monika_novakova_500kb.jpg

Tipy na čtení: Monika Nováková

Patřím mezi ty, kteří si doteď nepořídili elektronickou podobu knih, neboť miluji ten pocit, kdy knihu mohu reálně vzít do rukou a pomocí záložky (kterou v mém případě většinou zastupují různé pohledy z módních výstav) otevřít na stránce, na které jsem při poslední volné chvíli skončila. Poslední rok jsem takto ve volných chvílích četla knihy, které jsem si dovezla loni v červenci z New Yorku. Tam jsem na rohu 12th Street a Broadway objevila ráj v podobě Strand Book Store. V druhém patře tohoto obrovského knihkupectví najdete tři obrovské knihovny naplněné z obou stran knihami z módního světa. Z těch všech knih, které jsem si dovezla, bych ráda vyzdvihla knihu Hussein Chalayan z vydavatelství Rizzoli New York. V této knize se dozvíte to, co nikde jinde o tvorbě tohoto tureckého návrháře žijícího v Londýně, nenajdete – úplné informace popisující koncepty kolekcí, detaily, návrhy. Kniha skrývající unikátní čtení je navíc skvěle graficky řešena. Texty uvnitř knihy jsou natištěny „tak trochu nakřivo“, stejně jako je umístěna fotografie na obálce knihy. Toto grafické ztvárnění prý bylo navrženo přímo samotným mistrem Chalayanem.

Díky svému portfoliu, které jsem se rozhodla na začátku tohoto roku graficky zpracovat v časopisovém stylu, jsem se poslední půl rok více zaměřila na online časopisy. Nejzajímavější z nich jsem objevila skrze issuu.com. SUPERIOR MAGAZINE je mezinárodní časopis s podtitulem ‚spojeni s módou‘ plný skvělých módních fotografií, rozhovorů a článků se zaměřením na módu, umění a design. Jeho výborné grafické zpracování bylo to, co mne zaujalo hned při online „proklikání se“ prvními stránkami. Dalším mým tipem, který mne nadchnul svým obsahem, je časopis FRRRESH. Tento časopis je zaměřen na vizuální umění a v každém svém vydání představuje několik umělců z celého světa. Prezentované práce i text jsou vždy v rukou prezentovaných kreativců a je tak zachován originální rukopis každé části tohoto média.

Jak jsem již zmínila v úvodu, ráda listuji stránkami, zde je tip na časopisy, které vlastním v tištěné podobě. Časopis TUSH je německý časopis, který mne svou úžasnou obálkou a grafickým zpracováním upoutal už loni v březnu v Berlíně. Úžasné fotografie, perfektní grafika, a v onom březnovém „black&white“ čísle dokonce několik stříbrných stran. U posledního vydání bylo dokonce na výběr hned z několika různých obálek, sama jsem se nemohla rozhodnout, kterou z nich si vybrat. Nejraději bych si totiž koupila všechny! Dalším takovým časopisem je AnOther Magazine. Prohlížela jsem si jej vždy online, ale v únoru jsem využila toho, že kamarádka letěla do Londýna a to nádherné (a tak trochu těžší) 456 stránkové 26. vydání s Miou Wasikowskou v růžových šatech Comme des Garçons na obálce mi přivezla. Ano, tento časopis stojí za objednání!

Mým posledním časopisovým tipem je slovenský TOP FASHION MAGAZIN, který mne loni upřímně překvapil svojí kvalitou, jak grafickou, tak obsahovou. Časopis vychází dvakrát do roka na Jaro/Léto a Podzim/Zima, ale možná právě díky tomu dosahuje nebývalých kvalit. Výhodou je, že se dá sehnat nejen na Slovensku, ale i v Česku.

A teď vám již přeji krásné letní dny a s nimi spojené volné chvíle, ať již strávené při online čtení, a nebo při listování tištěnou verzí zakoupenou třeba během vašeho letního cestování.