Mladá krev v nominacích na Czech Grand Design

(text: Olga Sládková)
Ceny Czech Grand Design neboli CDG jsou výročním oceněním akademie designu České republiky – a také prakticky jediným oceněním v oblasti módního designu v Česku. Honosný název, velkolepé vyhlášení vítězů, dlouholetá tradice…”designový Oskar” je zkrátka velká a sledovaná událost. Analyzování prvního kola nominací nemá vzhledem k systému hlasování větší smysl. Letos to však i v takto rané fázi vypadá trochu jinak, než obvykle. Jakoby do řad akademiků vlétly můzy a odfoukly jim klapky z očí. Kategorie Módní designér je plná nových tváří, z 19 nominovaných je téměř polovina nikdy nenavrženými nováčky. Co si o tom můžeme myslet?

Ceny CGD jsou právě tak nezávislé, jak jen mohou být. V zemi, kde se celá designérská schází na několika událostech, vzpomíná na stejné vyučující a popíjí v několika klubech je těžké úplně zapomenout na vztahy a přátelství. Kolekce svých kamarádů zkrátka budete vždycky znát o něco lépe než ty, které jste viděli jen na fotkách – i to je ostatně důvod proč je systém nominací a hlasování takový, jaký je.  Zatím nic nevíme o žádných razantních změnách ve složení akademiků, a tedy změnách vztahů. I proto je letošní výběr módních návrhářů o to zajímavější téma. Tahle jména by totiž klidně mohla spadnout i do kategorie Objev roku.

Nejjednodušší by asi bylo říct, že se starší návrháři poněkud vyčerpali a začínají nudit. Něco na tom samozřejmě bude, ne však ve zlém. Když na vaší práci záleží vaše živobytí, musíte se na věci dívat trochu střízlivěji. Chleba v Tescu nevybarterujete, peníze často tečou hlavně skrz zakázky a tak mnohým nezbude prostor ani na tvorbu kolekce. Naopak u diplomové práce se čeká maximální nasazení kreativity, řemesla i myšlenky. Hlavní je osobní čest a chvíle před komisí. Komerční úspěch je často jen příjemný bonus. Tohle je prostě přirozená půda pro inovativní řešení a bombastické nápady.

Jenom nápad ale nestačí. Pro to, abyste byli nominováni, se o vás především musí vědět. A letošní ročník může být důkazem, že lepší viditelnost se mladým návrhářům začíná vyplácet. Ti, kteří své kolekce dostanou na MBPFW nebo WRNEXT mají dobrou startovní pozici, podobně jako soutěžící v Diploma Selection nebo vystavující na Designbloku. Svou roli hrají i nezávislá ocenění nebo zahraniční úspěchy, kdy značku prostě není možné přehlédnout. Je otázka, proč nic nevíme třeba o absolventech z Plzně nebo Ústí. Způsobuje neviditelnost špatná kvalita, nebo špatné PR?

Další zajímavostí letošních nominací je i téma spolupráce a podpory. Spolu s designéry jsou zmiňováni i Klatex, Fatra, Baťa, The Room by Basmatee, Maňa Berec a Motoguo. A není to jenom o penězích nebo materiálu a výrobě. I v módní oblasti už začínají chápat kouzlo inovací. To nejlepší vzniká tam, kde spolu komunikují různé světy – ať už jde o továrnu, jiného designéra nebo obchod.

Nakonec, budoucí týdny ukážou, kdo je tady pánem. Jak budou vypadat užší nominace? Může se stát, že v nich “nováčci” získají převahu? Uvidíme.

Ps: Ptali jsme se nominovaných, proč zrovna tahle kolekce a proč zrovna teď. Ti kteří odpověděli se shodují v tom, že do nominovaných kolekcí dali všechno.

Nominovaní:

Michaela Čapková / kolekce Soulmates 2017 (spolupráce: Fatra, Baťa; kolekce pláštěnek doplněná o boty letos vyhrála Národní cenu za excelentní studentský design)
Jan Černý / kolekce S/S 2018 (spolupráce: The Room by Basmatee; prezentována samostatně na MBPFW)
Michaela Hriňová / kolekce S/S 2018 And Another Thing…(Prezentována na WRNext)
Tereza Rosalie Kladošová / kolekce Golden Hands (Základ vznikl pro International Woolmark Prize 2017)
Adam Kost / kolekce A/W 2017, kolekce S/S 2018 (Prezentováno samostatně na MBPFW)
Lukáš Krnáč / kolekce S/S 2018 Seven (Prezentováno samostatně na MBPFW)
Pavlína Miklasová / 3,2,1 PLOVE! (Absolventská kolekce plavek, rozšiřující už zavedený byznys, k vidění prakticky všude, kde se dalo 🙂
Zoltán Tóth / kolekce S/S 2018 (Prezentováno na MBPFW)
Tereza Ujevićová a GEOMETR / kolekce Nutkání (Prezentace na Designbloku)
Lenka Vacková / recyklovaná kolekce (spolupráce: Klatex; kolekce získala 2. místo v soutěži Diploma Selection při Designbloku)
Sofya Samareva / kolekce S/S 2018: Something Unreal In The Real World, kolekce Propeller Hats F/W 2017 (spolupráce: Moto Guo)
Lukáš Spilka / kolekce MARS (spolupráce: Maňa Berec)
Hana Zárubová / kolekce A/W 2017/2018
Josefina Bakošová / kolekce F/W 2017/2018 Imago
Monika Drápalová a Karin Zadrick / kolekce Poems
Chatty / kolekce A/W 2017 Cholitas, kolekce S/S 2018 Kids
IMRECZEOVA / kolekce A/W 2017/2018 Mon
Zuzana Kubíčková / kolekce Secret Garden, kolekce Boccaccio
Martina Špetlová / kolekce A/W 2017
Hana Zárubová / kolekce A/W 2017/2018

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...