Overall Office v Květinové unii

Pamatujete si humbuk kolem Entropy Davida Černého? S letošním předsednictvím EU se pojí podobný projekt, tentokrát multidisciplinárního uměleckého spojení s názvem Květinová unie, který s sebou ale žádnou kontroverzi nepřinesl. I tak stojí za vidění. Nejen proto, že propojuje umělce z různých disciplín, ale i proto, že jeho součástí jsou oděvní textilie a kostýmy barevně a tvarově inspirované rozmanitou říší květin, které v rámci multidisciplinárního projektu vytvořily designérky z Overall Office – Karolína Juříková, Kristýna Nováková a Monika Krobová. 

Ve videu Jakuba Jansy se státnický šatník prolíná s fyziognomií květin a z obou světů si bere jejich nejzásadnější znaky. Politická formálnost se kombinuje s přírodní rozjíveností, ale i jednoduchou naiivitou dětských televizních pořadů. Na personifikovaných postavách květin šaty pučí, kvetou i uvadají. Celerista stylizovaný do role stand-up komika ve fraku a jeho matka, mystičtější celerovitá Vědma ztvárněná Ester Geislerovou v rašícím světlém hábitu doplněném podobně hábitovitými broskvovými šaty s měděným efektem. 

Druhý oděvní vstup Overall Office míří do videa Valentýny Janů, aby propojil odění a svět květin jakožto leitmotif všech třech částí filmu, ale také kostýmu s kulisami scény. Kabát s květy růží splývá s petřínskou růžovou zahradou, červené sako hlasatelky je pak parafrází formalniho moderátorského oděvu. Je vytvořené z autorské textilie unikátní československou technikou art protis, používanou obvykle pro tvorbu netkaných nástěnných koberců. Technika se promítá také do nábytkové a objektů dvojice Pošová & Fastrová. 

Pohotový způsob výroby autorské textilie pohltil monotónní oděvy nošené v Evropském parlamentu, jako jsou košile, saka i kravaty, a proměnil je do podoby svéhlavých květů. Vysílají tak pozitivní zprávu v podobě skryté naděje pro životní prostředí, denně výrazně negativně ovlivněného právě výrobou nového oblečení ve fast fashion prostředí.

Výstavu v Národní galerii je možné navštívit do 17.5. 2023. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...