pohodlných pohovkách přemýšlejí o smyslu života. Dokument nemoralizuje, nezdvihá varovný prst ani nedává doporučení. Pouze ukazuje. Ukazuje rozdíly a volby, které máme. Podívejte se na něho tu.

 

Bez cyklu, bez dodavatelů, bez kolekcí

Že zažité výrobní cykly v módním průmyslu zaslouží reformaci, už víme dávno. Někdo se vydal cestou fast fashion jako Zara, někdo si s konstantní touhou zákazníků vidět na pultech něco nového poradil po svém. Příkladem budiž designérka Yael Aflalo, která považuje systém hromadění oblečení na pultech za naprosto nesmyslný, přesto fast fashion praktikuje. Ovšem tak, že snad i zastáncům udržitelné módy by její přístup mohl být po chuti. Ve svém obchůdku v New Yorku stále šije a šije nové mini-kolekce a okamžitě je dodává svým zákaznicím, které si tak každý týden mohou prohlédnout zcela nové kousky. „Šijeme oblečení každý den a k večeru už ho dáváme do obchodu,“ popisuje Yael stručně svůj koncept. „Děláme to poctivě a přitom dáváme našim zákazníkům důvod, aby se alespoň jednou týdně zastavili.“ Pokud vás tento přístup zaujal, tady se dočtete více.

 Monika Drápalová dvorní návrhářkou moderátorek ČT

Zhruba za měsíc byste si při sledování zpravodajských pořadů České televize měli povšimnout změny v doposud tristním stylingu moderátorek. Aneta Savarová, Marcela Augustová a Daniela Písařovicová postupně obléknou na 40 modelů od loňské vítězky Czech grand designu, návrhářky Moniky Drápalové. „Nejde mi o přehlídku oblečení na obrazovce, ale je podle mě zásadní, aby oblečení moderátorek reflektovalo současnou módu,“ osvětluje designérka své motivy.  Dostát důstojnosti a reprezentativnosti televizních moderátorek a zároveň jim dodat trochu stylu je určitě velkou výzvou, proto se už nemůžeme dočkat května, kdy bychom měli vidět první modely.

Detaily o tomto i dalších projektech v rozhovoru Veroniky Ruppert zde.

Uplynulý týden ve fashion světě byl skutečně zajímavý. My už se ale nemůžeme dočkat, co nám přinese týden aktuální, hlavně u nás. Premiéru bude totiž mít jarní vydání Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu. Budeme za vás vše monitorovat – reporty z akcí, fotky a názory na přehlídky a nové kolekce budeme přinášet každý den. Budeme rádi, když při tom budete s námi! 🙂

 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...