Sekáčová alchymie: Na co si dát při nákupu pozor?

Sekáče a výběrové vintage shopy se nadále těší oblibě. Častokrát v nich najdete originální kousky za zlomek ceny nebo věci, které byste v běžných obchodech hledali jen těžko. S nárůstem fast fashion produkce se však spousta nekvalitního oblečení z těchto řetězců dostává právě do second handů. Na co si tedy při nákupu v sekáči dát pozor? V jakém momentě je lepší nepodlehnout nízké ceně? A kdy daný kousek pohledat ve výběrovějších vintage buticích, tak, aby nebyl pouze krátkodobou záležitostí?

Klíčem je materiál

Materiál je rozhodně jedním z klíčových faktorů, který určuje kvalitu oblečení. V second handech se zaměřte na látky, jako je bavlna, len, vlna, hedvábí nebo kašmír. Nejen, že déle vydrží, ale často vypadají už na první pohled lépe než levnější kousky ze syntetiky. U těchto luxusnějších materiálů ale dodržujte instrukce a zásady pro vhodné praní! Právě hedvábí či kašmír je nutno prát ručně, případně v pračce na program tomu přímo uzpůsobený.

Kdy je polyester či jiná syntetika vítaná? Tento materiál paradoxně bývá odolnější, sáhněte po něm proto při nákupu sportovního oblečení, kde mají moderní syntetické materiály své opodstatnění díky funkčnosti.

Zipy, knoflíky, švy a podšívky

Zaměřte se na funkční detaily oděvu, jako je například zip. Jeho výměna je drahá, zvlášť u kabátů nebo džín (v Česku se oprava pohybuje okolo 500 korun). Životnost záleží ale také na typu zipu, ty kovové jsou pevnější a odolnější, ale mohou být těžší, zatímco plastové jsou lehčí, ale náchylnější k poškození. Důležité je, aby zip měl hladký chod — pokud se už při zkoušení zadrhává, je pravděpodobné, že se problém ještě zhorší. U bund nebo kalhot by měl být zip robustní a širší, protože drobné zipy se mohou snadno zničit.

Zip by měl být také pevně a rovně přišitý, aby se nevytrhával nebo nevlnil, a jeho konce by měly být dobře zajištěné, aby se nerozpáraly. U bund je praktické, pokud je zip překrytý légou, která ho chrání před větrem a zároveň prodlužuje jeho životnost. Než si oblečení koupíte, vyzkoušejte si jej i v pohybu. Několikrát zip rozepněte a zapněte, tak nejlépe zjistíte, jestli zip dobře sedí a funguje.

Podobná zásada platí i u knoflíků. Chybějící knoflíky se totiž těžce nahrazují, zvlášť, pokud se jedná o speciální nebo vintage kousek, pak je šance nalezení podobného knoflíku téměř nulová. Věnujte pozornost také švům, jestli jsou rovné a zda se nepářou. Kontrola by měla proběhnout také u podšívek, zejména u kabátů a sak, jejich přešití totiž není nejlevnější. Zvažte, zda se koupě v takovém případě vyplatí a zda po opravě daný kousek představuje dobrou investici.

(Ne)kvalita látky

Dalším aspektem jsou vady na látce. Je dobré si ji před koupí osahat a prohlédnout ji na denním světle. Vyhněte se látkám, které jsou vytahané, se žmolky nebo viditelnými skvrnami. Škrábavá vlna, tuhé džíny nebo látky, které se hned mačkají, pravděpodobně jen zbytečně zaberou místo ve skříni. Se skvrnami od potu, oleji nebo dalšími výraznými nečistotmi si častokrát neporadí ani čistírna, proto je lepší se takovým nákupům úplně vyhnout.

U kalhot není od věci zkontrolovat také sílu látky na kolenech či mezi stehny, častokrát bývá prošoupaná a hrozí, že se proděraví. To stejné platí u svetrů, kde bývá problematická část pod lokty.

Popraskaná kůže? Díky, nechci

V second handech můžete narazit na skvělé kousky, a to i pokud jde o obuv — často koženou, která má potenciál vydržet roky. Právě u bot se ale vyplatí si je dobře prohlédnout. Kvalitní kožené boty potřebují správnou péči, a i když některé nedostatky se dají snadno napravit, jiné už znamenají, že se nákup nevyplatí. Pokud je kůže vysušená, často ji ještě zvládnete ošetřit a obnovit, ale jakmile začne praskat, už s tím mnoho nenaděláte. Pozor si dejte i na sešlapané podrážky nebo deformovaný tvar – u hodně prošlapaných bot už oprava často nedává smysl. Proto si vždy dobře rozmyslete, zda se vám vybraný pár opravdu vyplatí.

Vintage poklady

Ve vintage second handech můžete narazit na skutečné poklady – originální kousky od high-end značek, které byste za plnou cenu možná nikdy nekoupili. Pokud na takový objev narazíte, vyplatí se pečlivě zkontrolovat jeho pravost. Sledujte kvalitu materiálů, zpracování švů, detailů a také štítky – právě ty často prozradí, zda jde o originál.

U luxusnějších značek, jako jsou Prada, Burberry nebo Dior, můžete pravost ověřit pomocí specializovaných služeb, jako je certifikát od Entrupy. Je ale dobré zvážit, zda se ověření vzhledem k ceně nákupu vyplatí. Pokud si chcete být jistí, že kupujete autentický kousek, můžete navštívit přímo oficiální prodejnu nebo specializované vintage butiky, které mají s ověřováním pravosti dlouholeté zkušenosti. V Česku patří mezi ty nejznámější například Lula Vintage Prague, Archive Store nebo Treasures Prague.

Foto: Lula Vintage Prague

Závěrem ale nutno dodat, že ať už člověk zamíří do klasických prodejen nebo zvolí udržitelnější nákup z druhé ruky, měl by vždy vybírat s rozumem. Je dobré volit nadčasové střihy a kvalitní materiály, uvažovat také nad tím, zda daný kousek vynosíte za rok či za dva nebo či do nějakého více zainvestujete a zdědí jej po vás třeba i další generace.

Podobné texty

Jan Černý a kolekce na Expo: Dialog českých montérek s japonským workwearem

Návrhář Jan Černý se svou značkou JAN SOCIETE představil...

Jarní edice MBPFW proběhne v Sasazu. Na co se těšíme?

Jarní Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW25 proběhne od 24....

Sláva českým návrhářům! Co vynesli hosté Českého lva na červený koberec?

Včera se v pražském Rudolfinu konal slavnostní ceremoniál předávání...