MBPFW je nejenom o fashion shows!

Koncept Bistro & Obchod No. 19 se letos objevil i mezi finalisty Czech Grand Design se svým projektem Zástěrka, o kterém už na Mapě byla řeč tady (PRELINK). Tento týden představili speciální edici zástěrek, jež vznikla ve spolupráci se šperkaři. Autorky projektu jsi vybraly šperkaře Nastassii Aleinikavu a značku Blueberries. Zádání bylo jasné, vytvořit zástěru, jejíž součástí bude šperk, který bude možno libovolně odnímat a nosit také samostatně. Nastassia vytvořila zástěrku koncipovanou jako sukni s řádem královny kuchyně. J  Použila přitom tradiční materiály zahrnující dřevo, které odkazuje na prkénka a vařečky, nebo karlovarský cibulák řezaný laserem. Každý kus je jedinečný a v kolekcii nenajdete dva shodné šperky. Blueberries zase přichystalo zástěrku s výrazným šperkem na opasku. „Návrháři mají při tvorbě téměř volnou ruku, držet se musejí jen zadání praktičnosti. Všechny zástěrky se dají prát a většina má alternativní vázání pro různé způsoby nošení,“ říká Lucie Pavlásková, jedna z autorek projektu.  

Jarní Pop-up plný květin zase připravil obchod roku podle ceny Czech Grand Design. Kurator představil Instalaci designérů, jejichž tvorba souvisí s přírodou a fenoménem růstu. Oldřich Sládek používá techniku elektrolýzy a jeho šperky se tvoří téměř samy, když se jednotlivé atomy mědi navazují na základ šperku, proces pak trvá týdny i měsíce podle velikosti objektu. Eva Růžičková tvoří organické šperky z lakovaného a zlaceného stříbra, Lucie Zemanová laseruje do perleti, Hanuš Lamr odlévá do stříbra reálné květiny, keramička Pavla Vachunová prezentuje šperky ve formě urny na květiny. Módní doplňky zastupují boty s pryskyřicovou podrážkou Michaely Čapkové.  Na čas se tak z  obchodu stalo trochu květinářství, kde si můžete nechat uvázat kytici, nebo si odnést třeba jen jeden tulipán.

Debut Gallery prezentuje celý týden novou kolekci BIOS od dua Narnish, vítězkami Elle Talent Card na posledním Designbloku, za kterým stojí Karolína Karpíšková a Sára Beránková. Pop up shop nabízí i předchozí kolekci SYM-BIOS , vše se nese v minimalistickém duchu s propracovanými detaily a promyšleným zavazováním tak typickým pro tuto mladou značku. Butik Czech Labels &Friends zase premiéruje prodej nové kolekce Odivi a představuje skandinávské designéry, nebo atypickou, propracovanou kolekci novinek od české IOBAGS.

I když má jarní fashion weekend skromný formát co do počtu přehlídek, doprovodní program nabízí skvělou podívanou. Byly jsme taky v galerii šperku Září a na akci k uvedení novinek LOCAL ICONS.  Byly to skvělé akce a vše vám brzy ukážeme. Zatím vás zveme aspoň na procházku po starém pražském městě – v českých designových prostorech je teď toho opravdu hodně k vidění!

Podobné texty