Struktura S/S 15 podle Martiny Špetlové

Jaké to tedy bylo? Většinu modelů si můžete doma ušít úplně stejně, asi tak jako většinu kabelek značky Bottega Venetta. Stejně jako slavné kabelky, i modely Martiny jsou dokonale zpracované “tajemnou technikou” – a zároveň jsou v základních, jednoduchých střizích.

Sukně jsou vpředu rozšířeny protiháhyby, topy jsou bez záševků, kabáty mají kimonové rukávy,nohavice kalhot jsou široké i úzké, ale bez zbytečného členění. Nuda? Díky materiálům a zpracování ani náhodou.

Kolekce, ač neobsahuje komplikované střihy, má své těžiště někde jinde. Prvním bodem je už kultovní použití proplétané kůže. Tenké proužky, v aktuální kolekci nejčastěji světlé a pastelové, v kombinaci s černými, jsou “setkané” do ploch a pruhů, se vzorem šachovnice, kára i křížků a tvoří pevnou strukturu. Kabáty z tohoto materiálu působí obřadním dojmem pravoslavných ikon, sukním dává tvar a trčavost, stejně jako šortkám. V kontrastu s tímto zpracováním však není řasený textil (jediný použitý) ale jemná perforovaná kůže v čisté ploše. Ať už hladká, nebo semiš, v jednoduchých střizích vyniká její krása.

Extra široké nohavice kalhot, jednoduché i zavinovací střihy, s výrazným nabráním v pase, kůže splývá a hýbe se pri chůzi, podpořena extra vysokými rozparky ve vnějších i vnitřních švech. Naopak topy jsou spíše statické, extra jednoduché, s velkými průramky nebo naopak s přinechanými rukávy.

Tajemným a evidentně pracným nabíráním a řasením Martina zase tvaruje v menších i rozsáhlejšími plochách basic střihy. Vybírá materiál v pase, zužuje nohavice pánských kalhot až do super skinny tvaru, používá jako dekorační prvek… a v extrémne drobném a precizním zpracování z jediného textilu v kolekci tvoří umělecký kousek.

Martina ukázala Praze profesionální a do detailu doladěnou kolekci. Show měla přirozenou gradaci, od kousků, které by si kdokoli z nás oblékl i na běžné nošení až po honosné avantgardní kabáty hodné králů.

Těšíme se, až její kolekce uvidíme v některém z našich designových butiků zblízka. 

Podobné texty