Pohádkové letní šaty a sukně? Ty od Martina Kohouta

Martina Kohouta sledujeme dlouho a nepřestává nás fascinovat jeho výtvarné pojetí módy. Nejinak je tomu i u aktuální kolekce, ve které nachází inspiraci v díle Lewise Carrolla „Alenka v říši divů“. Příběh, ve kterém autor představuje fantazijní svět, který se ovšem pro něj nestává jakýmsi pouhým únikem od vlastní reality, nýbrž jejím živým obrazem, propojením se skutečným světem, na který nahlíží z jiné perspektivy a trefně jej komentuje. Zvídavý pohled dětských očí Alenky nám připomíná, jak je důležité nepodléhat vždy té jedné naučené pravdě a nechávat prostor představivosti, která nám může pomoci nalézt jiné alternativní cesty. Zdánlivě těžko uchopitelná říše divů jakoby se stala Alence vlastní a „starý“ svět jakoby svou formou připomínal spíše sterilní sen, ze kterého je potřeba se včas probudit. Alenka tímto „probuzením“ ze snu jakoby našla vlastní svobodu, která je zprostředkována skrze její dětskou duchovní čistotu, neposkvrněnou nánosem logiky dospělého světa.

Svoboda a duchovní čistota byla stěžejní také v díle Yvese Kleina „Anthropométries“. Pro autora znamenala zosobněním těchto faktorů modrá barva. Specificky modrou podobně jako u Alenčiných šatů aplikoval způsobem, kdy místo štětců použil živé modelky, které pod jeho vedením nechávaly svůj otisk na plátně. Autor tak v díle zosobnil své hluboké duchovní prožitky zbavené obvyklého zásahu logiky, nýbrž ponechání prostoru náhodě.

Tímto prvkem je inspirován koncept prostoru přehlídky ve kterém jsou upcyklované plachty starých billboardů zpracovány obdobným způsobem. Martin Kohout použil tuto charakteristickou modrou barvu a živé modely pro vytvoření pozadí celé přehlídky, která by tak měla zosobňovat osobní autorovu říši divů v každém modelu.

Upcyklace byla stěžejní pro práci i na jednotlivých modelech, kdy k jejich výrobě byly použity například staré kožené bundy, záclony, umělé květiny.

Foto: archiv značky