Stěhování roku: Designblok mění Gabriel Loci za Veletržní palác

  Letošní edice už tradiční přehlídky designu se představí ve dvou velkolepých výstavních domech v Praze. Designblokem poprvé ožije Veletržní palác, největší výstavní prostor Národní galerie Praha, a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze, a to mezi 4. a 8. říjnem. Tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro pětadvacátý ročník Designbloku stává CESTA.

  Česká společnost a s ní i autorský design ušly za uplynulé čtvrtstoletí kus cesty. Od otázek, co je design a k čemu vlastně slouží, jsme se přes nastartování spolupráce mezi designéry a průmyslem dostali do situace, kdy je kvalitní design nejen výraznou konkurenční výhodou, ale také žádaným prostředkem při řešení každodenních situací i podstatně komplikovanějších společenských a environmentálních otázek. Z akce pro nadšence se stala jedna z hlavních kulturních událostí sezóny, v rámci níž se do Prahy tradičně sjíždějí přední umělci, kurátoři, sběratelé i novináři z celého světa, kteří na našem festivalu hledají svěží inspiraci a kontakty, ale také obchodní příležitosti.

  „První Designblok se konal už v roce 1999 a s nadsázkou si proto troufám tvrdit, že 21. století je – kromě jiného – stoletím českého designu. Tak jako má forma následovat funkci, design a český průmysl konečně následuje poptávku spotřebitelů po lepších a kvalitnějších výrobcích, která navzdory všem uplynulým krizím roste,“ pochvaluje si Jana Zielinski, zakladatelka a ředitelka festivalu Designblok a dodává: „Jubilejní Designblok letos na podzim rozproudí dva významné chrámy českého výtvarného umění a designu – poprvé obsadí Veletržní palác a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Velmi si vážím dohody s Alicjou Knast, ředitelkou Národní galerie Praha, a Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které vyšly v pořádání Designbloku v prostorách těchto prestižních institucí vstříc. Věřím, že společnými silami vytvoříme nezapomenutelnou událost české kulturní scény se silným mezinárodním přesahem.

  Výstavní prostory Veletržního paláce se zaměří především na prezentaci novinek českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia a Openstudia, tedy na jedné straně mezinárodních značek a výrobců, na druhé designérů a designérských studií. Ve Veletržním paláci nebude chybět také další ročník mezinárodní výstavy a módních přehlídek Diploma Selection, tematicky laděná Designerie – srdce celého festivalu – či stage nabízející denně edukativní přednášky, oborové diskuze a další doprovodný program.

  „Festival Designblok nevznikl před 25 lety bez zjevného základu. Všechny jeho podoby mají hluboké kořeny v evropských hnutích výtvarného umění. Těší nás, že můžeme jedinečnému prostoru Veletržního paláce na chvíli vrátit jeho původní využití pro veletrhy. A současně umožnit designerům, aby i v budoucnu pokračovali v nikdy nekončícím dialogu mezi výtvarným a užitým uměním, tentokrát inspirovaném uměním českým,“ poznamenává ke spolupráci Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

  Podobné texty