img_6558.png

Můj bio život – Zdravá kosmetika?

Kosmetikou jsem se začala zabývat víc poté, co jsem viděla dokumenty z předchozího článku The Idiot Cycle a Unacceptable Levels. Začala jsem proto hledat články na internetu a snažit se dozvědět víc o tématu, o kterém se opravdu moc nemluví, a není to populární téma. Článků o toxických látkách v kosmetice v češtině opravdu moc nenajdete, řeší se hlavně povrchně pár znamých chemikálií, ale vůbec se nerozebírá, jaký mají efekt.

Pravda je děsivější, než cokoliv jste předpokládali. Naše kosmetika obsahuje látky, které způsobují rakovinu, zvyšují propustnost kůže, hromadí se v tkáních a orgánech, narušují hormonální funkce, způsobují astma, alergie i ekzém. Nejsou ale zakázané, protože “v malém množství nemohou škodit” a to, že se prokázaly tyto účinky na zvířatech a znečišťují naše životní prostředí přece není důvod, proč by neměly škodit nám, ne!? Tento nefungující systém ilustruje tohle video.

Jsem v tak trochu bizarní situaci, kdy zkoumám každou položku uvedenou na obalu a kontroluji si, jestli je v pořádku nebo ne. Naštěstí jsem objevila stránku, která mi to ulehčuje. Můžete tu vyhledávat jednotlivé produkty, které mají číselné hodnocení jejich toxicity od 0 do 10 (0 jsou naprosto bezpečné ingredience, 10 pak ty úplně nejhorší). Rozčarováním pro mě bylo, když jsem přišla ke svým oblíbeným českým přírodním kosmetickým produktům z Nobilis Tillia a zjistila, že některé z nich obsahují klidně i toxiny s hodnocením 8 nebo 9. A stejné toxiny lze najít u známých značek bio kosmetiky jako je Lavera, Waleda a další. Zdá se tedy, že spoléhat se na značku nestačí. Jestli vám záleží na obsahu tak jako mně, všechno co kupujeme je dobré opravdu zkontrolovat. Bohužel.

Po všech těch hledáních mám pocit, že jediné co je opravdu přitažené za vlasy, je společenský systém, který dovoluje, aby tyto látky byly v 99% všech přípravků, které používáme. Abych vám trochu pomohla, příkládám tabulku nejrizikovějších známých chemikálií v kosmetice z vitalia.cz. a tady je pár českých článků a odkazů, kde najít více informací Safecosmetics, vitalia.cz, ona.idnes, dama.cz.

 

A jak jste na tom vy? Rozhodujete se při koupi kosmetiky podle složení? Po dvou týdnech zkoumání etiket si myslím, že se to opravdu vyplatí. Kosmetika je přece po potravinách druhou nejdůležitější věcí, která má na naše zdraví a život vliv. Tak hezké nákupy přeju!