Stěhování roku: Designblok mění Gabriel Loci za Veletržní palác

    Letošní edice už tradiční přehlídky designu se představí ve dvou velkolepých výstavních domech v Praze. Designblokem poprvé ožije Veletržní palác, největší výstavní prostor Národní galerie Praha, a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze, a to mezi 4. a 8. říjnem. Tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro pětadvacátý ročník Designbloku stává CESTA.

    Česká společnost a s ní i autorský design ušly za uplynulé čtvrtstoletí kus cesty. Od otázek, co je design a k čemu vlastně slouží, jsme se přes nastartování spolupráce mezi designéry a průmyslem dostali do situace, kdy je kvalitní design nejen výraznou konkurenční výhodou, ale také žádaným prostředkem při řešení každodenních situací i podstatně komplikovanějších společenských a environmentálních otázek. Z akce pro nadšence se stala jedna z hlavních kulturních událostí sezóny, v rámci níž se do Prahy tradičně sjíždějí přední umělci, kurátoři, sběratelé i novináři z celého světa, kteří na našem festivalu hledají svěží inspiraci a kontakty, ale také obchodní příležitosti.

    „První Designblok se konal už v roce 1999 a s nadsázkou si proto troufám tvrdit, že 21. století je – kromě jiného – stoletím českého designu. Tak jako má forma následovat funkci, design a český průmysl konečně následuje poptávku spotřebitelů po lepších a kvalitnějších výrobcích, která navzdory všem uplynulým krizím roste,“ pochvaluje si Jana Zielinski, zakladatelka a ředitelka festivalu Designblok a dodává: „Jubilejní Designblok letos na podzim rozproudí dva významné chrámy českého výtvarného umění a designu – poprvé obsadí Veletržní palác a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Velmi si vážím dohody s Alicjou Knast, ředitelkou Národní galerie Praha, a Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které vyšly v pořádání Designbloku v prostorách těchto prestižních institucí vstříc. Věřím, že společnými silami vytvoříme nezapomenutelnou událost české kulturní scény se silným mezinárodním přesahem.

    Výstavní prostory Veletržního paláce se zaměří především na prezentaci novinek českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia a Openstudia, tedy na jedné straně mezinárodních značek a výrobců, na druhé designérů a designérských studií. Ve Veletržním paláci nebude chybět také další ročník mezinárodní výstavy a módních přehlídek Diploma Selection, tematicky laděná Designerie – srdce celého festivalu – či stage nabízející denně edukativní přednášky, oborové diskuze a další doprovodný program.

    „Festival Designblok nevznikl před 25 lety bez zjevného základu. Všechny jeho podoby mají hluboké kořeny v evropských hnutích výtvarného umění. Těší nás, že můžeme jedinečnému prostoru Veletržního paláce na chvíli vrátit jeho původní využití pro veletrhy. A současně umožnit designerům, aby i v budoucnu pokračovali v nikdy nekončícím dialogu mezi výtvarným a užitým uměním, tentokrát inspirovaném uměním českým,“ poznamenává ke spolupráci Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

    Podobné texty

    Slovensko zažilo světovou módní show

    Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

    Bruce Weber: My Education

    V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

    Práce studentů UMPRUM v Japonsku

    Dnes startuje výstava studentů UMRUM v Českém centru v...

    Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

    Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

    Designblok odtajnil lokace a téma. Proběhne od 2. do 6. října

    I letos zavede Designblok své návštěvníky na mimořádná místa...