Kam v Praze za vintage? TOP 5 butiků s výběrovým second hand zbožím

Boom secondhandů a vintage shopů je tady už nějakou dobu, proto není divu, že počet těchto podniků prudce narostl. Česko tak následuje (ač trošku se zpožděním) vzor měst, které jsou svými sekáči proslulé, například Kodaň, Berlín či Paříž. Nakupování v takových prodejnách, namísto klasických řetězců s novým zbožím, je určitým postojem, který vyjadřuje, že zákazníkovi není stav planety a značné nadprodukce jedno – a to i v případě, že tak nakupuje jen občas – i to se počítá. Do jakých pražských butiků se rozhodně vyplatí vydat? Vytipovali jsme pro vás 5 top výběrových prodejen, které stojí za navštívení. Na rozdíl od konvenčních sekáčů nákupní zážitek v těchto buticích o něco více připomíná klasické nakupování nového zboží, protože jsou jednotlivé kousky pečlivě tříděny a vybírány.

1981 Second hand

Proč dát oblečení z druhé ruky šanci? Nakupování z druhé ruky (a/nebo ideálně v kombinaci s lokálními značkami) je v současné době opravdu důležité. Kromě estetického hlediska se cestou thrift-nákupů spousta lidí vydává zejména kvůli udržitelnosti

Nejdříve trochu čísel

Módní průmysl je totiž druhým největším průmyslovým znečišťovatelem, který se na celosvětovém znečištění podílí přibližně 10 %, což je více než emise z letecké a námořní dopravy dohromady (House of Commons Environmental Audit Committee, 2019). Předčasně odevzdané a vyhozené oděvy namísto recyklace společně vytvářejí obrovské ztráty. Velká část z nich vzniká na straně spotřebitelů, ale stejnou vinu nesou i maloobchodní prodejny, které často vyhazují nebo pálí neprodané zásoby. Každý rok vyhodíme 92 milionů tun odpadu souvisejícího s oděvy.

Navíc módní průmysl spotřebovává obrovské množství vody, přibližně 93 miliard metrů krychlových, přičemž velká část z ní je kontaminována toxickými chemikáliemi. Podle Programu OSN pro životní prostředí pochází 20 % celosvětové odpadní vody právě z barvení textilu. Vzhledem k tomu, že většina výroby probíhá v zemích s méně přísnými předpisy, odpadní vody se často dostávají do řek a moří, kde mohou způsobit kontaminaci. 

No a v neposlední řadě – mnoho výrobních závodů rychlé módy se nachází rozvojových zemích. Prodejci fast fashion módy zaměstnávají tisíce lidí například z Bangladéše, Indie nebo Číny a využívají je tak jako levnou pracovní sílu. Projekt Fashion Checker pomáhá sledovat, které oděvní a obuvnické značky platí svým pracovníkům mzdu odpovídající životnímu minimu. Zjistili, že 93 % ze 311 zkoumaných značek nevyplácí pracovníkům v oděvním průmyslu mzdu odpovídající životnímu minimu.

Právě na Fashion Checker se dozvíte mnohem více informací ohledně vlivu módního průmyslu na životní prostředí, na stránce Good on you pak hodnocení a nabídku etických značek, kterým není současný stav planety jedno. A v případě poptávky po osobním zážitku z nakupování přijde vhod náš seznam pěti pražských butiků, které nabízí unikátní a výběrové vintage kousky, jejichž nákupem podpoříte myšlenku zodpovědného přístupu k pořizování materiálních věcí.

TOP 5 PRAŽSKÝCH VINTAGE SHOPŮ

1. Kuzmarkt

Pokud by nějaký sekáč měl dostat odznáček true vintage, byl by to rozhodně Kuzmarkt. Najdete v něm pečlivě vybrané vintage a y2k kousky, ale také hračky a doplňky. “Nejraději mám stříbrné oblečení a hudební trička,” říká majitelka obchodu Kateřina Kuzmová.  Kuzmarkt se nachází v Praze na Letné, a to hned dva krát. Věci však putují z mnohem větší dálky. “Jezdím po světě a vybírám oblečení podle svého vkusu, zejména se snažím o extravagantní výběr a miluji barvy,” dodává Kateřina. A je to v prodejně vidět – určitě ji nepřehlédnete, barevné výlohy přitahují pozornost a pokud chcete oživit svůj interiér nebo šatník, jste na správné adrese.

2. Lula Vintage Prague

Z Letné na Vodičkovu. Lula Vintage Prague se nachází v centru Prahy a nakupování v něm je opravdový zážitek. Butik je malinko schovaný, když ale zazvoníte a vyjdete pár pater, zjistíte, že se hemží zákazníky – milovníky vintage módy. To potvrzuje, že má skutečně dobrou pověst – a právem. “Zaměřujeme se na true vintage oblečení a doplňky prezentované v kontextu aktuálních trendů, přičemž všechno zboží podléhá přísnému kurátorskému výběru,” říká zakladatelka Lula Vintage Prague Lucie Kratochvílová. Butik se zaměřuje zejména na dražší značky, často unikátní vintage kousky. “Záleží nám na tom, aby se u nás zákazníci cítili jako v prémiových buticích, a přitom u nás nemuseli utratit více než v obchodech fast fashion řetězců,” vysvětluje Lucie.

A co jí vedlo k založení butiku? “Sama nákup oblečení z druhé ruky preferuji, protože je pro mě rozhodující kvalita i aspekt jedinečnosti. Miluji všechny své vintage poklady od Isssey Miyake nebo jeden z nedávných úlovků, o kterém jsem snila roky – hedvábný plášť Hermes z éry Martina Margiely v čele značky. Snažím se v tomto přístupu ostatní nenásilně inspirovat,” dodává. A co bylo možné v poslední době najít v Lula Vintage Prague za poklady? Y2K kabelku Christian Dior z Gallianovy éry, téměř nesehnatelný svetr od Phoebe Philo pro Céline nebo třeba vlněno-kašmírový kabát trenčkot střihu české výroby.

3. SLOW bazar

Veronika Svádová provozuje SLOW bazar, který sídlí na Řeznické ulici, už osmým rokem. “Když jsem s butikem začínala, tak výběrových second handů bylo v Praze pramálo,” vzpomíná Veronika. Od té doby se hodně změnilo. “Aktuálně je trend vlastně asi opačný, než byl dřív, když jsem byla já teenager. V té době byl nákup v second handu ostuda, víceméně to znamenalo, že nemáte peníze na nákup nového. Teď je to naopak u skupiny mladých společenský status a samozřejmě i postoj ke globálnímu problému nadprodukce – tedy doufám, že tomu tak je,” říká.

Její obchod se specializuje na luxusní výběrové zboží, které si majitelka sama vybírá a které by si také sama koupila. “Dívám se na materiály, důležité jsou pro mě také aspekty jedinečnosti a nadčasovosti. Nabízíme i limitované kousky, stejně jako nejžádanější aktuální kolekce,” vysvětluje. Úspěch v obchodě mají proslulé kabelky Hermés, které jsou obecně nedostatkovým zbožím, oblíbené jsou také věci od Céline. “Nemusí to být ani takto drahé kusy, každý kašmírový svetr či kabát je podle mě skvělou volbou pro koupi,” dodává. Sama říká, že má slabost pro vlněné kabáty Max Mara, které jsou zcela nadčasové a nesmrtelné.

A jak je to s ověřováním pravosti produktů luxusnějších značek? Na to neexistuje jednoznačná šablona. “Mám většinou stálé a mnohaleté dodavatele, a to právě z důvodu, abych znala původ. Naopak kvůli výskytu padělků téměř upouštím od příjmu kabelek od náhodných lidí, kteří mě za tímto účelem osloví, a to kvůli nejisté autenticitě zboží,” popisuje Veronika.

4. 1981

Výběrový sekáč 1981 jsme už detailně představovali v tomto článku. V Praze má už také poměrně dlouhou tradici, minulý rok oslavil své šesté narozeniny. Výběr oblečení, které nejčastěji pochází z Francie, Itálie, Německa či Anglie, je opravdu různorodý. V sekáči najdete značkové kousky, ale také unikátní vintage skvosty, které značku vůbec nemají. „Chceme, aby co nejméně věcí končilo na skládkách. Věříme, že oblečení z druhé ruky může ještě dále rozdávat radost,“ objasňuje Barbora Vilišová, která společně s Davidem Homolou stála u vzniku původně pouze příležitostných pop-upů s vintage oblečením. 

Co tento sekáč odlišuje od těch výše zmíněných je upcycling, jinými slovy proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů (v tomto případě starého oblečení) v nové produkty. Jde například o zkracování sak. „Mě baví, že s těmi trendy můžeme pracovat bez špatného svědomí. Můžeme si to dovolit, protože ty věci už jsou vlastně vyrobené,” komentuje Barbora. Obchod najdete na Oldřichové ulici, kromě toho funguje také online na e-shopu.

1981

5. Guilt Store

Podobně jako Kuzmarkt má také Guilt Store dvě pobočky: jednu na Letné a druhou na Malé Straně. Kromě širokého výběru značkových kousků se GUILT STORE věnuje rovněž už výše zmíněné upcyklaci. Ze zbytku příze vytvořila spolupracovnice sekáče Štěpánka Tušlová například rukavice v nejrůznějších barvách a vzorech. V nabídce jsou ale třeba také mikiny a svetry upravené a přešité do originálních asymetrických střihů. Ani tyto obchůdky doporučujeme neminout.

instgrm-permalink=“https://www.instagram.com/p/Cz6gV-7sHgk/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading“ data-instgrm-version=“14″ style=“ background:#FFF; border:0; border-radius:3px; box-shadow:0 0 1px 0 rgba(0,0,0,0.5),0 1px 10px 0 rgba(0,0,0,0.15); margin: 1px; max-width:540px; min-width:326px; padding:0; width:99.375%; width:-webkit-calc(100% – 2px); width:calc(100% – 2px);“>

Podobné texty