Móda budoucnosti už dnes! Rozhovor s Danit Peleg

Jak to tedy vše začalo?

Minulé léto jsem šla na festival Burning man v Nevadě a viděla jsem tam úžasný outfit. Jakoby z jiného světa – udělaný z nejnovějších technologií. Pak mi někdo dal 3D tištěný náhrdelník a já jsme zůstala ohromně nadšená. To bylo impulzem, proč jsme se rozhodla udělat průzkum o 3D technologiích a můj závěrečný univerzitní projekt věnovat právě 3D tištěné módě. (Danit studovala na izraleské univerzitě Shenkar – pozn red.)

Tištěná móda je ještě v plenkách, udělat proto celou kolekci právě tímto způsobem muselo být těžké hlavně z hlediska materiálů. Jak jsi si s tím poradila?

Strávila jsem měsíc experimentováním s materiálem PLA – který je těžký a dá se snadno rozbít. A nikam se to dlouho nepohlo, protože tento materiál je vážně neflexibilní a flexibilita je hlavní vlastností „skutečných“ látek. Přelom přišel, když jsem objevila materiál, který se jmenuje Fila Flex a ve spojení s Witbox3D domácí tiskárnou jsem věděla, že můžu konečně tisknout nositelné oblečení. Také jsem se blíže seznámila s úžasnými strukturami mobilních materiálů od Andreasa Bastiana. Po pár experimentech jsem začala vytvářet vlastní a díky tomu vznikla textílie podobná krajce, která má vlastnosti běžných látek.

V čem vidíš, jako jedna z prvních designérek s 3D technologiemi, největší výhody této techniky?

Možnosti jsou obrovské! Pokud technologie a vývoj materiálů pokročí, může se díky 3D tisku změnit celý průmysl. Menší shipping náklady, ale hlavně demokratizace designu. Každý může být návrhář, protože jednoduše budete tisknout doma. Oblečení bude více personalizované. Jediným limitem bude vaše kreativita. Díky lidem, kteří si budou moct tisknout oblečení doma, nebudeme potřebovat veliké továrny, které produkují obrovské množství odpadu a znečištění.

Jaké máš plány s kolekcí do budoucna ? Je na prodej?

Strašně ráda bych otevřela online fashion butik založený na souborech, které si lidi můžou stáhnout a vytisknout doma. Tam bych určitě zařadila právě tuto kolekci. I když mám pár zájemců z řad buyerů, tato kolekce momentálně na prodej není. Ale běžte se podívat na moje stránky, nebo se zapište do newsletteru, určitě budu mít pár kusů později na stránkách.

A jak je to s tebou a s tvým stylem? Nosíš osobně nějaké 3D tištené kusy?

Jasně. Nosím své vlastní výtvory. Jednou se stalo, že jsem neměla čas na to, abych si koupila nové šaty a měla jsem přednášet před stovkami lidí, takže co jsem udělala bylo, že jsem si vytiskla vlastní sukni v hotelovém pokoji. Od té doby ji nosím na důležité události a konference.

Kdo tě teď momentálně ve světě fashion nebo technologií inspiruje? 

Mým oblíbeným designérem je Olivier Rousteing ze značky BALMAIN a IRIS VAN HERPEN. BALMAIN dělá unikátní a trendy textilie, které jsou na vynikající úrovni a jsou velice žádoucí. Práce návrhářky Van Herpen je pro mně vždy fascinující a inspirativní.

Baví tě ještě téma 3D? Na čem momentálně pracuješ?
 

V budoucnu chci dále experimentovat s těmito technologiemi. Momentálně pracuji na 3D tištěných plavkách a následovat by měla sportovní kolekce.             

Chcete o Danit Peleg vědět více, nebo ještě líp – potkat se s ní naživo? Ve Fashion MAP soutěžíte do 10.12. na našem FB o 10 vstupenek na designSUPERMARKET!

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...