berlin_01.jpg

Korek, plasty z oceánu, skvělé lokace a pohodoví lidé – užívejte Berlín s námi!

Návštěva hlavního města Německa byla v těchto dnech jednoduše nevyhnutná a zásadní (mohli jste tam potkat půlku módní Prahy )! Ideálně na kolech a s foťákem v ruce – podaří se tak nejen zachytit všechny krásné momenty, ale být i na sto místech najednou – na fashion veletrzích, showroomech, obchodech s lokálními značkami a přehlídkách, udělat rozhovory se zajímavými lidmi. Pokud bychom ale chtěli stihnout vše, co Berlín během fashion weeku zažívá,  24 hodinový denní režim by opravdu nestačil. Berlín je pulzující město kde funguje fashion byznis se vším všudy. Designéři žijí z vlastních kolekcí, lokální produkce je stejnou součástí života, jako  sezonní výprodej v řetězcích.  Ve stejném týdnu je v Berlíne osm různých veletrhů, nespočet akcí, prezentací a večírků. Zahraniční značky zde otevírají pop up obchody, showroomy a čekají nejen na hosty z La Feyette, ale na všechny kdo se o módu skutečně zajímá.  

Bread and Butter je jeden z nejstarších fashion trade shows, kde se kromě značek prezentují i zahraniční menší brandy, udržitelné koncepty a média.  Z našich značek se letos prezentovala Novesta. Kromě Berlína představili tohle léto už své kolekce i v Paříži a chystají  se do NYC na pánský fashion week. Držíme palce.

Ze zahraničních značek nás zaujala svojim stylem kodaňská Oill. Vyplatí se ji sledovat, hlavně pokud se rádi orientujete v trendech. My prozdradíme, jeden na příští sezonu – korek.  Bude kralovat ve všech podobách – na botech, taškách, bundách…  

Velice sympaticky na nás působila i nová iniciativa jeanů G Star Raw. Spolu se zpěvákem Pharellem Williamsem se rozhodly přispět k “ lepšímu” světu. Ve spolupráci s Bionic tak loví PET lahve z oceánů a recyklují je ( BTW – vědeli jste, že  v oceánech je teď 6 krát více plastu než života? Ouch). Díky speciálnímu zpracování tak můžete být styloví a nosit na sobě jeany, které obsahují možná část z lahve, kterou jste vyhodili před léty na pláži nebo na fesťáku, když jste ještě nevědeli, proč je dobré odpad recyklovat.

S mistrovsvím ve fotbalu v Brazílii souvisí teď mnoho projektů a sportovní události těchto rozměrů samozřejmě ovlivňují i módu. Díky printům na trikách, které dělaly děti v nejchudších distriktech Rio de Janeiro, můžete poslat peníze těm, kteří je nemají. Projekt ART HELPS totiž vrací peníze zpátky do jejich rodin. JAK? Více info zde.  

Další trade show, kterou jsme nemohli vynechat je Premium. Značka Chatty se na ni dostala díky crowd fundingu. Možná i díky vám si mohli Radka a Anna se značkou “Chatty” udělat do Berlína pracovní výlet a svoji nejnovejší kolekci představit spolu s jinýma mezinárodníma značkama. Dnes večer čeká Chatty i vlastní přehlídka díky níž se na jediné zástupce české módy podívají nákupčí  z celého světa. Přes jejich estetiku se tak bude posuzovat ta česká. Proto si myslíme, že je moc dobře, že právě tento etablovaný lokální brand je našim reprezentantem. Co to holkám přineslo, jestli se díky trade show jejich značka posunula esteticky a obchodně se dozvíte již brzy z Fashion MAP.

Kromě nějvětších veletrhů se odehrává i mnoho menších a výběrových akcí. SEEK je například místem pro prezentaci menších značek, které podléhají selekci. Je to lokace plná zajímavých kombinací a konceptů. Jeden příklad za všechny je německá značka PB0110. Jednoduchý, nadčasový design a úplně instatní zamilovanost však nebyla to, co nás zujalo nejvíc. Všechny ty skvělé designy realizované z kůže z evropskch krav směrují do celého světa z Česka, kde se designové kabelky a doplnky vyrábí! Pro nás to je určitě příklad toho, že máme co nabídnout a že naše lokální produkce může být konkurenceschopná  a neskutečně cool. Pokud tedy ještě nevíte co si přát na Vánoce, narozky, svátek do seznamu píšeme právě tuto značku. Kromě toho, že těší naši vlasteneckou duši, tak nás baví i způsob navrhování . Každu sezonu totiž značka spolupracuje s jiným návrhářem.  O PB0110 budete u nás jistě ještě slyšet.

To, co nás zajímá hodně, je koncept typický pro berlínský týden módy –  Green showroom a Ethical Fashion Show. Místa, která jsou alternativou pro všechny, kteří hledají krásné věci, vyrobeny etickým, férovým a udržitelným způsobem. Za Green showroom stojí mezi dalšími i návrhářka Jana Keller se svojí značkou Royale Blush. Její story je vlastně příběh celého Green showroom konceptu. Green showroom spojuje značky, které se neuspokojí jenom estetikou. Chtějí víc. Žádné batikovaná trika tady nehledejte. Green Showroom sídlí v luxusním hotelu hned vedle Brandeburgské brány. Víc o Green showroom, rozhovor s Janou Keller a informace o jiných sustainable značkách se u nás dočtete brzy.

Samostatný showroom, který se po skončení fashion weeku promění na regulérní obchod více značek, představili finští dizajnéři a značky. Společnými silami tak dokázali prezentovat tvorbu celého spektra finských tvůrců a take svůj specifický udržitelný přístup . Pokud se do Berlína chystáte určite skočte na Brunnensstrasse, kde se do severského design a konceptů zamilujete stejně jako my. Ze značek určite mrkňete na TEHRI POLKKI, která vyrábí boty a tašky z lokální kůže a dřeva.

Berlín je prostě plný inspirace všude, kam se jenom podíváte. Zda vám jde o nové trendy, lokální design nebo nejom stylové lidi. Myslíme si, že náš soused může být pro česko-slovenské značky a profesionály z modního průmyslu skvělým příkladem, jak sa to dá dělat na vysoké úrovni. Sami jsme zvědaví, co si všichni z návštěvy Berlína vezmou a  jestli se trochu atmosféry dočkáme i u nás. Ve Fashion MAP se moc těšíme na celý příští týden kdy vás budeme zásobovat příběhy, informacemi, fotkami a inspiracemi ze všeho co jsme viděli.