Móda je krásná uvnitř #13 Outfit se super pocitem

Minule jsme si třeba daly za cíl najít, co „udržitelného“ máte na sobě a tak vám při krátkém rozhovoru připomenout, jaké jsou možnosti udržitelné módy: 

1. něco půjčeného – to, že si s kamarádkami, sestrami nebo maminkami občas prohodíte nějaký šperk nebo tričko není žádná ostuda, naopak je to velmi udržitelná praxe. Máte pocit, že máte něco nového, nemusíte tedy tento týden nic přizovat a kamarádce aspoň neleží oblečení ve skříni, ba naopak, je plně využito. 

2. něco ze second-handu – sekáčům se na Fashion MAP  věnujeme často. Pokud se vám nelíbí název ‚oblečení z druhé ruky‘, říkejte, že nosíte ‚vintage‘. Hned jste in, urdžitelní a pořídíte si mnohem kvalitnější kousek, než co se dnes běžně prodává. 

3. něco spravovaného – nechali jste si podrazit boty místo abyste je vyhodili? Máte bod. Záplatované kalhoty (třeba i zevnitř, aby to nikdo nepoznal), jsou za dva body. Počítají se i přišité knoflíky a vyměněné přesky. Starat se o oblečení a obuv je bohulibá činnost. Dnes je důležité poznamenat, že je nutné především pořídit si oblečení nebo boty, které se případně spravit dají. Kvalita oblečení i obuvi je dnes často tak zoufalá, že ani kdybyste chtěli, opravit to stejně nepůjde. 

4. něco vlastní výroby – tak zaručíte, že vaše oblečení nebylo vyrobeno za nízkou mzdu ve špatných nebo dokonce nebezpečných pracovních podmínkách. Bylo vyrobeno s láskou v klidu a pokoji vašeho domova a většino jsou tyto kousky naprosté originály. Počítáme i oblečení, které ušily maminky nebo upletly babičky. 

5. vyrobeno v Evropě nebo přímo v Čechách – o přínosu a důležitosti zachování lokální výroby jsme mluvili v sedmém díle seriálu „Móda je krásná uvnitř“. 

6. nosíte tzv. „Multiwear“ oblečení – to znamená, že se jeden kus oblečení dá nosit na několik způsobů. Třeba že ze svetříku se dají udělat šaty a ještě se dá nosit jako šála. (Některé značky tak oblečení přímo vyrábí, naše odbornice na udržitelnou módu, Kamila Boudová, vytváří tento typ oblečení sama a spontánně. Například její nejoblíbenější turban je smotané pánské tričko. Jeden kus oblečení tak nahradí i další dva, tím se snižuje konzum a to je velmi přínosné.) Co všechno se dá udělat z jedoho kusu látky se podívejte v tomto super videu. 

7. něco strašně starého často tato kategorie spadá také do ‚opravených‘. Nošení jedněch kozaček po několik sezón znamená, že máte udržitelné nejen činy, ale i styl. Že dokážete s jedním sakem nosit tolik kombinací, že se ani po letech nenudíte. Nosit stále to samé je často ‚challenge‘ různých eko-celebrit, jako je například Christiny Dean, zakladatelky projektu Redress, která nosí, jak sama říká, ‚pouze věci z popelnice‘ a ještě pořád dokola točí těch samých pět kusů. 

8. udržitelná móda – ano a na závěr přichází překvapení. Pokud chcete získat bod v našem streetstylovém speciálu, pořiďte si nějakou udržitelnou značku. Na českém trhu již také prosakují. Tričko z bio-bavlny nebo mikina od ArmedAngels je za dva bludišťáky. 

S projektem Fashion Revolution přišlo do Prahy také streetstyle focení #insideout. Jak jsme vás fotily a vzdělávaly v oblasti etické módy se můžete podívat na FB Fashion Revolution. V Mapování udržitelné módy budeme určitě pokrčovat! Příště fotíme vaše vintage kousky.  Buďte při tom! Těšíme se na vás v ulicích Prahy. 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek