MBPFW: den třetí – opravdové řemeslo i naprosto zbytečné přehlídky

Dar od vlněné bohyně

Královna chic slow living módy pocházející z moravské vesnice Božidara Richterová prodala svůj první vlastnoručně upletený svetr terpve ke konci roku 2016 a ještě k tomu skrze Instagram. Během pár měsíců si ale získala zákaznice a obdivovatelky z celého světa a svou nabídku svetrů pestrých barev i střihů nově rozšířila také o šaty a kalhoty. První prezentací ucelené kolekce v rámci pražského fashion weeku jde Božidara, řekl bych příznačně a doslova, s vlnou na trh. Jaké jsou její očekávání a co chystá do budoucna, jsme se zeptali přímo Božidary.

Backstage Božidara. Foto Tomáš Gál

Proč jste se rozhodla pro prezentaci na události jako je Mercedes-Benz Prague Fashion Week ? Co čekáte, že Vám přehlídka přinese?

V první řadě bych chtěla budovat a posílit značku. Zároveň je to cesta, jak oslovit nové zákazníky a ráda bych také našla butik, ve kterém bych mohla své kousky v budoucnosti prodávat.

Jak dlouho trvalo kolekci uplést?

Na celé kolekci jsem pracovala přes půl roku. Jak dlouho trvá uplést jeden svetr, to vše záleží na jeho typu a na jehlicích, kterými je upleten. V kolekci se objevil například Big Knit Bomber, neboli velká pletenina, kterou trvá vyrobit tři dny. Jiné pleteniny můžou zabrat i mnohem déle, například jedna sukně může znamenat celý týden intenzivního pletení a kompletní look až dva týdny.

Začínala jste plést úplně sama, jak  velký je současný tým? A je ještě vůbec možnost, že zákazníkovi uplete svetr právě Božidara?

Rozhodně ano, i přestože mám na pomoc několik pletařek, stále pravidelně pletu i já sama.

Na přehlídce jsme mohli nově vidět také šaty či kalhoty. Z jakého jsou materiálu?

Kolekce obsahuje jedny béžové šaty a tepláčky, oboje jsou rovněž ručně pletené z mohérové merino jemné a lehounké vlny.

Dočkají se svého dokonalého svetru také panové?

Ano, po pánském svetru sama toužím. Velmi ráda bych jeden upletla mému příteli. Než bude ale vypadat podle mých představ, to ještě chvíli potrvá. Rozhodně je to v plánu a pracuje se na tom.

Lehká skepse a přehlídka Lukáše Krnáče

Patří tvorba vznikající v první řadě za účelem provokace či pobavení na prestižní módní událost? Troufám si říct, že ne. Přehlídka Lukáše Krnáče mi připomínala spíše studentský projekt, na kterém je třeba ještě pracovat. Nepochybuji o tom, že se pod nánosem roztomilých prasátek a plastových koz ukrývá skutečná krejčovina, jen bych byl rád, aby se dostala na povrch. Snad v příští kolekci.  Pokud se do té doby dočkáme alespoň dvojice šatů, které nemají v první řadě provokovat, hurá. Osloví-li také širší veřejnost a designérovi vydělají na chleba, pak je to rovnou dvojnásobné hurá.

Backstage Lukáš Krnáč. Foto Tomáš Gál

Miro Sabo a jeho perfektně uvázaná mašle

A zase ta mašle. Comeback obřích mašlí je jedním z hlavních trendů pro rok 2019. Do svých, zejména letních, kolekcí je zasadily přední módní domy jako například Valentino, Maison Margiela, Celine nebo designéři Richard Quinn a Erdem Moralioglu. U nás zase Miro Sabo. Jako perfektně zabalený dárek s obří mašlí okolo krku vyslal Miro na runway všech 15 modelek a mašle nechyběly také okolo pasu či u límečků a rukávů šatů. Jemná, feminní a romantická kolekce, ve které by se snad každá žena cítila krásná, přináší Sabovy klasické detaily jako řasení či balónové rukávy v bavlně i težších materiálech jako je taft a žakár. To vše doplněné o krajku. Krejčovina a koherence kolekce si rozhodně zaslouží potlesk. U pár kousků byste skoro hádali, zda je Miro nesundal přímo z prodejních ramínek butiku. Vedle takových šatů zkrátka streetwear vypadá jako oblečení, ve kterém můžete maximálně vynášet odpadky.

Backstage Miro Sabo. Foto: Tomáš Gál

Sama sobě inspirací (i modelkou)

Modelka, influencerka a studentka módního designu Vanda Janda ztvárnila na mole jeden z největších světových trendů nadcházející sezóny podzim-zima, a sice obří fantaskní šaty. Sice netuším, jestli se pro ně Vanda Janda rozhodla, aby na své první samostatné přehlídce dokázala publiku svůj krejčovský um, či šlo hlavně o to udělat co možná největší rozruch. Byl to paradoxně osvěžující zážitek. Laškovná kolekce, kterou je třeba brát trochu s nadsázkou, s sebou přinesla energii a možná je přesně tím, po čem dnešní dívky touží. V každém případě nelze pochybovat, že do toho tahle diva dala kus sebe. Romantiku a umění stranou – sex sells & the bigger, the better! Tleskáme také Martině Kociánové, která se svou značkou Tineally připravila nepřehlédnutelné šperky k už tak nepřehlédnutelné kolekci.

Backstage Vanda Janda. Foto: Tomáš Gál

Tohle žádný český Blažek nosit nebude

Rafinovaný styling jinak poměrně klasické pánské konfekce představený na potetovaných nahých tělech. Rybářské kloboučky jako od Prady a návleky na rukou a nohou à la Dior Homme. Show jak se patří. Přesně můj šálek černé hořké kávy a nepochybně perfektně odvedená práce ze všech stran. Ale. Mám chuť se ptát, pro koho je tahle přehlídka vlastně určená? Vychovává si snad tahle tradiční česká značka novou generaci temných fashionistů, které baví oblekové kalhoty, kožené boty a postroj okolo těla? Třeba je přesně tohle tou inspirací, kterou čeští muži potřebují, aby se konečně trochu odvázali. Bohužel, při pohledu na zbytek marketingové komunikace a nabídku v prodejnách Blažek o tom všem taky dost pochybuji.

Podobné texty

FEBEN, IAMISIGO a Rave Review sa stali finalisty Zalando Visionary Award 2025

Dánská módní mekka znovu ožije v lednu. Kromě stálic...

Jaké make-up trendy ovládly TikTok?

S příchodem chladnějších měsíců obměňujeme nejen naše šatníky, ale...

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...