Pleteniny Jany Mikešové se stěhují

1. Nakolik se od MBPFW ( Start-up) tvůj profesní život proměnil? V čem vidíš nejvýraznější posun?

Od přehlídky se toho změnilo poměrně dost. Byla to první mini kolekce, kterou jsem prezentovala na takové akci.  Začala jsem si uvědomovat, jak těžké je navrhnout a zhotovit kolekci tak, aby měla hlavu a patu. Zároveň jsem se účastnila několika prodejních akcí, kde jsem se začala poprvé prezentovat pod autorskou značkou MIK.

2. Co tě přimělo k tomu otevřít si vlastní showroom? Přeci jen málokterý z absolventů se může k podobnému kroku (nejen z existenčního hlediska) odhodlat. Natož pak studující. S jakými úskalími jsi se musela potýkat?

Byla to vlastně úplná náhoda. Říkala jsem si, že by bylo super mít svůj ateliér, jelikož jsem se s věcmi, které k tvorbě potřebuji, nemohla doma vejít. Uskladnění a prostor, možnost si v klidu něco naplánovat, popř. pozvat své zákaznice, mě vedla k tomu, o tom aspoň přemýšlet. No a několik dní na to se uvolnil prostor hned v ulici, kde bydlím. Byla to jedinečná příležitost, musela jsem se rychle rozhodnout, jelikož byli na prostor další zájemci. Tak jsem si řekla, že do toho jdu a vytvořím ateliér – dílnu společně s showroomem, který bude moci využívat více lidí. Je to teď trochu náročné, ale doufám, že se ateliér brzy rozběhne.

3. Zvládáš všechny objednávky zcela sama? Nebo máš pomocnou ruku?

Záleží, jak se objednávky sejdou. Některé zvládám sama. Když jich je více, pomáhá mi mamka a ještě dvě externí pletařky.

 

4. Pakliže bys měla pár slovy specifikovat svou cílovou skupinu. Pro koho šiješ a pleteš?

Má minulá kolekce byla inspirována právě onou nositelkou. Měla to být křehká, zdánlivě zranitelná žena, která hledá úkryt a bezpečí. To jí měly nabízet právě tyto masivní, velmi těžké pletáže, které 

byly jistým prostředníkem mezi ní a společností. Dodat pocit bezpečí a sebevědomí. Co se týče reálné cílové skupiny, jsou to většinou ženy různého věku, hlavně díky pleteným doplňkům.

 

5. Některé z tvých modelů se pohybují spíše na hranici objektu a oděvu. Máš raději možnost tvůrčí svobody, byť na úkor nositelnosti a účelnosti? Která z těchto rovin je ti bližší?

V rámci studia si zkouším komplikovanější modely na hraně nositelnosti. Je to pro mě proces, vývoj techniky, kterou se posléze snažím aplikovat v jednodušší formě. První jsem dělala velké svetry, které jsou složité a finančně nákladné. Proto jsem chtěla najít různé typy produktů, které by byly pro zákazníky dostupnější. To se povedlo loni na podzim s kolekcí nákrčníků a šál.

 

6. V čem tě studium na pražské UMPRUM obohatilo a v čem naopak zklamalo?

Velké plus této školy vidím v tom, že je zde několik uměleckých oborů na jednom místě. To otevírá možnosti různých spoluprací a navazování nových kontaktů. Co mi však vadí, je ne moc fungující kreditní školní systém, kde se přednášky různě kříží a člověk pak nemá čas na to, co by ho opravdu zajímalo a hlavně má málo času na svoji práci ve školním ateliéru.

 

7. Žijeme v době, kdy to, co bylo ještě před pár lety považováno za nemožné a neuvěřitelné, se stává součástí každodenního života. Láká tě experimentovat s novými technologiemi a moderními materiály, nebo jsi naopak věrná řemeslu a tradičním postupům?

Myslím, že jsem spíše ta druhá varianta. Zkusila jsem už všechna možná textilní řemesla a baví mě to. Ráda bych vyzkoušela nějaké inovace, např. i v tradičních technikách, ale je to těžké.  Tady v Čechách je navíc velice problematické nové materiály a technologie používat, natož vyvíjet. Je to vidět i na vybavení škol, kde je všechno ,,udělej si sám´´.

 

8. Připomínám, že spolu s Terezou Ledvinovou a Lindou Zabilkovou jsi součástí týmu Projekt310. Co chystá tato tajemná iniciativa pro nadcházející měsíce? A proč jste se vlastně daly dohromady?

Vše vzešlo úplně spontánně. Chtěly jsme lidem přiblížit práci jednotlivých profesí. Naší první akcí byla přehlídka v hotelu Fusion, kde jsme představily celý náš tým od návrhářů přes marketéry až po produkci. Novou akci chceme spojit s otevřením již zmiňovaného showroomu, a to 3.4. 2014, kde chceme spolu s Lindou Zabilkovou představit svou novou kolekci, která bude 1.4. prezentována na módní přehlídce Fashion For Fokus. Můžete se však těšit i na práce dalších lidí, kteří s námi ateliér sdílí. Vše bude již brzy zveřejněno na facebookových stránkách Projekt310.

 

www.janamikesova.com

www.facebook.com/JanaMikesovaFashionDesigner

https://www.facebook.com/projekt310cz

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...