Příběhy plátěných tašek a nových začátků

Textilní průmysl v České republice má svá nejlepší léta za sebou. A pokud se zlaté časy vrátí, bude se to asi týkat až našich potomků. Fast Fashion je totiž neúprosná a vyhnala téměř všechny velké hráče šít do zahraničí. Jak ale vypadají místa v naší zemi, kde byly rodiny dlouhá léta živeny právě z textilního průmyslu, a postupně jim stovky pracovních pozic zmizely? Pojďte se s námi podívat do okolí Toužimi, které je fenoménem mizejících textilních továren silně postiženo. Dnes se mu říká sociálně vyloučená lokalita.

Oblast se vyznačuje vysokou nezaměstnaností, nedostatečnou infrastrukturou, špatnou občanskou vybaveností – po zmizení fabrik pomalu začaly krachovat obchody, zrušila se většina dopravních linek. Někteří obyvatelé mají od svého domu lékárnu, školu nebo obchod vzdálené desítky kilometrů. Autobus jim do většího města jezdí jednou denně. Na pomoc lidem, kteří si nedokáží poradit sami, přišla obecně prospěšná organizace Český západ. Sídlo má v Dobré Vodě a působí v několika místech na Karlovarsku. Snaží se zvyšovat zájem lidí o veřejný prostor, poskytuje jim právní poradenství, pořádá motivační programy, radí v oblasti zaměstnávání a… na troskách textilek vytváří nová pracovní místa.

Jedním z projektů Českého západu je také chráněná dílna v Teplé u Toužimi, na kterou získal grant od Evropské unie. Pracuje v ní několik žen, které prošly výběrovým řízením. V něm se nezjišťovala pouze zručnost uchazeček, ale především jejich schopnost chodit do práce a vážit si jí – chodit včas, konstantně, neflákat se. Pracovní návyky lidí, kteří mají základní vzdělání a několik let žili na sociálních dávkách jsou totiž všelijaké. Stejně jako jejich schopnost hospodařit s penězi. I to Český západ zaměstnance dílny učí.

Ženy, které do dílny denně docházejí, šijí tašky, povlaky na ložní prádlo nebo zástěry. Díky minimální mzdě si mohou dovolit legální zdroj obživy nebo koupit dětem novou bundu. Zatímco jsem si v dílně povídala s nimi i s projektovou manažerkou Českého západu Janou, vzniklo několik desítek tašek pro plzeňské sdružení K světu, které má na svědomí třeba tamní krásnou náplavku. Tašky vznikly díky online obchodu ZOOT a jeho projektu DOBRO. Ten se rozhodl dát dílně již druhou zakázku. Ta první byly tašky City Souls, které podporují psí útulky.

A právě zakázky a prodej produktů na e-shopu dílna Českého západu potřebuje. Je schopná sériové výroby, ale přijímá i objednávky od jednotlivců. Peníze má totiž od EU na platy na jeden rok. Pokud si na sebe dílna nevydělá, bude se muset na začátku roku 2015 zavřít. A lidé v ní budou jen těžko hledat podobnou příležitost.

Zajímavou postavou v dílně je paní mistrová. Žena, která pracuje v textilním průmyslu na Karlovarsku celý život. V okolí mi ukázala mnoho domů, ve kterých se kdysi šilo – hlavně pro Němce. Dnes můžete v prostorách starých továren najít třeba paintball. Na cestě z dílny jsme dorazili až do Dobré Vody – místa, kde Český západ sídlí. Jedná se o jeden oprýskaný panelák, vedle kterého organizace staví multifunkční prostor pro děti i rodiče. V paneláku žije mnoho žen, které jsem viděla v dílně v Teplé.

Při mojí návštěvě zrovna probíhala veřejná brigáda. Obyvatelé Dobré Vody sázeli kytky, brousili stoly a malovali plot. To všechno za pivo a vuřt, které si pak dali u společného ohně. Z oken paneláku se na pracující sousedy dívalo pár kouřících hlav. Ředitelka Českého západu mě ujistila, že obvykle pracují všichni, akorát teď v tom vedru (bylo asi 32 stupňů) se některým nechce. Zdá se, že učit „nepřizpůsobivé občany“ starat se o své okolí se Českému západu doopravdy daří.

Chráněná dílna v Teplé uspokojí jak zakázky větších subjektů (kromě ZOOTu se tu šily objednávky např. pro Mladou frontu DNES nebo pro Makro), tak koncových zákazníků. Její produkty jsou totiž jak roztomilé sáčky na chleba, tak opravdové módní doplňky. A jistě není potřeba dodávat, že nošením takového doplňku posíláte do světa důležitou zprávu, že může být krásný, levný i lokální.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...