db.jpg

Svoboda na Designbloku…

Průmyslový palác je velkolepý prostor, který prokoukne až s takovou akcí, jako Designblok. Hodí se k sobě mnohem více než s výstavou stanů, nebo rozdáváním čísel před maratonem. Spousta místa, vzdušný prostor a denní světlo prosvítající skrz stan v části, která po požáru stále není dostavěná. Levé křídlo patří tento víkend českým značkám a lokálnímu designu. Opačné je věnováno světovým firmám a korporacím. Do Ikey se dá zajít opravdu kdykoli, tak jestli chcete vidět něco jiného, učitě se vydejte nejdříve vlevo.

 

Spousta instalací v levém křídle je věnována sklu. Tradice a současnost. Zaběhnutá jména i novinky. Určitě nevynechte a buďte hrdí na to, že jste Čech. Studio Dechem tvoří tak, že jejich produkty bychom si zavěsili do každého pokoje.

 

Papír má u nás v designu taky čestné místo. Ke klasickým grafickým studiím spojených s Designblokem se prezentují taky trojrozměrná přání Porigami, jejichž motivy jsou třeba pražské památky nebo příroda. Vše precizně vymodelováno a vyřezáno laserem. O krásných sešitech a diářích Papelote, jste možná už slyšeli, nově ale vyrábějí i papírové penály. Instalace přínáší i skvělé novinky – nejen v oblasti designu, ale taky výroby. Viděli jste papír vytvořený z recyklovaných kelímků od kávy? Nebo papírové košíčky na zákusky ze skořápek kakaových bobů? Britská společnost James Cropper vyrábí papíry k různým účelům a z netradičních materiálů, vždy s ohledem na životní prostředí.

 

V módě a špercích uvidíte zajeté značky i nové jména a horké novinky. Naším objevem jsou dřevěné obroučky malé firmy Zew, ručně vyráběné v Praze. Dřevo na brýlích není žádnou novinkou, ale Zew překvapují precizním tenkým zpracováním, trendy tvary a jednoduchou prezentací. Do brýlí se pustila i šperkařka Nastassia Aleinikava, která vsadila na přírodní materiál acetát celulózy, který se sice tváří jako plast, ale ve skutečnosti je lehce rozložitelný. Moc fandíme!

 

Rádi jezdíte na kole ale odmítáte super sportovní outfity a barevný vietnamský koktejl s odrazkami? Je to nějaký čas, co Monika Drápalová prezentovala na mole kolekci Free Circle  – urban cyklo módu ve funkčních materiálech a netradičních ale praktických střizích. Když s ní vyhrála cenu Czech Grand Design, kladli jsme si otázku jestli se ji někdy podaří uvést kolekci do života a třeba taky začít s prodejem. Zdá se, že je to tady a můžeme konečně stylově sesednout rovnou z kola do kanceláře nebo na pracovní schůzku!  Skutečná oděvní série, hned v několika barvách… Rozhodně nevynechejte! 

 

TO TO E je zase nová značka Hany Zárubové a grafické designérky Martiny Černé, které se tentokrát nechaly inspirovat dětmi a přírodou a vytvořily zvířecí kolekci v zemitých barvách pro kojence a batolata. Jestli jste na mrňata, liščí a vlčí oblečky vás určitě osloví. Konečně něco fresh i pro ty nejmenší bez zbytečného dětského patosu, zato se stylem!

 

V kategorii šperky u nás vedou Trashmade, jež vdechují nový život odpadkům z elektropřístrojů a přitom vypadají stylově. Moooyyyy jsou zase šperky inspirované jógou mají nabíjet pozitivní energií. Belda šperky z Českého ráje potvrzují svoji nominaci na loňských cenách Czech Grand Design a dokazují, že i minerály z Česka mohou dělat krásný šperk.

 

Oděvů jsme se možná nedočkali tolik, kolik bychom chtěli, ale určitě se bude na co dívat na sobotních přehlídkách. Představí se evropský výběr Diploma Selection, v ní i česká zástupkyně Kristýna Nováková, nebo ukrajinská značka DHUR. Radost nám taky udělaly udržitelné boty od Elišky Kuchtové, která se soustředila na všechny fáze procesu výroby. Udržitelné věci máme rádi a myslíme si, že mohou vypadat opravdu stylově! Korkové sandálky i plátěné tenisky stojí za vidění.

 

Užijte si víkend s designem a dejte nám vědět jak se vám líbí! V našem kalendáři jsou nejen hlavní, ale i doprovodné akce, opravdu je z čeho vybírat.