(ne)překvapiví finalisté Czech Grand Design

Poprvé byly ceny Czech Grand design předány v březnu roku 2007 a to v osmi kategoriích, které průběhem času mírně měnily svůj obsah. Za tu dobu se v nominacích objevilo bezpočet jmen a značek, některé s železnou pravidelností. O každoroční nominace se stará Akademie Designu ČR, každý z aktuálně 51 členů akademie má právo nominovat maximálně 5 jmen v jednotlivých kategoriích. Produkční stránku cen zajišťuje agentura Profil Media, která má na svědomí např. také Designblok.  

Nás na Fashion Map přirozeně blíže zajímají odvětví jako je design oděvu, oděvních doplňků a šperku. Módní design je kategorie, fungující už od samého úvodu udílení cen.

Zatímco první kolo nominací je spíše obecnou záležitostí, kde si každý může nominovat, koho chce, u výběru tří finalistů už „jde do tuhého“. Je otázkou, zda se formulace „mimořádný autorský počin“ v praxi týká spíše toho, že autor překročí svůj vlastní stín, nebo svou kolekcí pozvedne úroveň českého módního designu jako celku. Ať už z pohledu historického nebo z pohledu současných finalistů je však jednoznačně patrné, že česká móda má své stálice a „tahouny“, kteří určují její směr.

Kdo se tedy utká o ocenění Czech Grand Design 2013 v kategorii Módní designér roku?

1. Kvalitní úroveň své práce i letos potvrdila Hana Zárubová, která prozatím nechyběla v žádné z širších nominací. Do finále se dostala s novou kolekcí Work in progress II. Jednoduchá barevnost a důraz na tvar a jeho kreativní auru je esencí autorčina rukopisu. Nominace kolekce může být chápána nejen jako projev úcty k dokonalému zpracování, ale také obdivu k čistému minimalismu. Je v tomto případě oceněna právě dlouhodobá tvarová a stylová stálost autorky? Ale jak moc to je mimořádné?

2Monika Drápalová (nominovaná za kolekce The Free Circle pro Rose&Mary Fashion foto TADY a Sedm ve spolupráci s Františkem Matouškem) taktéž nepatří mezi nováčky. Letošní kolekce jsou jiné hned několika směry. Jednak se Monika poprvé pustila do pánské módy. Dále se pak jedná o spolupráci s „konfekční“ značkou. Práce tedy není „nespoutaně umělecká“, ale naopak úspěšně splňuje estetické požadavky stejně, jako požadavky praktické. A konečně, nositelnou není jen ve střihovém řešení a designu, ale také v použití funkčních materiálů a řešení. Ty z obyčejných kusů oděvu dělají milované solitéry šatníku.

Bezesporu, obleky z funkčního materiálu jsou inovativní a ukazují nové možnosti a cesty, kterými by se módní značky mohly ubírat. Dokud si ale na modely nesáhnete, tepová frekvence se nepohne. Je tedy možné za mimořádný počin považovat myšlenku využití outdoorové technologie v oblečení pro městské elegány?

3. Posledním z nominovaných je Jakub Polanka, členy Akademie zaujal již po páté. Pokud v minulých letech kritici jeho kolekcím vytýkali jistý stereotyp a opakování se, Belleville je krokem vpřed. Ani tady nechybí kreativní, asymetrické a rozevláté modely, síla kolekce však tkví v přesahu a zdroji inspirace. Bojíte se nikábu? A co gangsta kšiltovek? Polanka kombinuje tradiční s novým, hraje si se stereotypy a tak trochu i nastavuje zrcadlo dnešní mírně xenofobní společnosti. Už to nejsou vílí šaty, na druhou stranu, stačí do kolekce přidat sociální kontext, aby to bylo mimořádné?

Letos to zkrátka porota nebude mít snadné. Jestliže je na české „vydesignované“ scéně za mimořádné považováno to, že návrhář má dobře rozpoznatelný rukopis, svoje modely zpracovává ne pro muzea, ale pro obyčejné lidi, nebojí se používat funkční materiály a inspiraci hledat nejenom v kráse květin, ale také ve společenských problémech, jak pak vypadajá ty „nemimořádné“? Neměly by být výše zmíněné charakteristiky povinným vybavením každého designéra? 

A má tu mimořádnost Lukáš Spilka, nominovaný v kategorii Objev roku?

Nakonec, není až tak podstatné, kdo zvítězí. Modely nominovaných se na stránkách periodik, jejichž autoři jsou členy akademie, již objevily a není tedy moc co dobývat. Návrháři jsou dobře známí i mimo kruhy fashintelektuálů a minimálně jedno ocenění Czech Grand Design už mají na svých poličkách. Po krásném večírku, na který se všichni těší, přijde den jako každý jiný. Den plný práce na nových kolekcích, pro Mirku Horkou nebo třeba Petru Ptáčkovou však bez bolesti hlavy. 

 

Podobné texty

FEBEN, IAMISIGO a Rave Review sa stali finalisty Zalando Visionary Award 2025

Dánská módní mekka znovu ožije v lednu. Kromě stálic...

Jaké make-up trendy ovládly TikTok?

S příchodem chladnějších měsíců obměňujeme nejen naše šatníky, ale...

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...