Tipy na víkendové čtení: Lenny Trčkové

Jsem vášnivá čtenářka. Čtu doma, v práci, na ulici i v tramvaji…na mých nočních stolcích neustále leží stohy knih. Jedny jsou rozečtené, další čekají na mé ruce, které jim budou obracet stránky a na nedočkavé oči, co budou hltat jejich řádky.

Čtu  velmi ráda cestopisy, protože v nich cítím vůni dálek, které mne lákají. A navíc díky mé práci není tolik času na vlastní cestování. A tak se vydávám s Petrem Jahodou v koňském sedle po Mongolsku (Mongolsko na koních) a objevuji dlouhé pláně s fialovým kvítím, kterými projíždím s rozpřaženými pažemi a slunce mi při tom ošlehává tvář.

Rudou Švaříčkem (Třetí Everest) se šplhám  na Everest,  nechávám se měnit Nepálem zevnitř, uvazuji praporky lungta na hoře Kailás v Tibetu a zastavuji svůj rychle běžící čas v Bhútánu.

Steve Lichtag (Tanec modrých andělů, Čekání na bílou smrt) mi zase ukazuje tajemnou říši pod hladinou moří a oceánů, kde mne mrazí při setkání s velkým bílým žralokem a jsem doslova očarována majestátem, krásou a ladností velkých kytovců, kteří v mé fantazii plují tak blízko, že si na ně mohu téměř sáhnout.

Mým životem se ale toulají velmi rády i knihy o umění nebo filmovém světě. Naposled mne uchvátila kniha rozhovorů Bohdana Slámy s Milošem Formanem (Povolání režisér). Krásné povídání dvou režisérů, dva pohledy na stejnou věc, rozdílné náhledy na život a přesto velké porozumění. Tu knihu doporučuji všem, kdo chtějí nahlédnout pod pokličku umění a obrovské lidskosti Miloše Formana.

Báječně nepolapitelný je Karel Malich (Od tenkrát do teď tenkrát) ten nám otevírá svůj vnitřní svět plný barev a světel.  Kresby se prolínají s vyprávěním z jeho života i z jeho dětství. Kniha pálí jako plamen, jitří všechny smysly a roztáčí fantazii do plných obrátek. Najednou je kolem vás velké množství barev. Stačí si jen vybrat tu svou.

A pokud by se vám zdálo, že číst je v dnešní době přežitek a doma  se vám válí spoustu nepřečtených knih, možná k vám přiběhne s baterkou v ruce Petr Ludwig (Konec prokrastinace) a společně najdete cestu ven z toho začarovaného kruhu odkládání povinností i radostí.

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...