Šaty, které šíří lásku!

Helena Fejková, Ivana Follová, Zuzana Kubíčková, Daniela Pešková, Mirka Talavašková, Tereza Vu, Lada Vyvialová, Veronika Bijok a Zuzana Veselá. To jsou jména designérek spojujících síly s neziskovou organizací ROSA v boji proti domácímu násilí. S tím se podle průzkumů potýká na 32 % Češek, v roce 2015 skutečně překvapivé číslo! Z práce 9 návrhářek vzejde 14 modelů, které budou slavnostně představeny a vydraženy v rámci podzimního Prague Vintage Fair. Motivace je přitom jasná, prostřednictvím vlastní práce pomoci a zároveň se bavit propojováním vintage prvků se současnou módou.

Kolekce není pouze o charitě a o podpoře týraných žen, je pro nás také cenným módním experimentem, v němž se snoubí současná návrhářská tvorba a vintage móda, tedy dva různé aspekty udržitelné módy,“ hovoří iniciátorka projektu Tereza Schmoranz.

Projekt Dress for Love je inspirován filmovým dílem Kuchař zloděj, jeho žena a její milenec britského režiséra Petera Greenwaye. A proč právě tento snímek? Není to jen kostýmy Jeana Paula Gaultiera, ale především jejich symbolikou. Týraná žena v nich nalézá osvobození od násilnického manžela. Každý večer s ním chodí na večeři do téže restaurace a chvilky, kdy se může vzdálit na toaletu a setkat se svým milencem, jsou jejím únikem od tíživé reality. A stejné poselství nesou i Dress for Love.

Šaty pro lásku vytvořené pro krátká milostná setkání budou draženy pro boj za únik týraných žen a jejich návrat ke svobodnému životu. „Věřím, že návštěvníci zářijového Prague Vintage Fairu se díky kolekci zamyslí nad poměrně značně rozšířeným fenoménem domácího násilí jako nad komplexním problémem, který se týká stejně žen jako mužů a dětí, a jehož prevence se stále podceňuje,“ vysvětluje nám Tereza svoji vizi.

Na práci plnou lásky se těší i samy návrhářky. K vintage módě mám nesmírně kladný vztah. Kvalitní móda a dobře zvolený model svými léty, příběhem a zpracováním časem získává na kvalitě a pomáhá nám k nezaměnitelné osobitosti, což spoustě současného oblečení chybí,“ svěřuje svůj postoj designérka Zuzana Kubíčková. Tereza Vu, tvůrkyně spodního prádla, zase zdůrazňuje význam zdravého sebevědomí žen, a zaměří se proto na podtržení ženské krásy pomocí sofistikovaných konstrukčních prvků a detailů. Ivana Follová k práci přizvala i své dva stážisty. „Vznikne jakási etuda o třech modelkách, třech vrstvách, o vášni, touze, strachu a úkrytu.“

Na Mapě podporujeme Prague Vintage Fair od počátku a letošek nebude výjimkou. Už teď jsme zvědaví, jak dopadne další charitativní práce českých designérek a zda se podaří naplnit její hlavní účel. Dozvíme se 26. 9. v Novoměstské radnici.

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek