S respektem ke šperku, přírodě i lidem

Still Life store Terezy Bílé startuje nový sesterský projekt Lemon Soda Studio zaměřený na výrobu osobitých šperků přímo na Bali. S respektem k místním tradicím i komunitě šperkařů, kterým se tak snaží pomoci v pandemické krizi. Pokud patříte mezi milovníky perel a stříbra, pak vám první jednoduchá a elegantní kolekce udělá radost! Nechybí v ní totiž sofistikované perlové náhrdelníky z pravých sladkovodních i mořských perel nebo stříbrné unisex prsteny od místních řemeslníků.

Kombinace tradičního zpracování s moderním twistem podtrhuje ženskost a zvýrazňuje svébytný styl. Perly navíc dle historie podporují harmonii, vylepšují spánek, a také prý mohou mít až léčivý vliv.  Stříbro, tradiční drahý kov, zase přináší jasnost, čistotu, nevinnost i sílu.

Kolekce od Lemon Soda Studio pro Still life byla vytvořena s filozofií udržitelnosti a etiky k přírodě i řemeslníkům na Bali. Za oběma projekty stojí Tereza Bílá, která na Bali už pár měsíců žije.

Už to bude skoro rok, co žiješ na Bali – jak se máš?
Mám se dobře, děkuju. Rok tu budu přesně až na konci ledna, což mi dalo čas se aklimatizovat. Bali asi pro každého v ČR znamená pohádkovou dovolenou, ale pro mě to tak úplně není. Pracuju stále stejně jako v Praze, pouze v jiném prostředí a v jiných podmínkách. Nechci provokovat, ale je tady fakt  hrozný vedro.
Ještě před pandemií jsem tu objevila úplně jiný vibe než kdekoliv jinde. Je tu několik coworkingů a mnoho digitálních nomádů nebo podnikatelů, kteří zůstali a neodletěli v dubnu před totálním uzavřením hranic domů. Když zrovna nezakládají nové start-upy,  zdarma sdílí své expertízy v různých zoom webinářích, rozdávají energii, což mě motivuje.
Jak vznikl nápad na vlastní značku šperků?
Nápad vznikl ještě dlouhou dobu před založením Still life storu, v době, kdy jsem žila v Londýně. Vlastně jsem tenkrát s jednou značkou v boho stylu začala a i když myslím, že byla úspěšná, velmi brzy zanikla.  Neměla jsem v té době ty pravé zkušenosti, zdroje a ani vytrvalost.
Nápad se tedy znovu obnovil až zde na Bali. Já sama miluju a sbírám šperky. Mám jich opravdu mnoho – posbíraných různě po světě, darovaných, nalezených v antikvariátech a charity obchodech nebo od individuálních značek a návrhářů. Spoustu z nich má pro mě sentimentální význam z nějaké části mého života. Když jsem tedy hledala méně etablované značky do Still life, abych mohla zákazníkům nabídnout něco více nadčasového, kvalitnějšího, originálního a jiného, než co se nachází v high street obchodech, něco, čím mohou obdarvovat sebe a své blízké, našla jsem pouze pár značek, které byly otevřené prodeji v malých sériích nebo i  společným edicím v takovém koncept storu jako je Still life. Na Bali jsem pak trošku zdlouhavou cestou potkala několik lokálních kvalitních šperkařů – stříbrníků, kteří své znalosti a dovednost předávají z generace na generaci a řemeslo bravurně ovládají. Díky pandemii a kompletnímu  uzavření hranic ztratili odbyt a práci. Bylo pak jasné, až přirozené založit značku tady.
Poslední dobou se začínají prosazovat šperky pro muže, chystáš takovou kolekci i ty? 
Aktuálně je selekce šperku z Lemon Soda Studio unisex. Podle potřeby je  ale možné vyrobit i větší velikosti na míru. Připravujeme a testujeme také nový business model a pokud zafunguje, určitě budou šperky pro muže k mání v dalších řadách.
Projekt podporuje místní šperkaře. Jak vypadá koloběh tvého šperku? Jak dlouhá je cesta od návrhu přes výrobu až na eshop?
Je to proces, který jsem se musela naučit, trochu ho tu zkrátím. Donedávna jsme se snažili pracovat s minimalistickými návrhy. Ty začínají nákresem nápadu, později technickým nákresem. U stříbrných šperků záleží na tom, jestli se udělají montovanou nebo odlévací technikou. První možnost může být časově náročnější a používá se u šperků, které jsou složené z více částí.  Většinou se tak vyrábí šperky v malých sériích jako v našem případě, nebo originální „one-of-piece“.
Odlévaná technika pak začíná se vzorkem vymodelovaným ručně, ať už montovací technikou nebo s použitím speciálního vosku, což převažuje. Voskový vzorek se zalije speciální sádrou. Poté se pomocí sádry vytvoří forma. Sádrová forma se peče, dokud neztvrdne. V troubě se v ní veškerý vosk roztaví a vzniknou prázdné dutiny uvnitř formy. Forma se pak vylije roztaveným stříbrem, které si najde cestu právě do vzniklých dutin. Po krátkém čase se forma vloží do vody, kde se rozpustí a kde zbyde šperk, který je přesnou replikou původního šperku z vosku. Ten se dále opracovává a leští. To vše se odehrává v lokálním stříbrnickém studiu, kde se práce se může dělit mezi několik řemeslníků. Všichni respektují a striktně dodržují předepsané hygienické předpisy. Recyklujeme také náš odpad. Každý člen týmu je odměňován naprosto korektně a fér, za ceny které jsou standardní a které si sami určují. Po tom, co jsou šperky hotové, odešleme je do České republiky a těšíme se, že někomu na e-shopu udělají radost a podpoří lokální komunitu šperkařů.  Děkujeme!

Podobné texty

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Narozeninový LOOKBOOKㅣZendaya: proměna z dětské Disney hvězdy na múzu předních návrhářů

Své 28. narozeniny dnes slaví úspěšná americká herečka, zpěvačka...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

Charli XCX a její style evolution

Nepřehlédnutelné, drzé a zapamatovatelné. Tak kritici hodnotí album brat...